pc açılış

HPQ-User
21-04-2008, 20:23   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

aspuzu21 sormuş:
benim pc açılırken REBOOT AND SELECT PROPER BOOT DEVİCE OR İNSERT BOOT MEDİA İN SELECTED BOOT DEVİCE AND PRESS A KEY diye bi uyarı veriyor. ctrl+alt+del ile kapatıyorum.bekliyor restart atıp tekrar başlıyor tekrar açıp kapayınca normal çalışmaya başlıyor.fakat bir müddet sonra pc donuyor.ben yanlışlıkla pc nin orjinal yükleme cd sini disk sürücüde unutmuştum .pc güncelleme yaparken restart attı ve cd yi okudu ben fark edip durduruncaya kadar biraz zaman geçti. bu hatayı nasıl düzeltebilirim. teşekkürler.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
dual core2 2mb ram

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 6.0; SLCC1; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.0.04506; InfoPath.1)

Code
26-04-2008, 16:04   |  #2  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
97 mesaj

jumper ayarlarını kontrol et yada hdd yı fırst bot yap.

tirex_x
26-04-2008, 16:19   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
445 mesaj

1 - bios ayarlarını default et ve bios boot menusunde başlancıç diskini hdd olarak seç . pc açıldığı zaman floppy ve optik sürücülerinde disk olmamasına dikkat et floppy veya optik sürücüden boot ediyor olabilir.
2 - hdd lerde manyetik ve mekaniksel bir parça olduğu için ani elektrik kesintileri ve sarsılmalarda hasar görebiliyor. ani elektrik kesintilerinde manyetik disk üzerinde hasar oluşması hdd lerde bu tür sorunlar çıkartır. hdd bazen okur bazen okumaz.
3-  hdd ye bağlı olan power soketini çıkar power supply üzerindeki başka bir soketi tak ve tam temas edip etmediğine dikkat et ( pc çalışır durumdayken soketi çıkarıp takmaya çalışma)

Son Düzenleme: tirex_x ~ 26 Nisan 2008 16:21