oyun bilgisayarı topluyorum. yardımcı olur musunuz

Mustafa Akın
21-07-2008, 18:34   |  #26  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,236 mesaj

Requem bence o kadar da geçmiyor yani geçse de bi kaç oyunda anca

CHIP te ki testte de geri kalıyordu sanırım

Son Düzenleme: Mustafa Akın ~ 21 Temmuz 2008 18:35
bektash
21-07-2008, 18:36   |  #27  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,997 mesaj

Oyun Bilgisayarı Teknoloji Harikası Oyun Canavarı Herkez onu cok yakından tanıyor VESTEL KRONOS teknolojinin turkcesi,kalitelisi Sadece 4,700 ytl :)

Mustafa Akın
21-07-2008, 18:37   |  #28  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj

8800 yerine, GTX280 iki tane olsa o zaman işte olur da o biraz eski sanırım ,vestelin güncellemeye ihtiyacı var

Z1mBaBwE
21-07-2008, 18:42   |  #29  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj
mustafa91
Requem bence o kadar da geçmiyor yani geçse de bi kaç oyunda anca

CHIP te ki testte de geri kalıyordu sanırı

Verdiğim linki tam okuduysan programların daha çift çekirdeği bile zor desteklediğini görürsün 3.çekirdeği verimli kullanılamıyor malesef işlemcinin saat hızları biraz düşük ama bu farkıda yüksek FSB hızı ile kapatıyor.Test sonuçları yinede iyi zaten ben phenom için bütün testleri geçti demedim bazı testlerdede intel ön plana çıkıyor.AMD alcak olan var ise 45nm phenomları beklesin 3.00 Ghz işlemcileri geliyor ve FSB hızları herzamanki gibi yüksek olacak buda yüksek performans anlamına geliyor.

Son Düzenleme: Z1mBaBwE ~ 21 Temmuz 2008 18:44
Mustafa Akın
21-07-2008, 18:57   |  #30  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj

nedense bunda http://www.darkhardware.com/images/content/amd-phenomx3-test3.png farkı yiyor

gereksiz şeylerde geçiyor WPRIME gibi testlerde, ama

bunda yine fark yiyo

bunda da

evet farkı
bunda http://www.darkhardware.com/images/content/amd-phenomx3-test4.png

ve bunda http://www.darkhardware.com/images/content/amd-phenomx3-test1.png

kapatıyor gerisinde e8400 geçiyor yani anlamsız taraftarlığını anlamıyorum requem,  madem 3 çekirdeği destekleyen uygulama yok 2 çekirdeği yok, gelecekte olacak diye alcaz o zaman bunu, o zaman adama neden q9300 alma diyorsun

ayrıca

niye çok güç çekiyo az bi fark varsa aralarında

amdyi bekle bekle bekle nereye kadar, daha 45 nm ye yeni geçiyo, intel senye skulltraile geçecek, normal bilgisayara 2 işlemci takılabilecek hale gelecek, 32 nm gelecek, bir 2.4 ghzlik nehalem tesi gördüm baya bi fark koyuyordu tabi de güvenlir bi test değildi neyse

amdnin çıkacak o işelcmisi de en üst seviye işlemcisi olmayacak mı? o zaman da qx9650 ya da qx9770 ile kıyaslasınlar o phenomu aynı şey mi?

Z1mBaBwE
21-07-2008, 19:11   |  #31  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj

1.Gereksiz dediğin video formatlama programları çok önemli
2.Bellek testleride önemli zira AMD nin dahili bellek kontrolcüsü içinde olduğu için uygulamara anında cevap verebiliyor.
3.Hayatta intel işlemci almam AMD batsa bile gerçi batmazda.
4.Her yükselişin bir düşüşü vardır AMD nin athlon devrinin bittiği gibi core 2 duo ve nehalemde bir gün bitecek AMD nin 45nm işlemcilerinden herkez ümitli çünkü 3.00 ghz bariyelini geçiyor ve inteli geçemez diyede birşey yok herkez ati için nvidianın yanına yaklaşamaz diyorlardı artık.Adamlar 1 kart çıkardı donanım dünyasının yeni gözdeleri oldu bu kartlar nvidianın ağzı açık kaldı bu işlemci bölümü içinde geçerli AMD heran intelinde ağzını açık bırakabilir.Dünyanın teknoloji bakımından gelişmiş en iyi yarı iletken fabrikası AMD de bulunuyor.Yeni teknolojilerin adresi AMD dir bunu unutmayın.Ayrıca daha çok para olan sunucu piyasasında en iyi işlemciler opteronlardır.Büyük firmaların serverlarına genelde AMD opteronlar güç verir.Ayrıca pc alıcak arkadaş AMD sistem almak istediğini belirtmiş siz neden intel aldırmaya çalışıyorsunuz.AMD&ATI No.1 Manufacturer !!!!!

Son Düzenleme: Z1mBaBwE ~ 21 Temmuz 2008 19:17
Mustafa Akın
21-07-2008, 19:21   |  #32  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj
R3QU3M
3.Hayatta intel işlemci almam AMD batsa bile gerçi batmazda.

AMD nin athlon devrinin bittiği gibi core 2 duo ve nehalemde bir gün bitecek

herkez ati için nvidianın yanına yaklaşamaz diyorlardı artık.Adamlar 1 kart çıkardı donanım dünyasının yeni gözdeleri oldu bu kartlar nvidianın ağzı açık kaldı bu işlemci bölümü içinde geçerli AMD heran intelinde ağzını açık bırakabilir.

Burdan kör topal AMD ye sanki kendin kurmuş gibi bağlı olduğunu düşünüyorum. Nehalem'i çıkarmadan bitirdin ilginçtir ki sen ATI bi kart çıkardı mükemmel oldu diyorsun, o kart bitmicek mi??
Beğenmedim
R3QU3M
Ayrıca pc alıcak arkadaş AMD sistem almak istediğini belirtmiş siz neden intel aldırmaya çalışıyorsunuz.AMD&ATI No.1 Manufacturer !!!!!
Arkadşın önceliğinin senin ki gibi AMD olduğunu sanmıyorum,öyle olsa "amd'li oyun bilgisayarı topluyorum. yardımcı olur musunuz" derdi.
R3QU3M
ben tomshardware nin testlerine güvenmiyorum taraf tutuyor çünkü amd yi herzaman kötülüyor  
Evet en büyük donanım sitelerinden biri, AMD onlara test işlemcisi göndermemiş beleşe, gıcık olmuş, o yüzden AMD'yi kötülüyorlar.
R3QU3M
1.Gereksiz dediğin video formatlama programları çok ö
Video formatlama programlarında da birinde geçiliyor sanırım AMD? Diğerinde kodek uyumsuzdur olamaz mı? Gereksiz dediğim program ayrıca wPrime. Bİşey hesapladığı yok, çok çekirdeğe göre yazılmış bir işlemci benchmarkı sadece. Ayrıca nedense Cinebench'te fark yiyor? Ki cinebench çoklu çekirdeği destekleyen uygulamlardan biri. Sanırım LAME Mp3 dönüştrüme testinde de fark yemiş?
R3QU3M
2.Bellek testleride önemli zira AMD nin dahili bellek kontrolcüsü içinde olduğu için uygulamara anında cevap verebiliyor.
Sanki bütün bellek teslerinde geçmiş AMD. Ayrıca geçse de arkadaşa oyun bilgisayarı lazım, Crysis'te mouse bastığında daha mı çabuk ateş edecek? FPS'si yükselmedikten sonra daha çabuk cevap vermiş ne anlamı var?

Sonuç olarak arkadaş bizden oyun bilgisayarı istiyor, süper işlemci AMD'li bir sistem olsun illa demiyor. Derdi oyun oynamak. Ama AMD'yi neden bu kadar çok sevdiğini, Intel'den nefret ettiğni anlayabilmiş değilim.

Sanki en üst model phenomlar(şu an ki) orta model q9 lara yaklaşabiliyor.

Son Düzenleme: Mustafa Akın ~ 21 Temmuz 2008 19:53
yelkowan
21-07-2008, 20:01   |  #33  
Yıllanmış Üye
602 mesaj
R3QU3M
Ben tomshardware nin testlerine güvenmiyorum taraf tutuyor çünkü amd yi herzaman kötülüyor alın size tarafsız test sonucları cogu testte phenom geçiyor E8400 ünde öne geçtiği testlerde var..
Taraf tutmak çok büyük bir idda bu aslında çünki taraf tutmak şu anlama geliyor: Yaptığı testleri bildiğimiz uygulamalarla yapıyor bu da demek oluyoki değerleri doğru yazmıyor olduğundan fazla veya az gösteriyor???

senin verdiğin linkide zevkle inceledim darkhardwarenin yaptığı toplam 28 testten sadece 6 testte x38750 birinciliği kapabiliyor.
Bu da demek oluyoki senin dediğin gibi değil tam tersi bir durum var yani çogu testte E8400 geçiyor phenomunde öne geçtiği testlerde var.
bu durumda darkhardwarede taraf tutuyor.

Ayrıca ben arkadaşa amd işlemci önerdim intele yönlendirme gibi bir durum söz konusu değil sadece 8400 ün x3'e göre geride kalmasına anlam veremedim hepsi bu.

Şunuda eklemek isterim eskiden amd sistem dizerdim şimdi intel daha fazla diziyorum ve AMD'nin çok yakın zamanda öne geçeceğine eminim o zamanda AMD sistem dizeceğim çünki ben bir fanatik değil tüketiciyim...

Son Düzenleme: yelkowan ~ 21 Temmuz 2008 20:39
Mustafa Akın
21-07-2008, 20:02   |  #34  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj
yelkowan
ben bir fanatik değil tüketiciyim...
Alkış

Z1mBaBwE
21-07-2008, 20:45   |  #35  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj

Ben şuana kadar 7 tane makina topladım amd olsun intel olsun bir çok işlemci kullandım ama bu sistemlerden şu sonucu çıkardım  intelden cacık olmaz verilen parayı haketmiyor.Test programlarındaki sonuçlara parçalarında etkisi oluyor.Ben AMD fanatiği isem sizdeki bu intel fanatikliği nedir bana savunmayın inteli kardeşim.Oyun sistemi alınacaksa ben AMD yi öneriyorum.Siz demişsiniz HD4xxx seriside bir gün bitecek evet bitecek ama siz neden hala core 2 duoda core 2 duo diye tutturuyorsunuz onunda sonu gelicek yakında.Bugün yada yarın intelin extreme serisini geçen işelemcileri çıkaracaktır AMD.Dikkatli okursanız.Sistemi toplıycak olan arkadaş AMD toplamak istediği her haliyle belli çoğu kişi sistem iyi derken siz ordan çıkıntılık yaparak intel al daha iyi diyorsunuz.Darkhardware taraf tutmuyor phenom x3 alınabilir diyor 3 çekirdek iki çekirdekten iyidir diyor.Bunları atlıyorsunuz galiba.

Son Düzenleme: Z1mBaBwE ~ 21 Temmuz 2008 20:48
yelkowan
21-07-2008, 21:06   |  #36  
Yıllanmış Üye
602 mesaj

R3QU3M yanlış anlama ama ya aynı dili konuşmuyoruz ya da sen yazdıklarımı okuma zahmetine bile girmeden buraya yazıyosun.
arkadaşı intele felan yönlerdidiğm yok yani çıkıntılık yapmak gibi salladığın bir şey yok ortada.
intel amd kavgasına dönüştürme olayı.

Dikkat edersen kıyasladığımız şey senin yazdığın x3 8750 e8400den iyidir cümlesi!!!
Ben tamamen bu cümleye göre yorum yaptım amdnin fanatiği değilim hele intelin hiç değil yani intel fanatikliği yapmıyorum.
Lütfen konuları başka konulara çekme...

Darkhardwarenin x3 alınabilir dediğini tabiki biliyorum çünki iyice inceledim; fakat bu x3ün e8400ü birçok testte geçtiği anlamına gelmez.
Ayrıca bir üstteki yorumumda yazdığım gibi xpulp arkadaşımıza AMD işlemci önerdim.
Lütfen biraz dikkat...

Son Düzenleme: yelkowan ~ 21 Temmuz 2008 21:13
Mustafa Akın
21-07-2008, 21:12   |  #37  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj

"Siz demişsiniz HD4xxx seriside bir gün bitecek evet bitecek ama siz neden hala core 2 duoda core 2 duo diye tutturuyorsunuz onunda sonu gelicek yakında."

Benim söylediğimi sana, sen yerlerini değiştirip bana söylüyorsun. Tutumun yanlış. Bizim fanatiklik yaptığımız yok. Intel No.1 Processor manufacturer gibi bişi de yazmıyoruz sanırım. Ama yani sana da gösterdik , yelkowan da gösterdi, x3 8750 e8400 den iyidir cümlesi.

ayrıca niye fanatiklik yapalım, sanki babamız intelin sahibi

ve de benim yazdıklarımı da okuduğundan şüpheliyim.

Son Düzenleme: Mustafa Akın ~ 21 Temmuz 2008 21:13
Z1mBaBwE
21-07-2008, 21:14   |  #38  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj

Amacım AMD-intel kavgası çıkarmak değil mustafa arkadaşla olan bir tartışmamız olmuştu.4 çekirdeğin şimdilik gereksiz olduğunu söyledim.Bu konu buralara kadar geldi ayrıca ben herşeyi dikkatli okurum ona göre yorum yaparım.3 herzaman 2 den iyidir.Şuan program desteği olmadığı için afallıyor bence yoksa gerçekten iyi işlemcidir.Ben 3 yıldır athlon 3000+ AM2 orleans kullanıyorum kasma donma bile yaşatmadı bana.Sonuna kadar bu işlemciyi kullanıp artık 45nm deneb mi alırız 32nm başka bir modelmi çıkar onumu alırız belli olmaz.

Mustafa Akın
21-07-2008, 21:19   |  #39  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj

yani ben de 3 yıldır p4 630 kullanıyorum ben de donma yaşamadım, izmir de aşırı sıcaklar oluyor onun haricinde,

belki seneye ben de değiştiricem bilgisayarımı ama yani ille de intel ille de amd olsun demicem, seneye phenom 9900 mü çıkar, ucuz mu olur qx9770 den performasnlı mı olur, ben de video düzenleme, reism düzenleme ile uğraşıyorum (proje için film bile çektim memory yetmedi ama, yine de çektim) amd alırım, ama yok q10400 çıkar, phenom 9950 den bile daha iyidir, onu alırım. hangisi iyise onu tercih ederim

Z1mBaBwE
21-07-2008, 21:22   |  #40  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj

Benim hayalim AMD de çalışmak ama bu uçuk bir hayal sadece ama olmuyacak birşeyde değil azim ettikten sonra çabaladıktan sonra istediğin herşey olur.Nedense yaşadığım problemler ve fiyatları beni intelden soğuttu.AMD hayranlığı başladı AMD yi artık hiç değişmem.

scaniaperest
22-07-2008, 17:00   |  #41  
Üye
69 mesaj
mustafa91
nedense bunda http://www.darkhardware.com/images/content/amd-phenomx3-test3.png farkı yiyor

gereksiz şeylerde geçiyor WPRIME gibi testlerde, ama

bunda yine fark yiyo

bunda da

evet farkı
bunda http://www.darkhardware.com/images/content/amd-phenomx3-test4.png

ve bunda http://www.darkhardware.com/images/content/amd-phenomx3-test1.png

kapatıyor gerisinde e8400 geçiyor yani anlamsız taraftarlığını anlamıyorum requem,  madem 3 çekirdeği destekleyen uygulama yok 2 çekirdeği yok, gelecekte olacak diye alcaz o zaman bunu, o zaman adama neden q9300 alma diyorsun

ayrıca

niye çok güç çekiyo az bi fark varsa aralarında

amdyi bekle bekle bekle nereye kadar, daha 45 nm ye yeni geçiyo, intel senye skulltraile geçecek, normal bilgisayara 2 işlemci takılabilecek hale gelecek, 32 nm gelecek, bir 2.4 ghzlik nehalem tesi gördüm baya bi fark koyuyordu tabi de güvenlir bi test değildi neyse

amdnin çıkacak o işelcmisi de en üst seviye işlemcisi olmayacak mı? o zaman da qx9650 ya da qx9770 ile kıyaslasınlar o phenomu aynı şey mi?

Alıntısını yaptığım kişi dua etsin ki, şu anda amcamın İddaa bayisinde tek ben varım. Elim döndüğünce yazacağpım :

Sen bi' kere baştan yorum yazdığınde kendini kötü duruma düşürmüşsün. Intel için hazırlanan sapşalca hesap makinalarında AMD'yi karşılaştıracak kadar düşüncen geri durumda. İlk önce buınu bi' öğrenmelisin...

Benchmark'mıoş, SuperPI'ymiş... Hepsi faso-fiso. Asıl iş WinRAR'da paketleme vs. vs...

Arkadaşın mesajına gelince : 2. sistemi 790x ve 4850 ile güncellemesi, ya da eğer işlemci çok fiyat farkına neden oluyorsa senin için, AMD 600+ 770 chipset + 4850 daha ucuza daha iyi oyun oynarsın. Az da olsa Spider'a yakın bir seçim olur.

Mustafa Akın
22-07-2008, 18:20   |  #42  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj

Ben bi tartışma başlatmak istemiyorum ama beni neyle suçladığını anlamadım? Yani neden korkacağımı da anlamadım. O testlerde ben sadece Requem arkadaşa x3 8750 'in e8400'den iyi olmadığını gösterdim. Gereksiz tartışmalara girmeye gerek yok. İmzan'da bile anlayabiliyoruz AMD takıntısını. Ayrıca orda SuperPi testi yok.  Arıca o phenom, gayet de gerekli olan Cinebench testinde geride kalmıyor mu? Sen kullanmıyorsan öyle yazılımları bilmem ama WinRAR'da çok çekirdek desteğinin olmadığını bilmemen ilginç bana bu kadar laf atacağına biraz daha gerçekçi iddialarla gelsen sevinirim. Bir cevap olarak kabul edilebileceğimiz. Hiç bir gerekçe göremedim burda. Üslubuna da dikkat etmeni tavsiye ederim.

Z1mBaBwE
22-07-2008, 18:51   |  #43  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj

Farkındaysan oradaki testlerde phenomun 3. çekirdeğinin verimli kullanılamadığından söz ediliyor crysis gibi başlangıcında quadcore reklamı yapan bir oyunun çoklu çekirdeklere yük bindiriminde afalladığını görüyoruz.Phenomun 3.çekirdeğini verimli kullanan programlarda phenom E8400 ü geçiyor.Yine söylüyorum 3 2 den iyidir.Birde saat hızı 3.00 ghzden başlasa intele fark atar.AMD nin saat hızı açığını yüksek FSB kapatıyordu.Ancak 45nm phenomlar hem 3.00 ghzden hemde 3000Mhz olan FSB hızı ile yüksek performans verecektir.

kty1907
22-07-2008, 22:23   |  #44  
Üye
65 mesaj

Kimse kusura bakmasın ama bu testler falan bana o kadar farazi geliyor ki, resmen para öğütmek için dönen dişlinin planlı parçaları.

Bilmem ne 67 saniyede falanca testi bitirmiş, beriki 67.5 saniyede bitirmiş..Bu işler saplantı işi, tik gibi bir şey ve bu hastalığa tutulanlara acil şifalar diliyorum. Normal bir ev kullanıcısının o alıntı yaptığınız testlerdeki farkları algılayabileceğine zerre kadar inanmıyorum.

100 dolar daha verme de, Winrar 5 saniye daha geç sıkıştırsın arkadaşım ölür müsün yani..

xpulp
23-07-2008, 17:29   |  #45  
OP Taze Üye
7 mesaj

arkadaşlar ben yokken yine bayağı tartışma olmuş. sistemi şu şekilde topladım :

ASUS P5KC IP35 DDR3 (SATA,SES,GLAN,RAID)

INTEL CORE 2 DUO E8200 2.66GHz 6MB CACHE 1333MHZ LGA775 İŞLEMCİ

SAPPHIRE ATI HD 4850 512MB 256BIT GDDR3 (DirectX 10.1) PCI-E x16 EKRAN KARTI (21132-00-20R)

SAMSUNG 250GB 7200RPM 8MB CACHE SATA2 DİSK

KINGSTON 2GB DDR2 800MHZ MEMORY KVR800D2N6K2/2G X 2 adet

bunlara ek olarak aldığım asus kasa ile birlikte toplam 1.150 YTL tuttu. umarım abartı bir fiyat çıkmamıştır. herkesin yardımları için teşekkür ederim...

Mustafa Akın
23-07-2008, 18:05   |  #46  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj

Fiyatı bence uygun, 4gb ram, 2.66 ghz, ve 4850. uzun süre götürür seni.

xpulp
26-07-2008, 14:19   |  #47  
OP Taze Üye
7 mesaj

arkadaşlar gerçekten harika bir performans gösteriyor alet. resmen uçuyor her uygulamada. herkese tavsiye ederim.