Nvidia 3D Ayarları

Kal-El
19-11-2009, 00:56   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
816 mesaj

Birkaç gündür eski ekran kartım yüzünden Windows 7 ile cebelleşiyorum. Malumunuz GeFroce FX 5200 çok eski. Ancak kullanılabiliyor. Windows Update ile gelen 96.85 sürücüsü sorun çıkarıyor bende. Bilgisayar ara ara donuyor ve özellikle Chess Titans gibi ekran kartını zorlayan uygulamalarda da kesin donuyor.

Uzun sürücü aramalarımda Aero'yu çalıştırabilen WHQL imzalı sürücü bulamadım. Bugün 97.34 numaralı sürücüyü buldum ve Aero'yu çalıştırıyor. Üstelik 96.85'te nedense sahip olmadığım Nvidia Kontrol Paneli de geldi bu 97.34 ile.

Fakat Chess Titans'ta donma olayı hala gerçekleşiyor. Rastgele zamanlarda donma olayını henüz tecrübe edecek kadar uzun süredir kullanmıyorum bu sürücüyü. Belki yine olur. Ama hazır elimin altında Nvidia Kontrol paneli varken, bunun ayarlarını yapmak istiyorum.

3D Draw ve diğer Nvidia Kontrol Panel ayarlarını nasıl yapmalıyım ki ekran kartı en düşük kalitede çalışsın bilgisayar donma yaşamasın? 3D ayarlarından Performans'ı seçtim fakat yine de donuyor. Varsayılan ayarlar penceresinde doku özellikleri, kenar yumuşatma falan var. Buradaki ayarları nasıl yapayım ki sorunum çözülsün?

Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Son Düzenleme: Kal-El ~ 19 Kasım 2009 00:57
Mustafa@PC
19-11-2009, 01:35   |  #2  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Bu sorunun devam ediyor mu hala ? 

Windows 7 ile gelen sürücü ile Nvidia kontrol paneli yok çünkü sadece sürücü yükleniyor ;) Nvidia kontrol panelinden 3D uygulamalarda performansı seçmişsin zaten, sürücü de yüklü(üstelik iki farklı sürücü ile denemişsin.)

Bence sorun daha başka... Sistemde onboard ekran kartı var mı ? Birde onunla sistemi açmayı deneyebilirsin bakalım donma yapacak mı ?

Kal-El
19-11-2009, 01:45   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
816 mesaj

Valla Microsoft WHQL imzalı sürücüleri yükleyince donma oluyor ne biçim bir işse. Normal yükleme ile gelen sürücülerde bir sorun yok, ama onlarda da Aero efekti kapalı oluyor maalesef.

Onboard kart var, ancak WHQLsiz sürücülü ekran kartımdan farkı olacağını sanmıyorum.

Mustafa@PC
19-11-2009, 01:59   |  #4  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Söylediğin oyunda normal şartlar altında donma yapmaması lazım FX5200'ün...

Başka uygulamalarda donma oluyor mu ?

Kal-El
19-11-2009, 03:23   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
816 mesaj

Evet oluyor. Kafasına estiği anda kilitleniyor. Nvidia Kontrol panelindeyken, ne bileyim MSN açarken. Anlamadım sorunu cidden. 98.65'i 2 gün düzgünce kullanmıştım sonra bu sorun çıkmaya başladı, bi umut 97.34 denedim, onda da aynı sorun. Şu an eski bir sürücü yükledim 169.21, XP sürücüsü haliyle Aero yok. Chess Titans falan her şey sorunsuz bunda. Ve enteresandır daha önce 169.21 ile Chess Titans'ı 3 boyutlu oynayamazken şu an oynayabiliyorum sorunsuz bir şekilde :D Tüm sürücüler birbirine girdi sanırım :D Sorun Aero arayüzünde diye düşünüyorum açıkçası.

Son Düzenleme: Kal-El ~ 19 Kasım 2009 03:35