Optik Sürücü Temizliği (Resimli)

Barış
11-08-2010, 21:46   |  #1  
Barış avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
1,971 mesaj

Uzun bir süredir kullanmadığım IDE sürücümle bir format atıyım dedim. Bilgisayara bağladım oda ne ? CD yi takıyorum ama hiç bi tepki vermiyor. Okuma yok. Sagını solunu çevirirken sürücünün içindeki tozlar dikkatimi çekti ve temizlemeye karar verdim. Bunu yaparkende sizlere resmetmek ve anlatmak..

sürücümün kızagını açarak işe başlıyorum. Güç kaynağına bağlayıp üzerindeki butonu ile açmak yerine her optik sürücüde bulunan o küçük deliğe tornavidamı sokarak kızagın dışarıya çıkmasını sağlıyorum.

Daha sonra kızak kapağını çıkarıyoruz. Bunu yapmanın en kolay yolu sürücüyü ters çevirip kapak ile tırnaklar arasına birşey sokarak çekmek.

Artık sürücümüzün içini açmaya başlayabiliriz :) Kızaktaki kapağımızı çıkardıktan sonra sıra geldi sürücü önündeki paneli sökmeye. bu parçayı 3adet tırnak tutar sağda solda ve ortada. sağ veya sol herhangi bir yerden başlayıp sırası ile sol - orta - sağ ile çıkarabilirsiniz.

Artık öndeki parçayı ve kızak kapağını çıkardık :)

herhangi bir yıldız veya düz tornavida ile arka kapaktaki 4vidayı çıkarıyoruz.

Vidalarımızı çıkardıktan sonra sürümüzü tekrar ters çevirip doğru haline getiriyoruz ve etiketin oldugu metal kısmın çevresinden tutarak yavaşça yukarı doğru çekiyoruz. Zaten o parçayı tutup biraz havaya kaldırdığınızda sürücü inicektir aşagıya ;)

Artık üst kapağı çıkardık oda ne ? her yer toz.. ben olsam bende çalışmam bu koşullar altında yani :)

Elime fırçamı alıp hafiften işe başlıyorum öncelikle kaba tozunu alıyorum fırça ile. görünen tozu.. ama bunu yaparken lens ve çevresinden daima uzak duruyorum.

Artık kaba tozunu aldım. Sıra geldi lens temizliğine kızagı kendimize doğru çekerek lens kısmını biraz ferahlatıp açıyoruz.

Lens temizliği için pamuk kulak çöpü vb. yumuşak şeyler kullanılabilir ben kulak çubuğu kullanmayı tercih ettim. Pamuktaki o küçük küçük parçalar lens üstünde kalabilir gözden kaçıraiblirim diye.
Kulak çubugunun üstüne bir damla kolonya damlatarak Lense fazla bastırmadan sade ve yumuşak bir şekilde üstünden geçiyorum.

Aşağıdaki fotograftada gördüğünz gibi kulak çubuğu kullanılmaz halde.. simsiyah orda kir var bakın :)

Bir daha sürücüyü açmamak için kızak hareketini sağlayan motor ve mekanizmasınada çok az bir miktar yağ sıkıyorum.

ve sanırım bu taraf bitti :) çevre temizliğini yaptık LENS temizliğini yaptık sıra geldi arka kısma :)

sürücümüzü ters çeviriyoruz ve gördüğümüz yerleri hafifçe fırça ile tozları atıyoruz.

Arka kısımda bittikten sonra sanırım artık sürücümüzü toplayabiliriz :) önce arka kapağı yerine koyarak başlıyoruz dikkat edin ters kapatmayın. bu yüzden yuva yerlerine bakarak takıyoruz.

Sıra ön kapakta. ön kapağıda ters takmamak için kapaktaki beyaz yuvarlak tutucu ile sürücü üstündeki motorun üst üste gelmesi lazım.. gelsin ki CD dönsün :)

Kapağımızı kapatıyoruz. Sürümüzün arkasını çevirerek vidalarını sıkmaya başlıyoruz.

Geldik ön paneli takmaya çıkardığımız şekilde sürücümüze doğru ittirerek TIK sesini duyduğumuzda iş bitmiştir :) Tırnaklar yerine oturmuştur demek.

panelden sonra kızak kapağınıda takalım :) sürücüyü düz tutup kapağı kızağın ucuna getirip bir taraftan bastırdığınızda zaten o taraf yerine oturacaktır diğer tarafıda aynı şekilde yapıyoruz.

Ve bitti artık sürücümüzü bilgisayarımıza takabiliriz...

Sonuç olarak artık optik sürücüm çalışıyor tabiri caizse canavar gibi :)..
Anlatımda fotoğraflarda veya başka bir yerde en ufak bi hatam olduysa affola :)

Özel teşekkürler;
Samsung H1 (size fotografları çeken oydu :D )
Eyüp Sabri Tuncer (çok sağlan kolonyası var adamın valla :D )
Boyama Fırçasına
Kulak çubuğuna
ve kendime :)..

Barış Yiğit

Barış bu faydalı başlığı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Jubei76
11-08-2010, 22:24   |  #2  
Jubei76 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,579 mesaj

sevgili barış bayılıyorum senin anlatım tarzına inan film tadında olmuş ,aklına ve parmaklarına sağlık tebrik ederim, takipteyim. Göz kırpma

Barış
11-08-2010, 22:35   |  #3  
Barış avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,971 mesaj
Alıntı: Jubei76  
sevgili barış bayılıyorum senin anlatım tarzına inan film tadında olmuş ,aklına ve parmaklarına sağlık tebrik ederim, takipteyim. Göz kırpma
Çok teşekkür ederim hocam. Sürücümü temizliycektim bunu yaparken forum arkadaşımlarımla da paylaşıyım dedim ve işe koyuldum. Anlatımın içine biraz espri biraz doğaçlama katarak yazdım :) 15dakikada kurduğum ve anlatım yaptığım bir yazı :)

Zamanım olursa ilerde yine güzel yazılar ile foruma katkı sağlıycam.
Tekrar Teşekkürler.

iyi akşamlar.

Recep Baltaş
11-08-2010, 22:55   |  #4  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Süpersin. Resimler çok güzel. Anlatım fevkaladenin de fevkinde :)

Semih Özyurt
11-08-2010, 23:09   |  #5  
Semih Özyurt avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,749 mesaj

barış çok güzel bir paylaşım olmuş sağol yer imlerine ekledim günün birinde belki lazım olur bellimi olur.

LooneLyTunes
11-08-2010, 23:48   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
343 mesaj

Çok Ama Çok Teşekkürler Arkadaşım  :)

Karub
12-08-2010, 00:30   |  #7  
Karub avatarı
Yıllanmış Üye
2,652 mesaj

Çok güzel bir anlatım olmuş. Bu tarz konularda devamını beklerim :)

secfur
12-08-2010, 01:09   |  #8  
secfur avatarı
Yıllanmış Üye
375 mesaj

çok saol emeğine sağlık kasada süper uçak kokpiti gibi :)

gokhan38
12-08-2010, 01:13   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
1,097 mesaj

teşekkürler işlemci fanı temizliginide en kısa sürede bekliyoruz :)

Barış
12-08-2010, 01:15   |  #10  
Barış avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,971 mesaj
Alıntı: gokhan38  
teşekkürler işlemci fanı temizliginide en kısa sürede bekliyoruz :)
en kısa sürede :) :)

Barış
12-08-2010, 11:39   |  #11  
Barış avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,971 mesaj
Alıntı: secfur  
çok saol emeğine sağlık kasada süper uçak kokpiti gibi :)
Üstteki ayarlar ses alttakiler fan ve ışıklandırma için :) boş zamanı değerlendirme çalışmaları :)

firaristt
12-08-2010, 14:03   |  #12  
firaristt avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,194 mesaj

Gerçekten süper olmuş eline sağlık :)) eski yumuşak bi diş fırçasıyla daha kolay olur :))

layra41
12-08-2010, 21:33   |  #13  
Yıllanmış Üye
725 mesaj

tenkyou

mcafee23 ayrılmıştır
12-08-2010, 23:45   |  #14  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

emeğe saygı
bu konuda birşey demiyorum güzel olmuş da
elektronik parçaya fırça sürmek olmamış.
Bu anlatıma güvenip birileri anakartı fırçalarsa gerçekten yazık olur
Ayrıca optik okuyucu ömrünü tamamlamış ise istediğiniz kadar temizleyin çalışmayacatır.

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 12 Ağustos 2010 23:46
Barış
13-08-2010, 00:23   |  #15  
Barış avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,971 mesaj
Alıntı: mcafee23  
emeğe saygı
bu konuda birşey demiyorum güzel olmuş da
elektronik parçaya fırça sürmek olmamış.
Bu anlatıma güvenip birileri anakartı fırçalarsa gerçekten yazık olur
Ayrıca optik okuyucu ömrünü tamamlamış ise istediğiniz kadar temizleyin çalışmayacatır.

Neden olmamış ? ne ile o tozları alıcaktım ?
Ben anakartta entegre değişimi lehim vs. yaptıktan sonra aynı fırçayı tinere batırıp temizliyorum ? FLux veya pasta kalıntılarını almak için ? Hemde daha sert bi şekilde ? Fırçanın burda nasıl bi zararı olabilir anlamadım ?
Ayrıca konudada optik sürücü temizliği yazdım ölü bir donanımı çalıştırmak değil. Burda maksat yapılan olayı anlatmak.

Son Düzenleme: Barış ~ 13 Ağustos 2010 00:32
mcafee23 ayrılmıştır
13-08-2010, 17:51   |  #16  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj
Alıntı: Barış  

Neden olmamış ? ne ile o tozları alıcaktım ?
Ben anakartta entegre değişimi lehim vs. yaptıktan sonra aynı fırçayı tinere batırıp temizliyorum ? FLux veya pasta kalıntılarını almak için ? Hemde daha sert bi şekilde ? Fırçanın burda nasıl bi zararı olabilir anlamadım ?
Ayrıca konudada optik sürücü temizliği yazdım ölü bir donanımı çalıştırmak değil. Burda maksat yapılan olayı anlatmak.
Statik elektrik yüzünden fırçalanan anakartın çalışmama tehlikesi bulunuyor.Gerçi her elektronik parça da bu geçerli.
Yoksa makalene birşey demedim.

Barış
13-08-2010, 19:32   |  #17  
Barış avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,971 mesaj
Alıntı: mcafee23  
Statik elektrik yüzünden fırçalanan anakartın çalışmama tehlikesi bulunuyor.Gerçi her elektronik parça da bu geçerli.
Yoksa makalene birşey demedim.

Statik elektrik ; Durgun elektriktir. vucudumuzda birikmiş durgun elektiğin iletilem yaparak bir yerden bir yere taşınmasıdır.
Biz burda fırça ile temizleme yaparak herhangi bir durgun elektrik veya diğer elektrik olaylarına girmiyoruz. Ayrıca bahsettiğiniz donanım üstündeki koruyucu maddede bunun oluşmasını engellemek içindir ve bu anlattığınızın olması fırça ile dahada güçtür.Yoksa hiç bir bilgisayarcı sağlam bir sistem toplayamaz ;) el kol değe değe. Buyrun çalışan bir sisteme elimi kolumu bileğimi ve çeşitli uzuvlarımı değdiriyorum.

hatta sona yumruk bile atıyorum :)

ama herhangi bir esd nedeni ile sorun oluşmuyor ama gidip bi mosfetin bacaklarına değer isem küçük bir ihtimal sorun oluşabilir ;)

viking20
29-01-2012, 20:42   |  #18  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj
Alıntı: mcafee23 ayrılmıştır  

çok doğru ,o yüzden ben kasa içersinde temizlik yaparken (hangi parça olursa olsun) daima kompresör marifetiyle basınçlı hava kullanıyorum.Hiç riske girmeden en garantilisi olmuş oluyor.Bu arada Barışı kutlarım çok başarılı bir çalışma ve sunum olmuş 4X4 lük.Geçtiğimiz hafta aynı temizliği benimde yapmam gerekti.Yanlız ben kolonya yerine(içinde yabancı madde olabilir diye)eczaneden aldığım saf alkolü kullandım.

Son Düzenleme: viking20 ~ 29 Ocak 2012 20:44
geceninprensi
06-02-2012, 10:08   |  #19  
geceninprensi avatarı
Üye
Teşekkür Sayısı: 1
84 mesaj

teşekkürler dostum anlatımın süper olmuş :D

Kapalı Hesap (255707)
10-07-2013, 16:03   |  #20  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 15
210 mesaj

daha kolay yolları var emeqe saygı

padisah
10-07-2013, 16:06   |  #21  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 178
2,190 mesaj
Alıntı: Darkinq16  
daha kolay yolları var emeqe saygı
 Darkinq16 lütfen her bulduğun eski konuya ilgisiz mesajlar yazarak hortlatma mesela
https://www.chip.com.tr/forum/BiL ... iZLEMEK_t74075.html
https://www.chip.com.tr/forum/Tra ... aydedin_t80888.html konularında yaptığın gibi.

Kapalı Hesap (255707)
10-07-2013, 16:07   |  #22  
Kapalı Hesap
210 mesaj

Bence Sende karışma işine bak :' dengesiz

padisah
10-07-2013, 16:11   |  #23  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 178
2,190 mesaj
Alıntı: Darkinq16  
Bence Sende karışma işine bak :'
https://www.chip.com.tr/forum/bugun.htmlbu linkten girip en üstteki konulara bakarmısın yardım almak için yeni konu açmış olanların konuları eski konuların arasında kayboluyor. Çünkü her yeni mesaj atılan konu en üste çıkıyor sende eski konulara sürekli mesaj atıyorsun.

Son Düzenleme: padisah ~ 10 Temmuz 2013 16:11
Kapalı Hesap (255707)
10-07-2013, 16:13   |  #24  
Kapalı Hesap
210 mesaj

Birileri atınca benim önüme geliyor olabilir ben de atarım keyfimin kahyasımısın