paylaşımlı internet bağlantısında yavaşlama?

balturks
24-09-2010, 22:07   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
7 mesaj

arkadaşlar benm interneti aynı modem ve hat üzerinden komşu ile kullanıyorum !
o internetten bir dosya indirirken benim internetimi engelliyor ben indirirken onun internetini engelliyorum. sadece dosya indirirken değil mesela o film izlerken netten ben normal internete bağlanamıyorum engelliyo netimi çok yavas oluyo ama o filmi kapatınca düzeliyo. o film izlerken ben bir download yapmaya kalktıgımda 30 la 40 la indiriyo film sayfasını kapatınca 130 lara kadr çıkıyor.aynı işlemi ben yapıncada onda aynısı oluyor.  sanırım anlatabildim derdimi.
bnm bildğim kadarıyla böle bişe olmaması gerekir ama oluyo sizce neden olabilr biri yardım etsin lütfen !!!

Son Düzenleme: Serkan Karadaş ~ 24 Eylül 2010 22:11
mcafee23 ayrılmıştır
24-09-2010, 22:16   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

bu tamamen normal sizin internet hattının bir hız limiti var
birisi bu limitten kullanmaya başlayınca diğeri de pastadan geri artan payı kullanabilir.
Herkeste bu böyledir.
Bu böyle olmamalı derken neye dayanarak söylüyorsunuz.
Birisi akan bir musluktan damacana damacana doldurur götürürse sana da kalacak olan bir bardak sudur.

balturks
24-09-2010, 22:43   |  #3  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
7 mesaj

ben bir bilgisayarcıya sordum o dedi öle !
dediki sizin ipler çakışıyo bu yüzden böle ipleri ayarlayın dedi bende anlamadım bide burda soriim dedim

uGuR.uK
25-09-2010, 11:25   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

siz elle aynı ip'leri ayarlamadığınız sürece onlar çakışmaz, ağa bağlanıldığında otomatik olarak boştaki iplerden birini alır bilgisayarlar zaten.  ayrıca arkadaşın dediği doğru, maks. 130 ise indirme hızın sizin adsl 1Mb belli. burdan mantığı kurabilirsin, o internetin hız kapasitesi 130KB ise sen veya o bişeyler indirdiğinizde veya izlediğinizde bu hızın büyük kısmını kullanıcak, e sizin bağlantıya ayrılan kapasite belli-1Mb. dolayısıyla bir bilgisayar interneti kullanırken ötekininki yavaşlar bu sınırdan ötürü.

mancukya
25-09-2010, 11:40   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

Her modemde olmasada bazi modellerde paylastirma sistemi var bant genisligini pcler arasi 2ye bölüyor o tarz bir modem bakicaksin