OpenGL 3.0: Yeni grafik standardı yayınlandı

CHIP Online
14-08-2008, 11:08   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Açık kaynak kodlu grafik standardı OpenGL'in yeni sürümü 1 senelik gecikmeden sonra yayınlandı...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Open ... ayinlandi_8230.html

Khronos Group açık kaynak kodlu grafik standardı OpenGL'in 3. sürümünü yayımladı. Bir senelik gecikmeden sonra yeni sürüm güncel grafik yongalarının tüm gücünden yararlanabilecek, geri uyumlu olacak, programlama dili ve platformdan bağımsız olarak çalışabilecek.

Yenilikler arasında GL Shading Language (GLSL) 1.30 var. GLSL 1.30 ile geliştiriciler doğrudan donanıma erişebilecek. Fakat GLSL'in grafik yongasın entegre edilmesi şart koşuluyor. AMD, Intel ve Nvidia yeni standarda katkıda bulunarak ve bu yeni arayüzü donanımları ile destekleyeceklerini bildirdiler.

Geliştiriciler aynı zamanda OpenGL 2.1 sürümü içinde yeni eklentiler çıkardı. Bu sayede yeni fonksiyonların bir kısmı eski donanımlarla da çalışacak.

Tüm konu: OpenGL 3.0: Yeni grafik standardı yayınlandı

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: OpenGL'in sunduğu yeni özellikler hakkındaki görüşleriniz...

DeePBluESeA
14-08-2008, 12:45   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
281 mesaj

Open GL in sunduğu kalite ve başarım Kesinlikle DirectX kadar yüksek hele de doom ve Quake Serisine bakarak ilerrde çok daha başarılı olabileceğini düşünüyorum

volakan
14-08-2008, 12:55   |  #3  
Taze Üye
1 mesaj

Tam olarak anlayamadım simdi bu yeni sürümü indirip bilgisayarımıza kurmamız gerekiyormu yoksa bundan sonra çıkına ekran kartlarında entegre olarak mı bize gelecek

DeePBluESeA
14-08-2008, 17:01   |  #4  
Yıllanmış Üye
281 mesaj
volakan
Tam olarak anlayamadım simdi bu yeni sürümü indirip bilgisayarımıza kurmamız gerekiyormu yoksa bundan sonra çıkına ekran kartlarında entegre olarak mı bize
dostum yukarıda da yazdığı gibi geriye dönük uyumluluk yok ama 2. sürüme bazı güncellemeler eklenerek 3 ün bazı özellikleri kazandırılabilecek diyor tabiki bu standart a uyumlu kartlar bundan sonra gelecek ama korkma sen indirmene gerek kalmayacak çünkü zaten opengl sistemimize ekran kartlarını üreten firmaların yaptığı sürücü güncellemeleri ile geliyor