Pahalı internette ikinciyiz

CHIP Online
05-05-2008, 12:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

30 ülke arasında, en pahalı geniş bant internet kullanan ikinci ülke olduğumuz açıklandı.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Pahali-internette-ikinciyiz_6731.html

Türkiye'nin satın alma gücü paritesine göre geniş bant internet ücreti en pahalı ikinci ülke olduğu belirlendi.

Bilgi Teknolojileri ve Yenilikçilik Vakfı'nın (ITIF), değişik kaynak ve istatistikleri kullanarak hazırladığı "2008 ITIF Geniş Bant Sıralama Raporu" yayımlandı. 30 OECD ülkesini kapsayan geniş bant raporuna göre, satın alma gücü paritesine göre dolar üzerinden aylık en pahalı ücret sıralamasında Meksika 18,41 ile ilk sırada bulunurken Türkiye 15,75 dolar ile ikinci sırada yer aldı. Çek Cumhuriyeti ise 9,70 dolar ile üçüncü sırada yer buldu. Ücret sıralamasında 0,13 dolar ile Japonya en ucuz ülke olurken, bu ülkeyi 0,33 dolar ile Fransa ve 0,35 dolar ile İsveç onu takip etti. 30 ülkenin ortalaması yaklaşık 3,77 dolar düzeyinde gerçekleşti. Geniş bant internetin girdiği evler sayısında yüzde 93 ile Güney Kore ilk sırada bulunuyor. Bu ülkeyi yüzde 83 ile İzlanda ve yüzde 77 ile Hollanda takip ederken, Türkiye yüzde 23 ile Polonya ile birlikte 26. sırada bulunuyor.

Mbps üzerinden ortalama indirme (download) hızı sıralamasında da Japonya 63,6 ile birinci, Güney Kore 49,5 ile ikinci ve Finlandiya 21,7 ile üçüncü sırada bulunuyor. Türkiye ise 2,0 ile Çek Cumhuriyeti ile birlikte yine 26. sırada yer bulabildi. 30 ülke arasında Mbps olarak ortalama indirme oranı 9,2 seviyesinde bulunuyor.

Tüm konu: Pahalı internette ikinciyiz

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce Internet erişiminin maliyeti ne kadar olmalı?

HolyMan
05-05-2008, 13:11   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
212 mesaj
CHIP Online
Tartışıyoruz: Sizce Internet erişiminin maliyeti ne kadar olmalı?
Şimdikinden ucuz olması gerektiği açık ve net ama ttnet'ten ses çıkmıyor sektörde en büyük olmanın verdiği avantaj'la limitli kullanıcılardan parayı peşin alan bi şirket var karşımız da ve ne yazık ki en iyisi Ağlıyor
Her gün yeni bi boykot yeni bi grev var ama bir kişi bile bu konular da konuşmuyor misal bi imza toplanmaya kalkışılsa adsl fiyatlarında indirimle alakalı ve iyi bir tanıtım yapılsa buna kayıtsız kimse kalmaz ama  kimse den böyle bi davranış gelmiyo ...

Sonuç olarak ise böyle geldi böyle gider biz her  zaman dünyanın neredeyse en pahalı interntini kullanmaya devam ederiz işte

black_eternity
05-05-2008, 14:04   |  #3  
Üye
57 mesaj

kişi başına düşen milli gelir birkaç ay içinde 10 bin dolarları buldu..neredeyse her sabah kalktığımızda büyüme oranları da 10 kat artacak gibi geliyo bana...çok gülünç ve acınası bir durumdayız..internet ücretlerine kadar yapılması gereken daha önemli şeyler olduğuna inanıyorum..durum böyleyken fiyatı bırakın düşürmeyi daha da artırırlar yukarıda söylediğim şeylere dayanarak..niye..çünkü burası türkiye..dünyada en kolay para kazanılan ülkelerden biri..tabii paranız varsa kralsınız..yoksa sürünürsünüz milyonlarca insan gibi..

eolos
05-05-2008, 15:19   |  #4  
Yıllanmış Üye
2,036 mesaj

beceriksiz yönetimler yüzünden buralardayız yeni dogan bebek bile bilmem kaç bir dolar borclu doguyur devletine yazıkk.... bebek olsaydım biri bana sorsaydıtürkiyede dogmak istermiydin (su anki haline bakarsak) hayır derdim evet diyeniniz varmı?

genc_suat
05-05-2008, 15:47   |  #5  
Taze Üye
13 mesaj

bence beleş olsun ya zaten hiç bişey yok nette sıkıcı bişey  ya

crixallis31
05-05-2008, 17:40   |  #6  
Yıllanmış Üye
596 mesaj

Acıların ülkesi gibi bişiyiz bu konuda...Güya 2008 ocakta yeni bir alt yapı ile net 30mbps'leri görecekti tabi bize yaramıyacaktı ama bunu görmek bile vay canına dememe yeterliydi ama hiç şaşırmadım bu propagandanın yerinde yelleri esiyor şimdi ne beklersin sen bu kuruluştan tüm net kullanıcıları baskı uygulamalı o da bizim millette o potansiyel yok onların insafına kaldık artık:(

Son Düzenleme: crixallis31 ~ 05 Mayıs 2008 17:43
cs.esad
05-05-2008, 18:08   |  #7  
Taze Üye
8 mesaj

ülkemizde gerçekten internetin pahalı olması çok üzücü bir durum.
keşke internet japonya ve fransa gibi hem ucuz hemde hızlı olsa.belki bir gün bizim ülkedede o seviyeye gelir :-)ne dersiniz

Kapalı Hesap (69520)
05-05-2008, 23:57   |  #8  
Kapalı Hesap
39 mesaj
cs.esad
keşke internet japonya ve fransa gibi hem ucuz hemde hızlı olsa.belki bir gün bizim ülkedede o seviyeye gelir :-)ne
ya ne demezsinKahkaha

SaGoPa KaJMeR.
06-05-2008, 05:36   |  #9  
SaGoPa KaJMeR. avatarı
Yıllanmış Üye
2,547 mesaj
cs.esad
keşke internet japonya ve fransa gibi hem ucuz hemde hızlı olsa.belki bir gün bizim ülkedede o seviyeye gelir :-)ne
Aman Dikkat Bu TTnet İle Geriye Gitmesinde Sinsi

black_eternity
06-05-2008, 18:17   |  #10  
Üye
57 mesaj

önce dışa bağımlı olmaktan kurtulacak bir ülke ki kendi iç gelişimini alt yapısını tamamlayabilmeli..japonya falan filan hayal..