oyun oynarken bilgisayarım resetleniyor

HPQ-User
20-02-2008, 23:28   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

ihsankapusuz sormuş:
oyun oynarken bilgisayarım kendini resetleyip yeniden başlıyor
oynadığım oyunlar test drive ve need speed oyunu

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
İŞLEMCİ         : INTEL DUALCORE 2.0 GHZ (E2180) 1 MB
ANAKART       : ASUS P5VD2-VM SE P4M900 S775DDR2
EKRAN KARTI :PALİT 8500 GT NVIDIA GEFORCE 512 MB
RAM              : KINGSTON 1024 MB 667 MHZ (2 ADET)
HARDDİSK    : 200 GB SAMSUNG 7200 RPM SERİAL ATA 2  8 MB
MONİTÖR       : SAMSUNG 920 NW 5 MS 19”
DVD              : DVD-RW LG GH20NS10 20X SİYAH SATA

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.0; .NET CLR 1.1.4322)

slevin
21-02-2008, 00:03   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
160 mesaj

Aşırı ısınmadan dolayı olabilir fanlarını kontrol et temizle veya imkanın varsa yeni fan tak pc ne işlemcinin termal macununu kontrol et. Birde güçlü bir power takmanda da yarar var sistemine...

ihsankapusuz
21-02-2008, 11:18   |  #3  
Taze Üye
5 mesaj

sayın slevin bazen oyuna başladıktan 2-3 dakika sonrada resetleme yapıyor yani ısınmasına bile fırsat kalmıyor, makinayı yeni aldım 2-3 gün oluyor fanlar temiz , makinada powerin fanından başka bir tane daha fan var ekran kartınında fanı var , kasada boş bir fan yeri daha var orayada yeni fan takıyımmı, yeni fan takacağım fana powerın gücü yetermi, ayrıca tavsiye edebileceğiniz bir fan varmı. teşekkürler

slevin
22-02-2008, 00:11   |  #4  
Yıllanmış Üye
160 mesaj

Makineyi yeni aldıysan hiç ugrasma derim donanimsal bir sorun olabilir hemen aldıgın yerle bağlantıya geç. Onlar ilgilensinler... Parçalarda bir bozukluk olabilir.. Dediğim gibi boşuna ugrasmayın hemen aldıgınız yerle irtibata geçin...

1ol3irol
22-02-2008, 00:21   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,714 mesaj

power supply kaç watt? güç yetmiosa oyundan atar..

ihsankapusuz
22-02-2008, 08:43   |  #6  
Taze Üye
5 mesaj

power 250 waat , bilgisyarın kart okuyucusunu çıkardım artık resetlenmiyor ama oyunda biraz takılıyor

slevin
22-02-2008, 10:05   |  #7  
Yıllanmış Üye
160 mesaj

400 wattlık bir power supply almanızı öneririm. Sisteminiz için 250 watt ihtiyacı karşılamayabilir. Oyunda takılıyor derken sanırım donarak ilerlemeyi kastetmişsinizki buda oyunun grafik ayarlarını düşürmenizle düzelebilicek bir sorun.

AnchryA
22-02-2008, 15:42   |  #8  
AnchryA avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
734 mesaj

Sn.  ihsankapusuz

belirtmiş olduğunuz sitem bilgilerine  bakılarak  şu söylenebilir.

Standat işlemler sırasında bilgisayarınız oyunlara  nazaran  daha az  güç tüketimi yapar   ! Bu güç tüketimine  250 Watt  PSU(powersuppley)  yeterli olur  fakat !

belirtmiş olduğunuz sistemin minimum gereksinimlerini dahi 350 watt bir PSU karşılayabilir. !

Bilgisayarınızı rahatlıklar  kullanmak istiyorsanız
(herkes bunun için alır zaten )

450 Watt Güce  sahip bir PSU '  edinmeniz gerekir.( Bilgisayarınızı aldığınız yere   bu durumu bildirip sorunun POWERSUPPLEY ' den  kaynaklandığını belirtirseniz   onlarda Farkındalardır bu durumun 250 Watt bir PSU benim sistemimi bile kaldırmaz ki  ben
P IV 3000 GHZ  kullanıyorum :)  umarım yeterince  açıklayıcı olabilmiştir.

Güç kaynagını 450 watt  yapmanız durumunda sorununuz çözülecektir.

( bazı istisnai durumlarda  söz konusu MAiNBOARD gibi sorunlarlada  karşılaşmıştım )     eski bir  bilgisayarcıyım ;)  2 yıl  hazır sistem  - bakım onarım / online destek hattı vb.

ihsankapusuz
23-02-2008, 09:19   |  #9  
Taze Üye
5 mesaj

ÇİFT KANAL BELLEĞE DİKKAT
Perfomans için bellek optimizasyonu şart

Windows Vista'nın özellikle belleğe eskisinden çok yüklenen bir işletim sistemi olduğundan bahsettik. Bellek miktarınız ne olursa olsun, bellek performansınızı en üst düzeyde tutmak için mutlaka çift kanal bellek erişiminin etkin olmasını sağlayın. Bu konu özellikle anakarta tümleşik grafik işlemcisi bulunan sistemler için önemli, çünkü bu sistemlerde zaten işlemciyle grafik işlemcisi aynı bellek modüllerinden yararlanabilmek için rekabet halindeler. Vista'da masaüstünde çalışırken de grafik işlemcisi yoğun olarak kullanılacağından, işlemcilerin bellek gereksinimi, rahatlatmak gerekiyor. Bu yüzden, sisteminizin bellek yapısını gözden geçirin ve mutlaka çift bellek modülü kullanarak, çift kanal üzerinden bellek erişimini etkinleştirin. Bu konuda anakartımızın ya da dizüstü bilgisayarınızın kullanım kılavuzu size destek olacaktır. Sisteminizin şu anda çift kanal bellek erişimi kullanıp kullanmadığını kontrol etmek için, www.cpuid.com adresinden indirebileceğiniz minik uygulama CPU-z size yardımcı olabilir. Uygulamanın Memory panosunda, çift ya da tek kanal bellek erişimi kullandığınızı görebilirsiniz.

ihsankapusuz
23-02-2008, 09:23   |  #10  
Taze Üye
5 mesaj

sayın shadow_boy yukarda yazılanları chip dergisinden aldım benim bellek kanalı tek kanal çıkıyor bunu ikiye çıkarıyımmı , yukarda anlattıklatım test drive unlimited oyununu oynarken oluyor yani oyunu oynarken anlık olarak donuyor