Pardus ve Win 7 birlikte.Ama açılışta seçim sorunu

yigilmaz
22-08-2011, 12:24   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
15 mesaj

benim bilgisayarda win 7 vardı. bir başka bölümde pardus kurdum. açılışta pardus temalı bir seçme kısmı görünüyor. win 7 mi pardus mu diye. ama herhangi şekilde tercih yapılmazsa ilgili sürede, pardus otomatik başlatıyor. ben tam tersini istiyorum. tercih yapmasam bile süre sonunda win 7 açılsın.
hani bilgisayarı açar mutfağa telefona çıkarız bazen. beklemeyiz açılırken. böyle bir durumda misal win 7 ile başlasın istiyorum. nasıl olacak. bir yardım please...
(not: bu arada pardus 2011 i çok beğendim. alışmak biraz vakit alabilir belki ama hakikaten milli bir yazılım için desteklenmesi gereken bir çözüm bence.) Alkış  [*<]

tarık_07
22-08-2011, 13:20   |  #2  
tarık_07 avatarı
Yıllanmış Üye
119 mesaj

Windows 7 açıkken ;

Bilgisayarım-Sağ tuş özellikler-Gelişmiş sistem ayarları-Gelişmiş-Başlangıç ve kurtarma kısmından ayarlara tklayınız-Varsayılan işletim sistemini windows 7 yapınız. Bu işlem sırasını izlerseniz büyük bi ihtimal istediğiniz gibi olacaktır.

yigilmaz
22-08-2011, 13:27   |  #3  
OP Taze Üye
15 mesaj

hocam, oraya baktım. ammavelakin orda sadece win 7 görünüyor tercih edilecek yerde. yani zaten tercihli şu an. tuhaf olansa pardus yok orda

tarık_07
22-08-2011, 13:35   |  #4  
tarık_07 avatarı
Yıllanmış Üye
119 mesaj

Acaba pardus üzerindenmi yapılıyo bu ayar. Pardus kullanmasını biliyosun sanırım, yokmu sana önerdiğim yoldaki gibi ayarların olduğu seçenekler felan, bide pardus üzerinden bak.

yigilmaz
22-08-2011, 13:41   |  #5  
OP Taze Üye
15 mesaj

işin aslı pardus bilmekten değil. öğrenmeye çalışıyorum. eylülde hizmetiçi eğitim ile kursuna gidecem

s0442e
03-10-2011, 23:44   |  #6  
Taze Üye
7 mesaj
Alıntı: yigilmaz  
benim bilgisayarda win 7 vardı. bir başka bölümde pardus kurdum. açılışta pardus temalı bir seçme kısmı görünüyor. win 7 mi pardus mu diye. ama herhangi şekilde tercih yapılmazsa ilgili sürede, pardus otomatik başlatıyor. ben tam tersini istiyorum. tercih yapmasam bile süre sonunda win 7 açılsın.
hani bilgisayarı açar mutfağa telefona çıkarız bazen. beklemeyiz açılırken. böyle bir durumda misal win 7 ile başlasın istiyorum. nasıl olacak. bir yardım please...
(not: bu arada pardus 2011 i çok beğendim. alışmak biraz vakit alabilir belki ama hakikaten milli bir yazılım için desteklenmesi gereken bir çözüm bence.) Alkış  [*<]
pardusta sistem ayarlarından açılış yöneticisine gir. pardusun önünde tiki kaldır windowsun önüne tik koy.

Kapalı Hesap (153334)
04-10-2011, 00:01   |  #7  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 187
6,419 mesaj

Bak dostum windows 7 çökmüşse açılmaz.Öncelikle windows 7 dvd sini tak normal dil seçeneleri sayfasını geç kuruluma başla yazısının aştında onar seçenegi var.Onar seçenegini seç sonrada windows 7 başlangıç kurtarı yada onarı seç.yeniden başlat pardusa geç.Sistem açılış yöneticisinden pardusun üzerindeki çeltigi windows 7 işaretle.Hatta pardusdan çıkarken yeniden başlat tı tıkla geriye sayan yeniden başlat simgesinin üzerine farenin sol tuşuna basılı tutugunda sistem açılış yönetisindeki gibi küçük bir boot seçenegi çıkar yazı ile seç istedigin hemen açılır.

Şuna bak masaüstü vürüslerim her tarafa yayılıyor.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (210733) ~ 04 Ekim 2011 00:09
mesut53
04-10-2011, 00:49   |  #8  
mesut53 avatarı
Yıllanmış Üye
294 mesaj
Alıntı: yigilmaz  
Windows 7'de EasyBCD programını kullanarak boot seçeneğini değiştirebilirsiniz.

Download: EasyBCD