PC'de büyük değişikler yorumunuz lazım...

osmcgrgenc
29-01-2013, 21:19   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
147 mesaj

Arkadaşlar PC kasasında öyle bir değişim düşünüyorum ki yeni bir pc almış gibi olurum heralde...(2017'ye kadar kullanacağım.)
Şimdiki hali:
İşlemci: İntel Core 2 Quad Q8400
Anakart: MSI G41M-E43
Ram: 4GB DRR2(durumu çözemedim DDR3'te olabilir) 1066Mhz
Ekran kartı: HD4650 1GB 128Bit DDR3
PSU:200W çakma bir ürün..
HDD: 640GB gerisini bilmiyorum
Fan: 1 tane egzoz fan var. 1 tane işlemci fanı takılı.
Kasa: Casper Neo Kasası.
Monitör: 19" Casper LCD monitör.
Klavye: A4 tech ucuz olan oyun klavyesi
Mause: Ucuz bir mause ama ben seviyorum.
Speaker: Trust 2+1 ucuz ses sistemi ama etkili gerçekten.
Bilgisayarda fazla oyun oynamam. Klavye oyun için kullanılmayacak. Çünkü benim oynadığım oyunlar FM, PES, Stronghold için klavye ihtiyacım yok. PES'i kablosuz gamepadle oynuyorum. FM ve Stronghold ise mause ile oynanır. Klavye'yi slim klavye düşünsemde klavye üzerinde ses girişi ve usb-hub olmasını istiyorum. Çünkü ses düzenini güzelleştirmek ve film izlerken daha çok ve hoş ses olması için hoparlor alacağım. Onuda klavyeye takacağım. Mause'tan mutluyum değişim yok. PSU bilgisayarı sakat edebilir bu yüzden o değişecek. Kasa üzerinde bazı değişimler olacak. Monitör için tv askı aparatı alıp yükseltmek zorundayım. Masamı daha rahat kullanmam lazım.
3)Kasa üzerinde değişiklik yapacağım. Ön panel ve kasa üstünün rengi kırmızı olacak. Ön panele bir delik açıp filtre takacağım. Yan paneller sarıya boyanacak. Sağ kapağa 12cm ve 8cm fanı takacağım soğutma üst seviyede olmuş olur galiba. Ön tarafada bir 12cm fan takacağım. Bunların led rengi kırmızı olacak. Ayrıca kasa içinde kablo düzenleme çalışması deneyeceğim. Şimdilik fikir aşamasında olan: kasa üstüne bir kap gibi bir şey yapabilirim.(dolap gibi)
4)Monitör için askı aparatını kullanacağım.(bu aşama 2-3 ay bekleyecek.)
5)Klavye(şimdilik hangi ürün olacağını bulamadım) ve hoparlör(ucuz olanlardan bir küçük(2.0) bir büyük(snopy veya frisby 2.0) alacağım. Ses seviyesi süper ötesi olur böylece. Oda içerisinde kasa sesi duymadan kullanabilirim.
6)Ekran kartını değiştireceğim. HD7770 alacağım. Ama göründüğü üzere bu son aşamada olacak bir adım ..
7)Eğer anakartım kaldırırsa 1333Mhz lik 8gb ram alacağım. Şuanki hali 1066'lık olduğu için!
8)Yeni bir HDD ve belki SSD alınacak. HDD 1 veya 2TB olacak. SSD ucuzlardan deneme amaçlı olacak gibi.
9)İşlemci ve anakart bana yeter. Yetmez diye düşünürsem eğer ram alım planı iptal olur. Çünkü işlemci ve anakart değişiminde anakartım kesinlikle 1600 veya 2000Mhz kaldıracak şekilde alınır diye düşünüyorum.

Bana burada aradığım parçalara linklerle bir yardım ederseniz sevinirim. ilk 6 plan için yaklaşık 500TL harcanak gibi duruyor. Gerisi hayırlısı...

hcakkuzu
14-02-2013, 12:07   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
148 mesaj

ben sadece kasa ile ilgili 2-3 birşey söyleyeyim..
--seninde dediğin gibi power değişmesi şart ...
--ssd şimdi deneme için alnıacak parçalardan biri değil bence çünkü en ucuzu bile kaliteli bir harddisk fiyatında...
--anakartın en fazla 1066 destekleyen bir chipset'e sahip ve ddr3.. bu sebeple ben ram almak yerine anakart değişim öneririm... (2017 ye kadar yetmez bu şekilde)
--ekran kartı içinse 7770 yerine 256 bit modellere bakmanı öneririm örneğin 7770 iyi gibi dursa bile 6790 ondan daha iyidir...

....

ByNwo
14-02-2013, 19:41   |  #3  
ByNwo avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
320 mesaj

Bu sistemle 2017 ye kadar her oyunu oynayamazsın.Orta görüntüde belki ama 2015 den sonrakilerde orta görüntü bile düşünemiyorum bunu 1 2 ay alsan en faza 1 2 yıl çoğu oyunu yüksek bazılarını orta çözünürlükte oynatırsın ondan sonra orta orta orta tabi kötü oyunlar harici yani crysıs 4 ü çıktıgında son görüntüde oynayamazsın.3 ü oynarsın fps göz alıcı olmaz.Yani bence alcaksan iyi al gitsin 2017 de niye tekrar alıyorsunki 2020 ye kadar kullanacağın birşey al...İşlemcin sanırım 2 çekirdek performans alamazsın.O yüzden ekran kartında tam performans vermez.Güç kaynağında 80 plus gold veya bronze s. olsun dikkat et ona.

kamar33
15-02-2013, 16:51   |  #4  
kamar33 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 35
495 mesaj

Senin kasanın parçalarının çoğu zaten eski bir 4 yıl daha dayanır mı muallakta. Kasanı yenilemek için önce anakartı değiştirmelisin. Genelde anakart önemsiz gibi görünsede en önemli parçalardandır çünkü  İşlemciye yapılacaksa O.C de yeni parçalar alınacaksa ki gerekli gözüküyor uyumluluğunda çok etkilidir. Benim sana tavsiyem İyi bir anakart ile yeni bir sistem dizmen. Bu kasada arkadaşlarında söylediği gibi işlemcin düşük olduğu için ekran kartında tam performans veremez. Sen bu sistemi söylediğin gibi güncellesen bile, parçaların ne kadar dayanacağı şüpheli olmakla birlikte uzun vadede gerçekten pişman olacağın bir şey olur. Kaldı ki malesef anakartın 1333 Mhz RAM bile desteklemiyor. Bu kasada işini bir süre görür tabi güncellersen ancak 2017 ye kadar çokta kullanılabilirliği kalırmı bilemem. En azından oyunlar için bu böyle.