pardusta C

H.Eser
03-03-2011, 18:58   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
159 mesaj

arkadaşlar pardusta C programı yazmaya çalışıyorum ancak derleme esnasında şu hatayı alıyorum:
pardus2011 ~ $ gcc 2_13.c -o 2_13
gcc: 2_13.c: No such file or directory
gcc: no input files
adımlar şöyle: konsolu açıp kwrite açıyorum yazdığım metni .c uzantısıyla kayıt edip
yukardaki gcc komutunu giriyorum ancak hata alıyorum. yardım edebilecek olan varmı?

loseface
09-03-2011, 20:35   |  #2  
loseface avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,757 mesaj

pardusta gcc varsayılan kurulu olark gelmiyor depodan durman gerekiyor.Birde dosyayı derlerken dosyanın olduğu dizine gitmeyide unutma

H.Eser
09-03-2011, 22:53   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
159 mesaj
Alıntı: loseface  
pardusta gcc varsayılan kurulu olark gelmiyor depodan durman gerekiyor.Birde dosyayı derlerken dosyanın olduğu dizine gitmeyide
"Birde dosyayı derlerken dosyanın olduğu dizine gitmeyide unutma" bunubiraz açarmısın. pardusu ilk kurduğumda
gcc açma komutunu girdim yüklü değil indireyimmi dedi bende evet dedim yükledi.dosyanın olduğu dizine nasıl gidicem? yaptığım adımlar yatdığım gibi,bir yanlışmı var? kütüphane lerde eksik olabilirmi varsa nasıl çözücem?
yardım ederseniz sevinirim

loseface
17-03-2011, 22:18   |  #4  
loseface avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,757 mesaj

örneğin ab.c diye bi c kodun olsun. bu kodu desktopa kaydettin.konsolu açıp ilk başta cd/.../.../desktop aradaki dizinleri tam hatırlamıyorum şimdi pek pardus kullanmadığım için yani c kodunu kaydettiğin klasölre konsol da cd komutu ile gideceksin sonra
# gcc ab.c -o ab
#./ab
diyip kodunu çalıştırabileceksin.Umarım yardımcı olabilmişimdir iyi çalışmalar kolay gelsin.Ancak sana Ubuntuya geçmeni öneririm linuxda yeniysen.