Özellikleri Hızlı Gibi Ama Değil..

HPQ-User
18-03-2012, 17:28   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Süleyman sormuş:
Hocam İyi Günler Yaklaşık 5 ay önce bir laptop aldım samsungtan aldığım bilgisayar özelliklerine netten bakınca iyi denilen cinsten ama kullandığımda şaşırdım, sorun şu i5 2.50 işlemcisi var 4 gb ram ve 1 gb ekran kartı gt-520mx bu özelliklere ve yazılım olarak home premium sonra değişimden gelen yeni bilgisayarda Aynı özellikler 1 aydır kullanıyorum işletim sistemi home basic
bilgisayar ilk açıldığında yani masaüstü geldiğinde kasıyor simgeler felan geç açılıyor windows gezgini bazen durduk yere yanıt vermiyor media player donuyor oyunlarda sıkıntı olmuyor sadece windows gezgininde donuyor servis donanımsal değil dedi bu sorunu sizce Neden Böyle Birşey Oluyor

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows 7
Sistem Özellikleri:
İşlemci İ5 2430m 2.50 ghz
Ram 4 gb(tek)
Harddisk 500 gb 5400rpm
ekran kartı 1 gb Nvidia gt-520mx

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64; rv:10.0.2) Gecko/20100101 Firefox/10.0.2

thedevil01
18-03-2012, 17:38   |  #2  
thedevil01 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 18
1,203 mesaj

Windowsu ilk açtığınızda simgelerin geç gelmesinin nedeni sisteminizde virüs olduğu için olabilir. Güçlü bir antivirüs programıyla taratın, eğer virüs vb. yoksa başlat-çalıştır-msconfig yazın ordan başlatma yazan yere gelin ordaki işinize yaramayan ve gereksiz gördüğünüz programları kaldırın bu açılışı baya bir hızlandıracaktır.

mahmutdemir
03-04-2012, 18:10   |  #3  
mahmutdemir avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
497 mesaj

1Bir Kaç Deneme veya basit önlem alalım.

1.Ekran kartı Driver güncelleyin.
2.Ccleaner Kurun.Temizliğe Başlayın :)
3.Defraggler İle disk birleştirme Yapın.
4.Kaspersky -Anti Virüs Programını İndirin Bilgisayarınızı Taratın.
5.Başlat > Çalıştır > MSconfig Yazın.Başlatma butonuna gidin.Orada Kullanmadığınız Programları veya bilgisayar aaçılınca otomatik olarak başlamasını istemediğiniz programları kaldırın.

Bunları denedikten sonra sorunun kalkıcağını tahmin ediyorum.

Joker65
03-04-2012, 19:23   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 12
2,229 mesaj

1-2430m 2.50 ghz değil kimi kandırıyorsun ;)
2-bu konuya bak:
genel oyunlar>artık oyunlarda daha fazla fps alacaksınız!!!

AmbaSSadoR
03-04-2012, 22:06   |  #5  
AmbaSSadoR avatarı
Yıllanmış Üye
400 mesaj

masaüstünüzde yüksek boyutlu dosya veya klasör varsa hddnizdeki başka bir alana taşıyın ve o alanda iken ilgili klasöre sağ tık yapıp gönder içinden masaüstüne kısayol oluşturu seçin , genelde bu sorun masaüstündeki yüksek boyutlu dosyalardan oluşur arkadaşlar zaten gerekli konulara değinmişler bende tekrar yazmak gereği duymuyorum

mburak12345
04-04-2012, 11:36   |  #6  
mburak12345 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,242 mesaj

sorun bilgisayarın üstünde gelen yazılım. recovery yi iptal et. hard diski böl ve adam akıllı dvd den format at. istiyorsan lisansını yine girersin. driverları kur ama 3. parti yazılımları kurma. aradaki farkı göreceksin. açılışta pc 10 dk kendine gelemiyordur tahmin edebiliyorum. ama pc nin özellikleri güzel. dert etme yazılımsal sorun.

mburak12345
04-04-2012, 11:38   |  #7  
mburak12345 avatarı
Yıllanmış Üye
1,242 mesaj
Alıntı: Joker65  
2-bu konuya bak:
haklısın 2.4ghz ile 3.0ghz arası boost yapıyor. 3.0 ghz diyebiliriz.

Kapalı Hesap (154666)
04-04-2012, 18:23   |  #8  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

Değişimden sonra home basic işletim sistemiyle gelmesi aleni olarak hırsızlığa delalettir. Sen daha iyi bir işletim sistemi için para verip almışsın ama değişimde daha alt seviye işletim sistemi verilmiş.
Bu durumun düzeltilmesi için değişimi yapan firmaya yazılı bir ihtarname çekerek bilgisayarının ilk haliyle yeniden değiştirilmesini talep edebilirsin.

mburak12345
04-04-2012, 20:43   |  #9  
mburak12345 avatarı
Yıllanmış Üye
1,242 mesaj

mr. yamyam haklı. özelliklerine iyi bak eğer birebir ise...

mahmutdemir
07-04-2012, 13:44   |  #10  
mahmutdemir avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
497 mesaj

Garantiye gönder eğer varsa bilgisayarı ilk günkü haline geliyor.

dead man
08-04-2012, 00:24   |  #11  
dead man avatarı
Yıllanmış Üye
1,341 mesaj
Alıntı: HPQ-User  
Süleyman sormuş:
Hocam İyi Günler Yaklaşık 5 ay önce bir laptop aldım samsungtan aldığım bilgisayar özelliklerine netten bakınca iyi denilen cinsten ama kullandığımda şaşırdım, sorun şu i5 2.50 işlemcisi var 4 gb ram ve 1 gb ekran kartı gt-520mx bu özelliklere ve yazılım olarak home premium sonra değişimden gelen yeni bilgisayarda Aynı özellikler 1 aydır kullanıyorum işletim sistemi home basic
bilgisayar ilk açıldığında yani masaüstü geldiğinde kasıyor simgeler felan geç açılıyor windows gezgini bazen durduk yere yanıt vermiyor media player donuyor oyunlarda sıkıntı olmuyor sadece windows gezgininde donuyor servis donanımsal değil dedi bu sorunu sizce Neden Böyle Birşey Oluyor

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows 7
Sistem Özellikleri:
İşlemci İ5 2430m 2.50 ghz
Ram 4 gb(tek)
Harddisk 500 gb 5400rpm
ekran kartı 1 gb Nvidia gt-520mx

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64; rv:10.0.2) Gecko/20100101 Firefox/10.0.

SAMSUNG'UN SADECE MONİTÖRÜNÜ VE TV'SİNİ ALIRIM GERİ KALANI DANDİK.

SuleymanAdin
19-04-2012, 14:48   |  #12  
Taze Üye
10 mesaj
Alıntı: Joker65  
2-bu konuya bak:
Joker Milleti Öle Önyargılarınla Küçük Düşüreceğine Bİraz Araştırma Yap Önce
Gir Ve Bak..

SuleymanAdin
19-04-2012, 14:56   |  #13  
Taze Üye
10 mesaj
Alıntı: thedevil01  
Windowsu ilk açtığınızda simgelerin geç gelmesinin nedeni sisteminizde virüs olduğu için olabilir. Güçlü bir antivirüs programıyla taratın, eğer virüs vb. yoksa başlat-çalıştır-msconfig yazın ordan başlatma yazan yere gelin ordaki işinize yaramayan ve gereksiz gördüğünüz programları kaldırın bu açılışı baya bir hızlandıracaktır.
Hocam Cevap İçin Sağolun
Yalnız Benim Bİlgisayar Bilgi Derecem İyi Yazılımsal Olarak NE Gerekiryorsa YAptım Denilebilir
Msconfigte Önemsiz Olanların HEpsini Kaldırdım Antivirüs Bilgisayarın İlk Geldiği Günden Beri Norton İnternet Security 90 Günlüğü Kullanıyordum Aynı Zamanda Microsoft Security Essential 'i De Kurmuştum Şİmdi Norton bittiği için kaldırdm  Ayrıca Advanced System Care 5 ve Ccleaner'i De Uzun Zamandır Kullanıyorm ama Microsoft Yüklü Yani Virüs Olacağını Sanmıyorum Çünkü Geldiği İlk Günden Beri Aynı Şeyi Yapıyordu YAlnız
Bu aralar(3-4 haftadır)Sık sık donma Yapmıyor Çok nadiren Donuyor Yani Sorun kendi kendine Çözülmüş Gibi Sizce Bu Sorun Bilgisayarın İlk Kullanılmasından mı Kaynaklanıyordu? Yoksa Yalnış Mı Kullanııyorum?
Teşekkürler..

SuleymanAdin
19-04-2012, 15:01   |  #14  
Taze Üye
10 mesaj
Alıntı: AmbaSSadoR  
masaüstünüzde yüksek boyutlu dosya veya klasör varsa hddnizdeki başka bir alana taşıyın ve o alanda iken ilgili klasöre sağ tık yapıp gönder içinden masaüstüne kısayol oluşturu seçin , genelde bu sorun masaüstündeki yüksek boyutlu dosyalardan oluşur arkadaşlar zaten gerekli konulara değinmişler bende tekrar yazmak gereği
Evet Hoca mBundan da Kaynaklanıyor Olabilir Teşekkürler Bunu Daha Önce Farketmeden Yapmıştım Ve Şuan İyi Durumda

SuleymanAdin
19-04-2012, 15:17   |  #15  
Taze Üye
10 mesaj
Alıntı: AmbaSSadoR  
masaüstünüzde yüksek boyutlu dosya veya klasör varsa hddnizdeki başka bir alana taşıyın ve o alanda iken ilgili klasöre sağ tık yapıp gönder içinden masaüstüne kısayol oluşturu seçin , genelde bu sorun masaüstündeki yüksek boyutlu dosyalardan oluşur arkadaşlar zaten gerekli konulara değinmişler bende tekrar yazmak gereği
Evet Hoca mBundan da Kaynaklanıyor Olabilir Teşekkürler Bunu Daha Önce Farketmeden Yapmıştım Ve Şuan İyi Durumda

mancukya
21-04-2012, 01:53   |  #16  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

Hardisk 5400 malesef kasma sebeblerinin basinda birde pc ile gelen bir cok programda buna sebeb.

Kapalı Hesap (154666)
21-04-2012, 13:31   |  #17  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Alıntı: SuleymanAdin  
Hocam Cevap İçin Sağolun
Yalnız Benim Bİlgisayar Bilgi Derecem İyi Yazılımsal Olarak NE Gerekiryorsa YAptım Denilebilir
Msconfigte Önemsiz Olanların HEpsini Kaldırdım Antivirüs Bilgisayarın İlk Geldiği Günden Beri Norton İnternet Security 90 Günlüğü Kullanıyordum Aynı Zamanda Microsoft Security Essential 'i De Kurmuştum Şİmdi Norton bittiği için kaldırdm  Ayrıca Advanced System Care 5 ve Ccleaner'i De Uzun Zamandır Kullanıyorm ama Microsoft Yüklü Yani Virüs Olacağını Sanmıyorum Çünkü Geldiği İlk Günden Beri Aynı Şeyi Yapıyordu YAlnız
Bu aralar(3-4 haftadır)Sık sık donma Yapmıyor Çok nadiren Donuyor Yani Sorun kendi kendine Çözülmüş Gibi Sizce Bu Sorun Bilgisayarın İlk Kullanılmasından mı Kaynaklanıyordu? Yoksa Yalnış Mı Kullanııyorum?
Teşekkürler..
Son araştırmalarımdan sonra vardığım sonuçları bildirmek istiyorum.
İşletim sistemin Home basic olarak verilmiş olduğu gözlemleniyor. Bu durumda önceki verdiğim yanıt geçersiz kalmaktadır. Ancak daha önceki gözlemlerimde Bu bilgisayarlarla Win7 home premium verildiğini bizzat defalarca gördüm. Bu durumun tek çözümü bilgisayarla birlikte verilen kurtarma DVD si ile yeniden format atarak işletim sisteminin versiyonunu incelemektir.
Diğer soruna gelince. Bilgisayarın ilk kurulumdaki bazı sürücülerin güncel olmaması donma ya da benzer aksaklıklara sebep olabilmektedir. Bu yüzden ilk kurulumdan sonra tüm sürücülerin güncel olup olmamasını takip etmelisiniz. Gerekirse güncellemelisiniz. Zaten son mesajınızda belirttiğiniz gibi 3-4 haftadır donma yapmamasının sebebi güncellemelerin otomatik kurulması olabilir.
Güvenlik konusuna gelince. Bilgisayarında 2 ya da daha fazla güvenlik yazılımı (antivirüs) kullanmanın doğru olmadığı düşüncesindeyim. Mümkünse tek bir antivirüs ve bir de anti malware-bots yazılımı kurman daha uygun olacaktır.
NOT: Bilgisayarın ilk kurulumunda kurulmamış ya da eksik kurulmuş sürücüler olabileceği düşüncesi ile ilk kurulumda bu tür sürücüleri ciddi bir şekilde kontrol etmelisin. İlk kurulumdan itibaren yapacağınız optimizasyon (clean, deffrag, kayıt defteri, v.b) bilgisayarınızın performansını ciddi bir şekilde etkileyecektir.

SuleymanAdin
27-04-2012, 15:28   |  #18  
Taze Üye
10 mesaj

Hocam Çok Doğru Söylüyorsunuz MrBurak12345 Çok teşekkür Ederim Yazılımsal Olduğunu Anladım Artık Yanlız Formattan Çekiniyorum Recovery Sistemini Seviyorum Çünkü Bİlgisayar Bir Gün Virüs vb gibi yazılımsal Olursa Atabileyim Diye,
Ayrıca Ben Samsungu Arammştım ilk aldığım hafta adamlara yazılımın yükseltileceğine alçaltılmış resmen dedim adamların cevabı şu ;
Beyefendi Bizim Garanti Kapsamımıza Giren Donanımsal Sorunlar Sizin Bahsettiğiniz Yazılımsal Onun Garantisini Vermiyoruz Eski Sisteminiz home Premium Şimdiki Home Basic Bu Bizi İlgilendirmiyor Eğer İsterseniz Microsoftla Konuşun Dedi Aynen Bu Sözleri Söylediler Ben 2 -3 Kere Aradım Adamlar artık Aynı Şeyleri Söylemeye Devam Ettiler Bende Bıraktım Allaha havale Ettim Şimdi Laptopumda 340 gb belgelerim full dolu Taşınabilir diskim olmadığı için ilk günden beri yollayamadım ve öyle kaldı Şİmdi bilgisayarımın 2 ayı doldu ve artık göndermeyi de düşünmüyorum bir iki yıl sonra satacağım Hocam cevaplarınız için hepinize Ayrı Ayrı Teşekkür Ederim Beklediğim İlgiyi Bu Forumda Gördüm

SuleymanAdin
27-04-2012, 16:18   |  #19  
Taze Üye
10 mesaj
Alıntı: Mr_YAMYAM  
Son araştırmalarımdan sonra vardığım sonuçları bildirmek istiyorum.
İşletim sistemin Home basic olarak verilmiş olduğu gözlemleniyor. Bu durumda önceki verdiğim yanıt geçersiz kalmaktadır. Ancak daha önceki gözlemlerimde Bu bilgisayarlarla Win7 home premium verildiğini bizzat defalarca gördüm. Bu durumun tek çözümü bilgisayarla birlikte verilen kurtarma DVD si ile yeniden format atarak işletim sisteminin versiyonunu incelemektir.
Diğer soruna gelince. Bilgisayarın ilk kurulumdaki bazı sürücülerin güncel olmaması donma ya da benzer aksaklıklara sebep olabilmektedir. Bu yüzden ilk kurulumdan sonra tüm sürücülerin güncel olup olmamasını takip etmelisiniz. Gerekirse güncellemelisiniz. Zaten son mesajınızda belirttiğiniz gibi 3-4 haftadır donma yapmamasının sebebi güncellemelerin otomatik kurulması olabilir.
Güvenlik konusuna gelince. Bilgisayarında 2 ya da daha fazla güvenlik yazılımı (antivirüs) kullanmanın doğru olmadığı düşüncesindeyim. Mümkünse tek bir antivirüs ve bir de anti malware-bots yazılımı kurman daha uygun olacaktır.
NOT: Bilgisayarın ilk kurulumunda kurulmamış ya da eksik kurulmuş sürücüler olabileceği düşüncesi ile ilk kurulumda bu tür sürücüleri ciddi bir şekilde kontrol etmelisin. İlk kurulumdan itibaren yapacağınız optimizasyon (clean, deffrag, kayıt defteri, v.b) bilgisayarınızın performansını ciddi bir şekilde etkileyecektir.
Teşekkürler Hocam Katılıyorum Bu Sözylediklerinizi yapacağım Antivirüsü Kaldırdım Bile Sadece Microsoft Security Var Şuan Tek Sorun Açılışta Hoşgeldiniz ekranının ve Masaüstünün gelmesinin yaklaşık 15-20 saniye sürmesi Onunda Kurtarma Dvdsinden Tekrar Sistemi Kurmamı Söylediniz bunuda Yapacağım Teşekkürler hocam Sağolun

Kapalı Hesap (154666)
27-04-2012, 20:51   |  #20  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Alıntı: SuleymanAdin  
Teşekkürler Hocam Katılıyorum Bu Sözylediklerinizi yapacağım Antivirüsü Kaldırdım Bile Sadece Microsoft Security Var Şuan Tek Sorun Açılışta Hoşgeldiniz ekranının ve Masaüstünün gelmesinin yaklaşık 15-20 saniye sürmesi Onunda Kurtarma Dvdsinden Tekrar Sistemi Kurmamı Söylediniz bunuda Yapacağım Teşekkürler hocam Sağ
Her ne kadar kurtarma DVD si ile yap demişsem de eğer HDD içerisindeki recovery bölümü de aynı işi görmektedir. Eğer üzerine bir güncelleme yapılmamışsa (Çoğu bilgisayarda yapılmaz)
Güvenlik için uygun bir antivirüs ve sadece bir adet te malware yazılımı bulundurman iyi olacaktır. (önerim yıllardır kullanmakta olduğum spybot-sd ) Antivirüs programı ile spybot programı birlikte çok iyi netice vermektedir.
Bunların dışında.
Explorer klasörünü (masaüstü) asla gerekli gereksiz kısayollarla, programlarla ya da belgelerle doldurma. Herdaim kullandığın programların kısayolları masaüstünde bulunabilir ancak özel belgelerin veya dosyaların özellikle müzik, video gibi dosyalarını asla masaüstüne atma. Bunları bir klasör içerisinde harddiskin başka bir partitionuna at.
Haftada 1 kez ccleaner ile disk temizliği yapman
Her program yüklemeden önce ve yükledikten sonra disk birleştirmesi yapman
Güvenlik kurallarına da dikkat ettiğin sürece uzun süre bilgisayarını ilk performansı gibi kullanacaksın.