Para hırsı Facebook'u yakacak!

CHIP Online
06-03-2009, 12:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Facebook daha fazla para kazanmanın yollarını arıyor; ama bu arayışın ucu karanlığa çıkabilir...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Para ... -yakacak_11315.html

Facebook hemen her ülkede en çok kullanılan sosyal ağ sitesi haline geldi. Böyle bir sitenin reklam gelirinin ne kadar yüksek olduğu da tartışılmaz. Ancak bu Facebook sahiplerine yetmemiş olacak ki reklam gelirlerini artıracak yeni arayışlar içerisindeler. Bunun için düşündükleri sistemlerden biri hayran sayfalarını yenileyerek firmaların ürünlerini Facebook üzerinden direkt satış yapmalarını sağlamak. Hayran sayfaları şu anda ücretsiz ancak bu yeniliklerle Facebook'un bu alanları firmalara kiralayabileceği düşünülüyor. Bu değişiklikler direkt satış kadar kişiye özel reklam uygulamalarının da kapısını açıyor.

Bu yöntemler ilk bakışta dahiyane gibi görünse bile pek çok sorunu beraberinde getirebilir. Hatırlayacağınız gibi Facebook, daha önce Beacon ile yapmaya çalıştığı sistemde yaklaşık 40 web sitesi ile anlaşarak birebir reklam uygulamak istemişti. Ancak Beacon, kullanıcıların site dışarısında yapmış olduğu işlemleri de Facebook arkadaşlarına bildirince gizlilik ilkesine aykırı olduğu gerekçesi ile çok tepki almıştı. Bu kez daha özenli davransa bile site reklamlara sınır koymadığı taktirde bir reklam çöplüğü haline gelebilir. Pek çok sitenin bu nedenle kalitesinin düştüğü ve en sadık kullanıcılarının bile siteyi terk ettikleri göz önüne alınırsa Facebook kendi kuyusunu kazıyor olabilir.

Tüm konu: Para hırsı Facebook'u yakacak!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce kullanıcının ilgi alanına göre gösterilen reklamlar rahatsız edici olabilir mi?

ilginch
06-03-2009, 12:46   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,635 mesaj

beni chipteki reklamlar da çok rahatsız ediyor, her yeri reklam..
fakat site açısından bakmak gerekirse, bu sitenin de bir maliyeti var, bu yüzden de bir şey demiyorum..

facebook için de aynısı geçerli.
tabi reklamları engellemenin de yolları var ;)

cam-ali
06-03-2009, 13:35   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
281 mesaj

Facebook u Hiç Sevmedim Hiçde Sevmiyecem ...
Batsın Gitsin Şerefsizler..

Fattur
07-03-2009, 18:58   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

reklamlar her türlü rahatsız eder......

Banned
07-03-2009, 19:14   |  #5  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
5,024 mesaj

ne facebookmuş be! nerdeyse nette her taşın altında o ve icraatları var hackerlarda gitsin anca microsofta saldırsın,bence bu sitenin artık kapatılması lazım.

büyük bir çoğunluğumuz hala netin tehlikelerini anlayamadı güzel güzel hayatlarını sermişler face ortamına başlarına ne gelebileceğinin farkında bile değiller.

neymiş ilkokul arkadaşımı bulacakmışım çokta mühim hayır bulmasam ne olacak sanki sonunda ölmem ya hikaye bunların hepside adamların face'i açma amaçları belli bu siteye üye olmayı hiç düşünmedim düşünmüyorum yakında yok olmasıda yakındır diyorum.