PC AÇILMIYOR (ANAKART SÜREKLİ SORUN VERİYOR)

narada
30-06-2008, 17:41   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
18 mesaj

Sevgili arkadaşlar :
  Bir PC topladım allah düşman başına vermesin.

ÖZELLİKLERİ:
  Anakart : P5NT WS
  Ram : 3 gb kingston 800 mhz
  550 wat P.S ASUS
  8800 GTS 640 MB NVIDIA

Sorunum bilgisyarım bazen kapandımı açana kadar anam ağlıyor.
  ramleri söküyorum tekrar takıyorum.
  biosu resetleyirom
  işlemciyi çıkartıyorum  
  anakartı söküyorum.
  bileşenlerin hepsini söküyorum tekrar takıyorum eksiden bu işlemler işe yarıyordu şimdi ise nafile 3 gündür uğraşıyorum banamısın demedi.
  acaba ramlerimi değiştirsem yoksa anakartı servisemi göndersem
  bide asus anakartlar kingston ramlerle uyumlu değil diye duymuştum.
  ne yapmam gerekiyor lütfen yardım ederseniz sevinirim.

gkhankz
30-06-2008, 17:59   |  #2  
Yıllanmış Üye
357 mesaj

açılmama dediğin eğer güç düğmesine basıyorsun hiç tepki vermiyorsa ya da fanlar çalışıyor ama bilg. açılmıyorsa güç kaynağındandır.
sistem kendini kilitleyip kapandığında güç kaynağı kendini kilitler ve bir süre (10-15dk) bilg. açılmaz.
asus anakart üstünde uzun yıllar kingston ram kulandım hiç sorun olmadı.

piRe_
30-06-2008, 18:05   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,183 mesaj

gkhankz arkadaş doğru yazmış psu sorununa benziyor. geçenlerde benim psu da aynı şekilde hakkın rahmetine kavuştu. her şey çalışıyor görünüyor ama ekrana görüntü gelmiyor. psu değişince sorun kalmadı.

narada
30-06-2008, 19:54   |  #4  
OP Taze Üye
18 mesaj

Yorumlarınız için teşekkürler.
Fanlar çalışıyor ekrana görüntü gelmiyor. Bios ramleri okumuyor eskiden bip sesi gelirdi çalışınca şimdi gram ses yok sesi sadece ekran kartı kablosunu çıkardığımda duydum.
Sorunun PSU dan kaynaklandığını nasıl anlarım acaba.
Ama aynı sorunu iki kere daha verdi bu üçüncü oluyor.
aldığım yere götürdüğümde onlarda benim yaptığım işlemlerden farklı bişeyler  yapmıyorlar. 2-3 gün içinde bilgisyar kendine geliyor.
tlf. açtığımda biosu resetledik ramleri söktük bizi bayağı uğraştırdı diyorlar 3. günün sonunda bilgisayarı almaya gidiyorum 8 aydır kullanıyorum 3. kez aynı hatayı veriyor.
Serviste ramları çıkartıp twinmos ram taktıklarında bilgisayar çalışmıştı.

Son Düzenleme: narada ~ 30 Haziran 2008 20:12
piRe_
30-06-2008, 21:29   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,183 mesaj

bir tanıdığınızın pc sinden psu yü sökün ve kendinizinkine takıp açmayı deneyin şayet görüntü alabiliyorsanız sorun yok. sorun psu diyebiliriz. bunu üçü beşi yok o zaman evinizdeki elektrik tesisatınızı ve pc ye elektrik aldığınız prizi hatta o prizden ne kadar güç çektiğinizi, daha ileri gidersek pc yi çalıştırdığınız bölgeye 16/25/32 ? kaçlık sigorta takılı olduğunu ve bu sigortadan hangi cihazların akım aldığını öğrenerek işe başlayabilirsiniz. mutlaka bir yerde sorun vardır.
''biosu resetledik ramleri söktük bizi bayağı uğraştırdı diyorlar'' bu ifadeye inanmadığımı belirtmek zorundayım. sonuçta bir kılıf bulmak zorundalar. işi bilen uğraşmaz direkt olarak çözüme gider.

uykucini
30-06-2008, 23:12   |  #6  
Yeni Üye
44 mesaj

Eğer power düğmesine bastığında fanlar çalışıyor ise bence sorun anakarttan kaynaklanıyor. Teknik servise bir götür derim.

piRe_
01-07-2008, 00:31   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,183 mesaj
uykucini
Eğer power düğmesine bastığında fanlar çalışıyor ise bence sorun anakarttan kaynaklanıyor. Teknik servise bir götür derim.
benimde power tuşuna bastığımda fanlar çalışıyordu ama görüntü yoktu. dediğim gibi psu değiştirince normale döndü. çıkardığım psu yu diğer pc ye taktım o da sistemi açmadı. onda da görüntü yoktu. servise götürmeden önce psu nun sağlam olup olmadığından emin olalım. malum servislerin sağı solu belli olmuyor. art niyetli olanlarıda var.

ynskk
01-07-2008, 17:20   |  #8  
Taze Üye
2 mesaj

aynı sorunla ben de daha yeni karşılaştım. bana da RAM de sorun var dediler. ama henüz değiştirmedim.siz ne diyorsunuz.

narada
01-07-2008, 19:19   |  #9  
OP Taze Üye
18 mesaj

Tüm parçaları söktüm karton bir zemin üzerinde tekrar birleştirdim.
P.C açıldı.
Tekrar kasaya monte ettiğimde açılmadı tekrar söktüm ve aynı işlemleri tekrarladım. anakartın altına kağıt koyup tekrar monte ettim PC açıldı.
Tekrar yorumlarınız için teşekkür ediyorum.

uykucini
01-07-2008, 19:45   |  #10  
Yeni Üye
44 mesaj
narada
Tüm parçaları söktüm karton bir zemin üzerinde tekrar birleştirdim.
P.C açıldı.
Tekrar kasaya monte ettiğimde açılmadı tekrar söktüm ve aynı işlemleri tekrarladım. anakartın altına kağıt koyup tekrar monte ettim PC açıldı.
Tekrar yorumlarınız için teşekkür ediyorum.
Aynı problemleri ben 4 yıl önce yaşadım. Benim anakart hem bozuk hem de hain idi. Anakartı söküp bs'cıya götürüyordum, orada çalışıyor evde çalışmıyordu. Sonunda anakartı tamire yolladık, tam düzelmedi ama idare ediyor.

Bence sizin sistem bazen çalışıyor bazen çalışmıyor.