notebook..

SselinN
08-08-2007, 14:29   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

meraba.ben didem.sitenize kısa bi süre önce üye oldum.yardımınıza ihtiyaç duyduğum bi konu var.ben bilgisyar mühendisliği öğrencisiyim.notebook almayı düşünüorum.ancak mühendislik öğrencisi olduğum için aldığım notebook un  ne tür özellikler taşıması gerektiği konusunda ayrıntılı bilgiye sahip değilim.alacağım notebook un hangi özellikleri taşıması gerektiği konusunda bilgi verirseniz çok memnun olurum.yardımınız için şimdiden çok teşekkür ederim.iyi günler..

Borga-x
08-08-2007, 14:44   |  #2  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Alacağın notebook öncelikle hafif olmalı. taşınabilirlik bakımından üretilen notebooklarda son zamanlarda 3.5-4 kg taşınabilirlik konusunda sınıfta kalan ürünler. En fazla 2kg olan ürünler gerçekten taşınabilir ürünlerdir.

Pil süresinin maksimum seviyede olmalı. Son çıkan işlemciler, NCQ destekli HDD veya Intelin geliştirdiği Turbo Memory özellkleri sistemdeki pil ömürünü uzatmak ve perofmansı yükseltmek adına çok başarılılar.

Kablosuz ağ kartları da Intelin Santa Rosa plartformunu duyurmasıya  Draft N kablosuz protoküle ulaştı. Bu bağlantı sayesinde kablosuz bağlantı hem sağlamlaştı hemde routerdan daha uzak mesafelerden bağlanma olanağı sunuyor.Öncelikle bu 802.11n taslak meselesinden tekrar kısaca bahsedelim. 802.11n, 300 Mbps (saniyede 300 Mbit) gibi bir teorik bantgenişliği vaadeden, yeni kablosuz ağ standardı olacak. Bugün son halinde olan 802.11g ise, teorik olarak en yüksek 54 Mbps bantgenişliği sağlayabiliyor.

gibi gibi....

benersince
08-08-2007, 14:57   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,283 mesaj

borga abi olayı gene bitirmişsin ya

birde küçük bir ayrıntı
bunun yanında hdd ni yüksektutmaya çalış bu kriterleride göz önüne aldıgında saglam bi mühendis adayı dizüstü pc olacaktır

Borga-x
08-08-2007, 15:05   |  #4  
İlk Maestro
11,767 mesaj

daha yazacaktım onları da başkaları tamamlar dıye düşündüm...

keylog
08-08-2007, 23:03   |  #5  
Yıllanmış Üye
126 mesaj

böyle birine önerebileceginiz bi alet yok mu!!!

SselinN
22-08-2007, 13:11   |  #6  
OP Taze Üye
5 mesaj

mrb.. borga x çok tesekkür ederim.nıtebook alırken önerilerini dikkate alıcamm..yalnız bişi daha sormak istiorumm.notebooku çift çekirdekli almayı düşünüorumm.markalar arasında çift çekirdekli olarak hangisini önerirsin daha çokk?

HIRÇIN KIZ
22-08-2007, 13:18   |  #7  
Yıllanmış Üye
187 mesaj

Core 2 duo lar çok popüler..

Yagiz
23-08-2007, 00:18   |  #8  
Taze Üye
5 mesaj

Alacağın pc de

Core 2 Duo işlemci
En az 120 gb harddisk
En az 1 gb ram tabi ( Vista değilse vista varsa 2gb olmalı yoksa pc kasar )
9 Hücreli Pil
Kullanacağın programlar acısından x1400 , x1700 , go 7600 vs.
ekran kartı olmalıdır .
Ekran boyutu küçük olmalı ki pilden az enerji harcamalı.Ekran boyutuda en max. 12 - 14 " arası olmalı .
İşletim sistemi : Windows Xp Professional-Home ( Çünkü vista bazı programlara uyum sağlamıyor sorun yaşamaman için xp yeterli )
Kg Ağırlık olarakda : Max. 2.5 kg olsa yeterli taşınabilir.
Marka olarak ne önerirsin dersen sana Dell,Toshiba,Sony önerebilirim ama sony nin fiyatlar biraz kabarıktır.

Yardımcı olabildiysem bir teşekkür yeterli. Beğendim

SselinN
23-08-2007, 13:00   |  #9  
OP Taze Üye
5 mesaj

mrb ..cok tesekkür ederim yağız.cok yardımcı oldun.son bişi daha  sorucam .kaldığım yerde internet bağlantısı olmayacak.yani kablosuz internet bağlantısına ihtiyacım olucak.marka olarak ya da özellikle önerebileceğimniz bi wireless modem var mı?önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.:)

bjk_semih
23-08-2007, 15:57   |  #10  
Yıllanmış Üye
1,452 mesaj

airties marka modemlere bakabilirsin.  hepsiburada - vatan da mevcut.

Yagiz
23-08-2007, 23:51   |  #11  
Taze Üye
5 mesaj

bjk_semih in dediği gibi airties modem iyi fakat bazen sorun çıkarabiliyor. Sana wireless modem olarak airties,inca,zyxel önerebilirim bu modemler iyidir.

Borga-x
24-08-2007, 08:39   |  #12  
İlk Maestro
11,767 mesaj
Yagiz
bjk_semih in dediği gibi airties modem iyi fakat bazen sorun çıkarabiliyor. Sana wireless modem olarak airties,inca,zyxel önerebilirim bu modemler iyidir.
Bu ne perhız bu ne lahana turşusu..
Air Ties kötü diyosun ama bır yanda da öneriyorsun. Bırakın bu işleri madem bilmiyorsunuz nıye konusuyorsunuz. İnsanların kafasını bulandırıyorsunuz.
Modem olarak US Robotıcs, Zyxel, Asus modemler iyidir. Hiçbir sekılde sorun cıkarmazlar demiyimde en az sorunu cıkaranlar bunlardır. Mumkunse N desteklı bır modem alman hem sınyal gucunu hemde evın neresınde olursan ol heryerden aynı bağlantı hızını yakalamanı sağlar. Beğendim

Yagiz
24-08-2007, 09:55   |  #13  
Taze Üye
5 mesaj

Bende deneyimimi söylüyorum sözlerimi tam anlamadan alıntı yapıp koymuşsun biraz daha dikkatli okuDeli. Diyorumki airties fabrika çıkışlıda olabilir yada kullanıcı hatasından dolayı bir çok sorun yaratabiliyor. Onu demek istemiştim ama sen yanlış anlamışsın.

Borga-x
Yagiz
Air Ties kötü diyosun ama bır yanda da öneriyorsun. Bırakın bu işleri madem bilmiyorsunuz nıye konusuyorsunuz. İnsanların kafasını bulandırıyorsunuz.
Modem olarak US Robotıcs, Zyxel, Asus modemler iyidir. Hiçbir sekılde sorun cıkarmazlar demiyimde en az sorunu cıkaranlar bunlardır. Mumkunse N desteklı bır modem alman hem sınyal gucunu hemde evın neresınde olursan ol heryerden aynı bağlantı hızını yakalamanı sağlar. Beğendim
keylog
24-08-2007, 11:37   |  #14  
Yıllanmış Üye
126 mesaj
Yagiz
Bende deneyimimi söylüyorum sözlerimi tam anlamadan alıntı yapıp koymuşsun biraz daha dikkatli okuDeli. Diyorumki airties fabrika çıkışlıda olabilir yada kullanıcı hatasından dolayı bir çok sorun yaratabiliyor. Onu demek istemiştim ama sen yanlış anlamışsın.
Borga-x
Yagiz
yaw bi bırak birader yaa hem sorun çıkarıyo diyosun hem öneriyosun sonrada laf söyleyene kızıyosun sorun çıkarıyosa niye öneriyosun hem sonucta kullanıcı hatası olduktan sonra her türlü alet sorun çıkaracaktır:SBeğenmedim