pagefile.sys ve hiberfil dosyaları nedir

HPQ-User
16-06-2008, 15:47   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Melih İnci (Bilecik) sormuş:
c:\ dizini içinde "pagefile.sys" ve "hiberfil" diye iki dosya mevcut harddiskimde 3 gbyte yer kaplıyorlar silmeye kalkınca windows hata veriyordu ilk önce trojan zannetmiştim fakat sistem dosyasıymış yeni kurduğum sistemde bu dosyalara rastlayamadım acaba windows bu dosyaları belirli bir sebebten ötürümü oluşturuyor,varsa bu sebebi bilmek isterim teşekkürler saygılarımla

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
winxp 1gb 1,6ghz intel 32mb grfk

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1)

AnchryA
16-06-2008, 15:54   |  #2  
AnchryA avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
734 mesaj

- Denetim Masası > Güç Seçenekleri >> Hazırda Beklet sekmesindeki ayarın aktif olması durumunda varlığını sürdüren dosyadır hiberfil.sys. Bu dosya sayesinde bilgisayarımızı bekleme moduna aldığımızda Windows, RAM'inizin tam bir dökümünü alır ve bunu hiberfil.sys dosyasına kaydeder, sonra da bilgisayarı kapatır. Böylece bilgisayarı yeniden açtığınızda beklemeye aldığınız pozisyonda bulursunuz.

Eğer  uyku modunu kullanmıyorsanız.  Bunları  silebilirsiniz.  Çok gerekli  dosyalar  değil.

AnchryA bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
TuncaBozkurt
16-06-2008, 16:00   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4,805 mesaj

hiberfil.sys dosyası, sisteminizi uyku moduna soktuğunuzda RAM'in kaydedildiği, boyutu RAM ile aynı olan dosyadır. pagefile.sys dosyası ise, sanal bellek dosyasıdır. Yani, RAM'iniz yeterli olmadığında sabit diskinizin bir bölümünün RAM olarak kullanılmasını sağlayan dosyadır. hiberfil.sys dosyasını yeniden görmek için Denetim Masası>Güç Seçenekleri altından Hazırda BEklet sekmesine geçin ve "Hazırda bekletmeyi etkinleştir" seçeneğini işaretleyip Tamam'a tıklayın. pagefile.sys dosyasını görememenizin sebebi, gizli dosya olması olabilir.

AnchryA
16-06-2008, 16:10   |  #4  
AnchryA avatarı
Yıllanmış Üye
734 mesaj
Shadow_BoY
- Denetim Masası > Güç Seçenekleri >> Hazırda Beklet sekmesindeki ayarın aktif olması durumunda varlığını sürdüren dosyadır hiberfil.sys. Bu dosya sayesinde bilgisayarımızı bekleme moduna aldığımızda Windows, RAM'inizin tam bir dökümünü alır ve bunu hiberfil.sys dosyasına kaydeder, sonra da bilgisayarı kapatır. Böylece bilgisayarı yeniden açtığınızda beklemeye aldığınız pozisyonda bulursunuz.

Eğer  uyku modunu kullanmıyorsanız.  Bunları  silebilirsiniz.  Çok gerekli  dosyalar  değil.

Yeterince  açık.      Ama  küçük bir  not ile  konuyu kapatalım.

Eger  bilgisayarınızda   çalıştığınız   açık bir proje (photoshop-3d  corel  vb.  )  işlemleriniz varsa  bu işlemlerinizi tamamlayıp yada kapatıp  bu dosyaları silmeniz daha iyi olur.  Aksi takdirde  çalıştığınız dosyalarda sorun oluşabilir.Gözünü devirmiş

TuncaBozkurt
16-06-2008, 16:16   |  #5  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj
Shadow_BoY
Yeterince  açık.      Ama  küçük bir  not ile  konuyu kapatalım.

Eger  bilgisayarınızda   çalıştığınız   açık bir proje (photoshop-3d  corel  vb.  )  işlemleriniz varsa  bu işlemlerinizi tamamlayıp yada kapatıp  bu dosyaları silmeniz daha iyi olur.  Aksi takdirde  çalıştığınız dosyalarda sorun oluşabilir.Gözünü devirmiş

Mesajımı Google'da arama yapıp öyle yazdım. Mesajımı yazmadan önce sayfayı yenilemediğim için senin mesajını görmemişim.
Bu arada, sözü edilen dosyalar Windows'un sistem dosyaları olduğu için doğrudan silmek sorun çıkarabilir. Pagefile.sys dosyası zaten her bilgisayar için gerekli bir dosya, hiberfil'i de Denetim Masası>Güç Seçenekleri>Hazırda Beklet altından seçeneği deaktif hale getirerek silebilir diye düşünüyorum.

Son Düzenleme: TuncaBozkurt ~ 16 Haziran 2008 16:19
AnchryA
16-06-2008, 16:20   |  #6  
AnchryA avatarı
Yıllanmış Üye
734 mesaj

Önemli  değil tuncab :)   ,  daha  önce  hazırda beklet seçeneğini kurcaladığım için   aklımda  kalanlarıda eklemek istedim.  sana karşı bir  cevap değil.  zaten çok farklı şeyler  yazmamışız.   sadece   yaşadığım için birkaç  not ekledim.

Osman KARA
16-10-2016, 14:29   |  #7  
Taze Üye
1 mesaj

Merhaba,
Ek bilgi,
Bahsi geçen dosyayı farklı bir alana ekleyemeyiz. Aktif bölümde bulunması gerekiyor. SSD ya da PCI-E kullananların kapalı tutması daha sağlıklı olacaktır.