Notebook Soğutma Sistemi Hakkında Yardım

videohobby
23-02-2009, 16:14   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Öncelikle iyi günler...Elimdeki notebook u açtığımdan itibaren gitgide performans kaybı yaşıyorum...Bir iki saat açık kalsa bilgisayar ölü gibi oluyor...Bana ne önerebilirsiniz notebook ların soğutma sistemi hakkında hiç bir bilgim yok...Kaç tane fan var neresinde var hiç bilmiyorum...Gerekirse bütün fanlarını değiştircem ama öncelikle yardımlarınızı bekliyorum...Bir de galiba bilgisayarın altına konulan soğutma aparatları var...Onların bana bir faydası olur mu...Şimdiden teşekkürler...

hbaytok
26-02-2009, 06:51   |  #2  
Yeni Üye
22 mesaj

Kesinlikle sogutucular ise yariyor.Benim islemcim oyunlarda sogutucusuz 80 dereceleri goruyordu,sogutucudan sonra 60 dereceyi gecmiyor.Dikkat edilmesi gereken konu islemci notebook`un neresinde mesela benim islemci alt tarafta kaliyor bircok sogutucunun fanlari ust tarafta alirken ben ona dikkat ederek almistim....Bir cok iyi marka var elbette isini gorecek birseyler bulursun

Berkant Yılmaz
26-02-2009, 21:13   |  #3  
Taze Üye
12 mesaj

laptop soğutucularındaki fanlar laptop'un altındaki deliklere üfler. Benim laoptop 45dk'da 55C oluyordu; şimdi(laptop soğutucusuyla) 2 saatte anca 45C oluyor. Hatta laptopun yandaki bakır üflemesinede fan takmayı düşünüyorum.
(Ama fan üfleyen yere üflemeyecek,tam tersi üflememnin üflediği havayı dağıtacak]ve performansım bihayli arttı.
ben soğutucuma 10tl'ye aldım bi hayli ucuz ve etkili.

Reborn91
28-02-2009, 12:44   |  #4  
Reborn91 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
3,307 mesaj

Eğer alabiliyorsan laptop soğutucusu al, alamıyorsan dizlerinle onun arasına koyabileceğin ve masa işlevi görebilecek bir parça bul biyerden. Önemli olan dizüstünün altındaki fanların kapanmamasıdır.

kemalulu3737
03-03-2009, 10:56   |  #5  
Taze Üye
11 mesaj
Berkant Yılmaz
laptop soğutucularındaki fanlar laptop'un altındaki deliklere üfler. Benim laoptop 45dk'da 55C oluyordu; şimdi(laptop soğutucusuyla) 2 saatte anca 45C oluyor. Hatta laptopun yandaki bakır üflemesinede fan takmayı düşünüyorum.
(Ama fan üfleyen yere üflemeyecek,tam tersi üflememnin üflediği havayı dağıtacak]ve performansım bihayli arttı.
ben soğutucuma 10tl'ye aldım bi hayli ucuz ve etkili.
nasıl bir şey bu anlattığın cihaz.. nerden aldın..

Berkant Yılmaz
03-03-2009, 11:44   |  #6  
Taze Üye
12 mesaj

BİM'den kampanyadan almıştım. Kalmamışıtr. 3 fanlı_ürün modeli: FD-708 usb'den güç alıyor.

Berkant Yılmaz
03-03-2009, 11:46   |  #7  
Taze Üye
12 mesaj

işlemcinin modeli nedir?

atakan123123
16-03-2010, 21:01   |  #8  
atakan123123 avatarı
Taze Üye
19 mesaj

kardeş notebook una göre değişmekle beraber enfazla bir fan var veya netbokk gibi küçük ve basit pclerde hiç yok sana tavsiyem bilgisayarı düzgünce ve narince aç fanlarını temizle işlemcine termal  macun dök eğer biosun izin veriyorsa fan hızını arttır ve notebook soğutucusu yani senin sehpa dediğin şeylerden mutlaka al ama ben mesela kendi notebook soğutucumu kendim yaptım yani aynısını piyasada 100tlden aşağı bulamazsın çok kalitesiz soğutucularda var daha profesyonel ayarlar istiyorsan undervoltingde yapabilirsin bunların yanında
dediklerimi anlayıp anlamdığını bilmiyorum ama diğer forumlardadabu konularla alakalı tonlarca bilgi varr

metaroth
22-03-2010, 18:35   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
251 mesaj

merhaba

çoğu insanın sandığının aksine laptoplarda ısınma fanlara biriken tozlardan meydana geliyor.Tozlar fan a doluyor hava akımı engelleniyor .fanlar temizlendiğinde ısınma sorunu ortadan kalkıyor garantisi varsa garantiye verin temizlenir 2-3 güne.hala aşırı ısınıyorsa  soğutucu platformlardan alırsınız coolermaster ın iyi modelleri var.

heroestr
08-03-2012, 10:04   |  #10  
Taze Üye
3 mesaj

arkadaşlar  notebook soğutucu alıcam, şu ürünü almayı düşünüyorum ama sizce işimi görürmü, fiyatı beni cezbetti açıkcası ama ucuz diye de işe yaramaz bir ürün almak istemiyorum. markası cooler modeli x800, nasıldır sizce ?

Son Düzenleme: heroestr ~ 08 Mart 2012 10:06