Paylaşımsız ekran kartı . . . ? ( 256 mb sorunu )

Nonori77
05-12-2010, 19:25   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

S.a arkadaşlar . 7300 gt nvidia 512 mb 128 bit ekran kartim var . Fakat sistem bilgisinde 256 olarak gösteriyor :S . 2 gb ram im var paylaşım la ilgili biras araştirdim . Ekran kartının kendi sistemini kullanmasinin daha iyi olacagini düşündüm . Ama ayarlayamadım daha dogrusu bulamadım . BIOS dan ayarlandıgını söylediler ama neredeyse her sekmesine girip baktim . . . Acaba biri ayrıntılı olarak anlatabilirmi . . . ? Cevaplarınız için tşkrler  ( windows xp kullanıyorum ) . . . 

Nonori77
07-12-2010, 11:20   |  #2  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Bir Allahın kulu cvp yazmaz mı :/ . . . Herkes sadece bios dan ayarlanıyor demesini biliyor . . . Şaka gibi . .

bosluk
07-12-2010, 11:30   |  #3  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
1,894 mesaj

Şimdi efendim, ayar kısmı bu tarz paylaşımlılarda gerçekten de bios'tan yapılıyor. Hatta, çoğu kez anakartın kendi dahili ekran kartı yoksa, hafıza paylaşımı ayarları bios'a entegre edilmediğinden yapılamıyor da. Nvidia araçları var yazılımsal olarak bunu ayarlayabilen (rivatuner adında diye hatırlıyorum). Ancak, yazılım temelli olduklarından çok da başarılı çözümler değiller.

Ancak, bu bir problem değil sizin için. Zira, paylaşılan sistem belleği; sadece ekran kartı belleğinden daha fazla hafıza isteyen uygulamalar olduğunda kullanılıyor. Yani önce ekran kartınızın dahili kendi belleği dolacak; ancak o yetmezse sistemdekine geçilecek yazılımlarda. 300 serili kartlar, zaten günümüz şartlarında yüksek gerekliliğe ihtiyaç duyan çoğu oyunu oynatmayacaklardır. Oynatabildiği oyunların da pek az bir kısmı 256 MB hafıza'dan daha fazlasına zaten ihtiyaç duymayacakları için, sizin durumunuzda kaybınız sadece pek az kullanılacak 256 MB sistem belleği kaybından ibarettir...