OVERCLOCK HAKKINDA BILMEDIKLERIMIZ

sakiri
10-04-2008, 20:39   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
12 mesaj

herkese selamlar
arkadaslar overclock yapmak basit is ama sizin sisteminizin bunu kaldirabilecek güctemi onu bilmenizde fayda var.

overclock yapilmayan bir sistemde fazla bir sorun ile karsilasmazsiniz ama overclock yapildiktan ve yapilmaya baslandiktan sonra sorunlar baslar. Ben size sirali bir sekilde bunlari siraliyim ondan sonra overclock yapmaya karar veriniz.

1. Güc Kaynagi : Güc kaynagini bilmiyenimiz yoktur öncelikle overclok yapacaklar icin en kötü sartlarda 420 watt ve üzeri bir güc kaynagina sahip olmak gerekir ve cikis voltajlarida yüksek olmalidir yani amp oranlari 28 ve yukarisi olmali güc kaynaginin üzerinde bunlar yazar. ve güc kaynagi icin iyi bir sogutma fani genelde yeni nesil güc kaynaklari kendinde bunu bulundurur.

2. isletim sistemi eger overclockta sorun yasamak istemiyorsaniz ben size windows xp yada vista 32 biti öneriyorum cünkü 64 bit ile calisan isletim sistemleri islemciye hem voltajda hemde isida daha fazla yük bindiriyor buda esittir 300 mhz kayip nasilmi. örnegin windows 32 bit isletim sistemi ile 4.000 hiz ile overclock yapilinca everst home edition testlerini gecerken ayni seyi windows vista 64 bit ile yapinca sistem kapanir o zaman mecburen windows vista 64 bitte 3,700 ghz ile calistirmalisiniz buda büyük bir overclock kaybi olur sizin icin karar sizin

everest cpu testinde fpu kapanir yada sistem stability testlerinde muhakkak kapanir

3. kasa ve Sogutma sistemi : Eger bana sorarsaniz bilgisayar toplamak isteyen birine ne önerirsiniz. En basta ben derimki Yüksek watta bir güc kaynagi ici genis ve ferah olan bir kasa ve en iyi sogutma fanlari yada sulu sogutma neden sogutma bu kadar önemli diyebilirsiniz.

Overclock yapildigi andan itibaren bilgisayarinizi bir insan gibi düsünürsek sicak havada kosan bir sporcu icin en iyi sey serinliktir. İnsan kosunca kalb atisi hizlanir ve alis verisi cogalir buda insan vücudunda büyük bir isiya yol acar daha fazla kosmak icinde güc gerekir. yani güclü ve dayanikli olmak gerekir. biz en iyisi konuya dönelim degilmi daha mantikli olur.

Bilgisayariniz icinde en cok isinan yada isinmaya baslayan parcalar hangileridir
1. islemci
2. chipset
3. güney köprüsü
4. kuzey köprüsü
5. grafikkarti
6. ram
7. hardisk
8. güc kaynagi
bu parcalari sogutmak yada havali sogutma yada sulu sogutma tercih sizin
ben sulu sogutmayi tavsiye ederim ama hem pahali hemde riskli
riskli olmasinin tek nedeni montaj islemi sirasinda yanlis birsey yapmaniz ve su kacagi olmasi yoksa mükkemmel sogutuyor.

4. Anakart : overclockta anakart faktörü birinci sirada ama yinede secim sizin ben intel chipsetlerin üzerine tanimam

5. isletmci : islemcinizdede en iyi secim intelden yana olmali cünkü overclockla hasir nesir bir islemci.

6. grafikkarti grafikkartlarida anakarttan gelen sicaklik ile isinmaya baslar ve buda sistemi etkiler. grafikkartinizin frekansini yükseltmelisiniz ve pcİ voltajida artirilmali. eger grafikkarti dogru bir voltaj ve frekans ayari ile ayarlanmazsa sistem ya kapanir yada acilmaz.

7. harddisk overclock esnasinda isindigi icin sistemin kapanmaksina sebeb verebilir

8 ram ne varsa ramlarda var sanki sistemin kollari bir baraji su kanallari gibi ne kadar hizli ve genis olursa okadar güzel overclock yapilir. yani islemcinin fsb hizini ayarlarken ramleride iyi ayarlamak gerekir

arkadaslar daha fazla yazacagim suan sizin soracaginiz sorular isiginda yazmak daha dogru olur diye düsündüm ve konuyu burda kestim.

cünkü herkesin sistemi farkli yani nabza göre serbet vermek gerek

Son Düzenleme: sakiri ~ 11 Nisan 2008 18:20
K.A.Y.A.H.A.N
10-04-2008, 20:56   |  #2  
Yıllanmış Üye
672 mesaj

Sen yapmasan bile sistem kendiğilinden overloclanıyo ya

swordmaster_65
10-04-2008, 21:19   |  #3  
Yıllanmış Üye
2,176 mesaj
KAVAS33
Sen yapmasan bile sistem kendiğilinden overloclanıyo
Eline saglık kardeşim güzel paylaşım.
O iş nasıl oluyor kava??

emre__
10-04-2008, 21:27   |  #4  
emre__ avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,519 mesaj

bende wista war high performance güç ayarlarında everestle bakınca oc li değer yazıyo vista de böle bişiy warmı yoksa :D

GaMeRr
10-04-2008, 22:19   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,264 mesaj
swordmaster_65
KAVAS33
Eline saglık kardeşim güzel paylaşım.
O iş nasıl oluyor kava??
Teknik serwise götürüosun o/c yapıolar dicek se anlından öpücem.

uGuR.uK
10-04-2008, 22:21   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj
KAVAS33
merak ediyorum 300küsür mesajının biri mantıklı ve normal bi içeriğe sahip mi?

Son Düzenleme: uGuR.uK ~ 10 Nisan 2008 22:22
Kapalı Hesap (34907)
11-04-2008, 10:27   |  #7  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 5
1,440 mesaj

Eline sağlık devamını dilerim ...

Sefa Adak
11-04-2008, 14:04   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,824 mesaj
elazigli
KAVAS33
merak ediyorum 300küsür mesajının biri mantıklı ve normal bi içeriğe sahip mi?
Hiç sanmıyorum.. Zonk Beğenmedim