OnBoard'ım mı iyi Yoksa Creative mi ?

furkant
06-11-2010, 22:50   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
528 mesaj

Arkadaşlar anakartım yeni, ses kartı biraz eski olduğundan hangisinin daha iyi ses verebileceğini bilmiyorum.

Anakart
Asus M3A78-T - Realtek ALC1200 8 -Channel High-Definition Audio CODE

Böyle bir driveri var

Ses Kartı
Creative Sound Blaster SB0680

Ses Kartıda Bu.

Ses Sistemi - Logitech X530 5.1

Arkadaşlar şuan onboard da ve hiçbir sorunum yok. Çok verimli çalışıyor.
Sorum:
Ses kartını taksam BELİRGİN bir değişiklik, kalite olur mu seste ?

Karacellat
06-11-2010, 23:22   |  #2  
Yıllanmış Üye
467 mesaj

Çok belirgin bir fark olucağını sanmam ama bence denemekte lazım

Kapalı Hesap (154666)
06-11-2010, 23:54   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

Teknik ölçümlerde bendeki creative ses kartı onboard ses kartına göre 4 kat daha iyi. Ancak test, 192 khz 24 bit örneklemede yapılmıştır. 44.1 KHz 16 bit örneklemesinde bariz bir fark olmasa bile iyi kalite monitörlerle kulak algılayabiliyor.

furkant
07-11-2010, 01:05   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
528 mesaj

Siz olsanız takarmıydınız ?

Kapalı Hesap (154666)
07-11-2010, 14:49   |  #5  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Alıntı: furkant  
Siz olsanız takarmıydınız ?
Ben zaten çoğu ses kartlarını takıp test ettim. Sonuçta bütçeme uygun ideal kartı aldım
CREATIVE FATAL1TY...
Daha üst seviye ses kartlarını da görüp test etme şansım oldu. Bunlar M-AUDIO LAYLA ve GINA Bu kartlardan daha alt seviye profesyonel kartlar da var tabii. Ancak bütçe değerlendirmesi ve fiyat performans değerlendirmesi yaptığımda en ideal creative olmuştu. Test sonuçlarında şunu gördüm ki, En alt seviye creative bile çoğu hd-audio olarak reklam edilen onboard ses kartlarından daha iyi.
Yanlız bu farkları anlamak çoğunlukla test aşamasında mümkündür. Bir de dinleyicinin iyi kalite hoparlör ve amplifikatör kullanması ile ilgilidir.
Ses kartları sadece dinlerken değil kayt esnasında esas kalite unsurunu gösterir. Ben eski plaklarımı digital ortama atmak gibi bir hobi ile uğraştığımdan dolayı kayıt kalitesi benim için ön plandadır.
NOT: Sadece MP3 dinleyecekler için bu söylediklerimin hiçbir anlamı olmaz çünki mp3 te zaten ses kalitesi oldukça düşüktür.
Sorunun en kısa cevabı ise:
Eğer bilgisayarda sadece oyun oynayıp MP3 gibi müzik dinliyorsak başka bir ses kartına ihtiyaç yoktur. Çünki onboard ses kartları bu ihtiyaç için yeterlidir.

furkant
07-11-2010, 19:10   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
528 mesaj
Alıntı: mr_yamyam  
Ben zaten çoğu ses kartlarını takıp test ettim. Sonuçta bütçeme uygun ideal kartı aldım
CREATIVE FATAL1TY...
Daha üst seviye ses kartlarını da görüp test etme şansım oldu. Bunlar M-AUDIO LAYLA ve GINA Bu kartlardan daha alt seviye profesyonel kartlar da var tabii. Ancak bütçe değerlendirmesi ve fiyat performans değerlendirmesi yaptığımda en ideal creative olmuştu. Test sonuçlarında şunu gördüm ki, En alt seviye creative bile çoğu hd-audio olarak reklam edilen onboard ses kartlarından daha iyi.
Yanlız bu farkları anlamak çoğunlukla test aşamasında mümkündür. Bir de dinleyicinin iyi kalite hoparlör ve amplifikatör kullanması ile ilgilidir.
Ses kartları sadece dinlerken değil kayt esnasında esas kalite unsurunu gösterir. Ben eski plaklarımı digital ortama atmak gibi bir hobi ile uğraştığımdan dolayı kayıt kalitesi benim için ön plandadır.
NOT: Sadece MP3 dinleyecekler için bu söylediklerimin hiçbir anlamı olmaz çünki mp3 te zaten ses kalitesi oldukça düşüktür.
Sorunun en kısa cevabı ise:
Eğer bilgisayarda sadece oyun oynayıp MP3 gibi müzik dinliyorsak başka bir ses kartına ihtiyaç yoktur. Çünki onboard ses kartları bu ihtiyaç için yeterlidir.
Aydınlattığın için teşekkürler arkadaşım. Aklımdaki bütün soru işaretlerini giderdin (:

Kapalı Hesap (154666)
07-11-2010, 19:36   |  #7  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj

Yardımcı olabildiğime sevindim
Ses konusunda her türlü yardıma hazırım