Pardus ve xp soru ?

cekmay
10-03-2011, 15:33   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
7 mesaj

Arkadaslar benım xp bir pc  var c ve d olmak üzre 2 bölume ayrılmıs durumda d dekı dosyayar hiç birşey olmamaması gerekıyo ama c nın dedurmasını istiyorum bunun yanına pardusu nası kurabılırım

enestalha
10-03-2011, 17:54   |  #2  
enestalha avatarı
Yıllanmış Üye
198 mesaj

normal pardus kurulumunu başlat,
taki hard disk kullanı ile ilgili bölüme kadar gel. bu bölümde diğer işletim sistemlerinin yanına kurmak istiyorum seçeneğini seç.
açılan bölümde hangi bölüme kurmak istediğini ve diskin nekadarını kullanmak istediğini sorar.
15 gb veya isteğin doğrultusunda bir alanı ayır ve yönergeleri izleyerek yoluna devam et.
harddiskin 3 e bölünmüş oldu. burada takas alanı isterse  pardus için ayırdığın bölümden 2 gb kadar daha ayır.  böyle yaparsan eski bilgilerin silinmez.

cekmay
10-03-2011, 18:04   |  #3  
OP Taze Üye
7 mesaj

Teşekkürler olayı anladım saolun

cekmay
10-03-2011, 18:51   |  #4  
OP Taze Üye
7 mesaj

özür dilerim ama öle bi seçenek göremedım bıde pardusun xp gibi ntfs desteklemdıgı ıcın yenı bı bölum ayırmasuı gerekmıyomu bunun ıcın c yı sıleecktır degılmı

enviro
11-03-2011, 16:06   |  #5  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 2
40 mesaj

Merhaba,
Bildiğim kadarıyla pardus ntfs veya fat32 ye kurulmuyor. O nedenle yeni bölüm oluşturmanız gerekli.
Her iki bölümünüze de dokunmadan pardusu kurmak zor ve riskli iş.
Öncelikle, bir harici diske önemli dosyalarının yedeklerini almanızı öneririm.
Böyle bir imkanınız varsa iş kolaylaşıyor zaten;
1- Yedekleri al.
2- D'yi sil
3- Pardusu D'den kalan alan içerisinde min 15-20gb gibi bir alana kur. (2gb tan fazla ram varsa makinanda arkadaşın bahsettiği takas alanını kurman da şart değil.)
4- Windows'u aç pardustan arta kalan alanı d sürücüsü olarak biçimlendir.
5- Yedeklerden D sürücüsünü geri yükle
Yedek alma ihtimaliniz yoksa durum kritik. Pardusun disk bölümlendirme seçeneklerinden, mevcut bölümleri kısarak, diğer bölümleri bozmadan bir bölüm oluşturabilirsen ne ala.
Kolay gelsin.