Önce Mavi Ekran şimdi Boot Manager

tetikchi
03-04-2012, 15:01   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
9 mesaj

Elimde Dell Inspiron N5010 laptop var. Windows 7 64 bit Ultimate kullanıyorum.

Bir iki ay öncesinden itibaren laptobun kapağanı kapatarak veya başlattan uykuya alma moduna sokmaya çalışınca ekran kararıyor ve uykuya dalması yarım saat sürermiş gibi hiçbir şeye yanıt vermiyor ardından kapanıyordu. Bu pazardan itibaren mavi ekran hatası almaya başladım. Herkes bir veya iki defa almıştır düşüncesiyle önemsemedim ama bilgisyarı zorlamadan hatta 4 GB ram , 2.8 Ghz ve çift çekirdekli işlemcili bir bilgisayarda tek google chrome sekmesiyle bile dolaşmama rağmen bir saat içerisinde 6 defa mavi ekran yedim ve resetlendi. İki üçgündür düzeltmeye çalıştım update fixleri denedim, driverleri güncelledim çare olmadı. En sonunda format atayım dedim ve şunlarla karşılaştım:

Önce boot menüsünden DVD seçiyorum sonra DVD'den devam etmem için bir tuşa basmamı söylüyor. Ardından dosyalar yükleniyor. Buralar normal bir çok farklı bilgisayara belki defalarca format attığımdan anlıyorum bunu. Ardından sorun çıkıyor.

Windows Boot Manager
Windows failed to start. A recent hardware or software change might be cause. To fix the problem:
1-Insert your Windows installation disc and restart your computer.
2-Choose your language settings, and then click "Next".
3-Click "Repair your computer".

If you do not have this disc, contact your system administrator or computer manufacturer for assistance.

Status: 0x0000098
Info: Windows 7 failed to load because the NLS data is missing or corrupt.
ENTER=Continue ESC=Exit.

Enter yapınca

Choose an operating system to start or press TAB to selecet a tool:
(Use the arrow keys to highlight your choice, then pres ENTER.)
Windows Setup [EMS Enabled]

To specify an advanced option for this choice, press F8.

Tools:
Windows Memory Diagnostic

Enter =Choose  TAB=Menu   ESC=Cancel

Gene enter diyince ilk sayfaya dönüyor başarasız bir Windows açma denemesinden sonra.

İnternette Windows RE ile düzeltme gibisinden yöntemler söylemişler ama ben o sayfaya bile ulaşamıyorum. DVD'de problem olabilir diye başka bir DVD'ye daha yazdırdım gene olmadı. Bilgisayarda inanılmaz derecede ısınıyor ama bu ısınma problemi pazar günü başladı daha önce yoktu hatta şöyle söyleyeyim. Ben normalde en az 30-50 sekme ile internette gezerim bu yüzden bilgisayarı kapamayı sevmem. Cumartesi gecesi annem ses çıkarmasın diye kapattı. (Pazar YGS varya) Sınavdan döndüm ve bu hale geldi, mavi ekranlar ve fan problemleri. Bilgisayar son üç günde inanılmaz ağırlaştı. Virüs taramalarının bitmesine vakit olmadan kapatıyor kendini. Şimdi formatta atamıyorum... Yardımlarınıza ihtiyacım var :( Şurada haftaya yurda dönüp LYS'ye çalışmaya başlamadan önce azıcık oyun oynayayım dedim bir türlü oynayamıyorum :(

cracker1
03-04-2012, 17:11   |  #2  
cracker1 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
326 mesaj

Windows Boot Manager
Windows failed to start. A recent hardware or software change might be cause. To fix the problem:
1-Insert your Windows installation disc and restart your computer.
2-Choose your language settings, and then click "Next".
3-Click "Repair your computer".

If you do not have this disc, contact your system administrator or computer manufacturer for assistance.

Status: 0x0000098
Info: Windows 7 failed to load because the NLS data is missing or corrupt.
ENTER=Continue ESC=Exit.

bu yazı çıkıyorsa hdd de problem olabilir.

geceninprensi
03-04-2012, 18:14   |  #3  
geceninprensi avatarı
Üye
Teşekkür Sayısı: 1
84 mesaj

Açıklaması şu, anlamadıysan kendi kalemimizden sunarız. Şimdilik Bill Amca sana şunları söylemiş ;

Windows Önyükleme Yöneticisi
Windows başlatılamadı. Yeni bir donanım veya yazılım değişikliği nedeni olabilir. Sorunu gidermek için:
Windows yükleme diskini 1-yerleştirin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.
Dil ayarlarınızı 2-seçin ve ardından "İleri" butonuna tıklayınız.
3-tıklayın "onarmak senin bilgisayar".

Bu disk yoksa, sistem yöneticinize veya yardım için bilgisayar üreticisine başvurun.

Durum: 0x0000098
Bilgi: Windows 7 NLS veriler eksik veya bozuk olduğundan yüklenemedi.
= Devam ESC = Çıkış ENTER.

Yapınca girin

Bir araç selecet için SEKME başlatmak veya basın bir işletim sistemini seçin:
(Seçtiğiniz vurgulamak için ok tuşlarını kullanın, sonra pres ENTER.)
Windows Kurulumu [EMS Etkin]

Bu seçim, F8 tuşuna basın için gelişmiş bir seçenek belirtmek için.

Araçlar:
Windows Bellek Tanılama

= Seçin SEKME = Menü ESC = İptal girin

Son Düzenleme: geceninprensi ~ 03 Nisan 2012 18:17
Kapalı Hesap (200174)
03-04-2012, 18:25   |  #4  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 9
3,759 mesaj

Eksik veya bozuk ntoskrnl.exe

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (166095) ~ 03 Nisan 2012 18:26