Pc de sistem sıcaklığını düşürmek için

Ramonnox
30-05-2006, 11:08   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
112 mesaj

Selam arkadaşlar işlemcim intel olmasına karşın işlemci sıcaklığı46- 53 aralığında çalışıyor fakat sistem sıcaklığı 37 lere vardığı zaman özellikle oyunlarda ve render işlemlerinde bilgisayarın ciddi kasıldığını hissediyorum. iki adet eksoz fanını dün gece tam tersi cevirerek içeriye hava göndermeye başladım lakin kasanın konumu itibariyle arka kısmı balkon kapısına bakıyor işlemcide ciddi sıcaklık düşüşü meydana geldi 37 -50 aralığında çalışıyor ama sistem sıcaklığı sadece 2 derece farketti ama fanlar eksoz fanı görevi yapması içerdeki sıcak havayı atması açısından daha önemli olmalı bu nedenle tekrar konumlarına çevirip anakart soğutucusuna fan bağlamak çözüm olabilir mi acaba ve ya başka önerileriniz olursa sevinirim PC nin konfigirasyonu  imza kısmında yazılı teşekkürler

DeeWRee
30-05-2006, 11:32   |  #2  
Yeni Üye
22 mesaj

Benimde işlemci 48 - 50 arası hddler 50 - 55 arasındaydı. Thermaltake Kandalf ve ZALMAN CNPS 9500 LED CPU FANI aldım şuan işlemci rolanti de 37 derece çalışıyor:)
Yani düşüş çook iyi kökten çözüm tavsiye ederim.:)

lazrailefsanesi
30-05-2006, 14:07   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,393 mesaj

İntel in normal sıcaklığı o panik yapma.Özellikle render işi yapıyorsan o sıcaklıklara çıkması normal.Sanılanın aksine amd degil inteller artık çok ısınıyor.İlla sogusun diyorsan işlemcine bakır fan alacaksın ( 80 milyon civarı) gerçekten soguma göreceksin.Başka kasanın kapagını acsanda 2 derece farkı elde edersin.

Karadavut
31-05-2006, 21:19   |  #4  
Yıllanmış Üye
555 mesaj

İntel'in ısısını düşürmenin kesin çözümü ya su soğutma sistemi yada Zalman,Thermaltake gibi markaların kaliteli bakır fanlarından almak.Su soğutma sistemi şuan pahalı.Yanlız fan gürültüsünde ve ısıdan kesin olarak kurtulmuş oluyorsun.Kasa içi fan soğutma önemli fakat 2 tane fandan fazlası kafa ütülüyor.

black_flood
31-05-2006, 21:59   |  #5  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

intel için o sıcaklık normaldir ve sorun çıkarmaz ama performans düşüşü dediğin gibi çok bariz intel cpulu sistemlerde yapacak bişey yok su soğutması bile biryere kadar uzun süreli işlemlerde oda bayılıyor malesef ama galiba çözümü çok basit ve saçma ama yazacam nitrojen soğutma sistemi böylelikle cpu ısın ne yazın nede kışın 25 dereceyi geçemez maksimum ısısı bu olur.bu formdamıydı nerdeydi tam hatırlamıyorum ama birkaç gün önce performans düşü olmuyor diyen arkadaş vardı intelde ona örnek bir durum bu.diğer arkadaşların dediği saf bakır ve çok pahalı fanlarla çözüm iyi oluyor.seçim yaparken hat yapmışsın ayrıca intel değil amd 3700+ yada dual 3800+ minimum cpu configürasyonunu kullansaydın ve birde termal kasan olsaydı raminde mecburi bu işi yaptığına göre yüksetir o yüksek ramle intele oranla%50 artış görürdün ve zamanda belirteyim amdlerde bu tip uzun işlemlerde 4-5 gün hiç sistemi kapatmaksızın performans kaybın intelin birgündeki performans kaybının yarısına eşittir.uygulamalrda amd intelin işlemlerdeki harcadığı zamanın %50 sini harcar genelde render ve convert işlemlerinde.yani masraf yolu var sana dostum ve baya bide yüksek maliyet kasan mecbur termal olacak 100 -150 ytl fan cpu için 45 dolar kaliteli kasa fanı ikisinin toplam fiyatı ve 100 ytl değerinin baya biüstünde olan gerçek termal kasa böylelikle sistemin kararlı hale kesin gelecektir.

Ramonnox
01-06-2006, 15:47   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
112 mesaj

işlemci sıcaklığı kış aylarında da render yaparken 55 hatta 59 60 ları buluyordu sistem  sıcaklığı ise max. 32 derece de kalıyordu işlemci sıcaklığında değişen cok fazla bi şey yok sistem sıcaklığı dün baktı 38 dereceyi bulmuş işlemci 49 derece idi ama bilgisayar saçmalamaya başlamıştı şimdi bu dudrmda ki ben antalya da yaşıyorum hava inanılmaz sıcak ve temmuz ağustos ta cok cok daha ısınacak bu nedenle bunu bir an evvel çözümlemek istiyorum. benim sistem sıcaklığından anladığım anakartın ciplerinin sıcaklığı(anakart ta aliminyum soğutma ile kaplı olan chipler) harddisk falan değil öğle değil mi yoksa yanlış mı düşünüyorum.

Ramonnox
01-06-2006, 15:56   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
112 mesaj

black flood amd konusunda hiç denyimim olmamaıştı bu nedenle 8 ay kadar önce sitemi intel topladım ama hem forumlar hem dergiler yorumlar yurt dışında yapılmış test görüntüleri hep amd diyor başka bi şey demiyor ama artık başka bahara kaldı amd 2 ler çıksın bi yaygınlaşsın yorumları okuyup iyice emin olduktan sonra en baba sistemi kurmak isterim hem de amd ama şimdilik inteldeyim ve umarım şu sistem sıcaklığını çözümlerim. Sağolun

black_flood
01-06-2006, 17:43   |  #8  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
5,190 mesaj

antalyayı bilirim yazları malesef 40 dereceyide geçebiliyorhava sıcaklığı.300 yada 400 ytl masrafın var o iklime uygun hale getirmek için intelini.buseneki topladığım bütün pcleri antalyada amd topladım ve garip tarafı tek cpu fanı çalışmasına rağmen tık yok şimdilik.30 dereceyi aştığı için sıcaklar belirttim tek fan olduğunu.grafik işinle uğraşanlarada 3500+ yada 3700+ tek çekirdekte çiftte ise 3800+ ve yukarısını tavsiye edip topluyorum.intellerle zaten başım çok dertte üç adet garafik işinle uğraşan büro var bakımını yaptığım ve bu ısı sorunu yüzünden  çok başım ağrıyor.ofis uygulamaları içinse 2800+ yada 3000+ en ideali 3100+ ve üzeri multimedia için uygun.am2lere gelince onlar yeni çıkan conreudanda çok fazla güçlüdür.am2ler piyasaya sürülmüş olsa gerek galiba msi firması yeni nesil am2 platformu anakart katoloğunu yolladı çünkü birçok firmaya k9nf serisi anakartlar ddr2 800 mhz şuan için dual ram desteğide mevcut ama anakrtı getirtsem bile cpu baş ağrısı yapacak kadar çok pahalı yurt dışındn getirtmek zorunda olacağım için trye az kaldı son 1 ay temmuza trde artık çok yaygınlaşacak.am2ler hem ayrıca daha soğuk ve az enerji tüketiyor 75 wat ila 100 watt arası bir güç istiyor.cache miktarlarındada öyle fazla bir değişiklik olmayacak şuan için am2lerde 512 ve 1 mb olacak yine.intelin o 4 mb cache sahip l3 cpularından çok daha iyi şuan için.herşeyin cache olmadığı bariz gözler önüne serildi artık 2mb cahe sahip intel amdnin çok düşük cache sahip cpularını geçemiyor ve herşeyde saat hızı değilmiş bunuda amd kanıtladı.veri yoluymuş herşeyin çözüm noktası.

Recep Baltaş
01-06-2006, 18:26   |  #9  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

"İşlemcim intel olmasına rağmen mi" yoksa işlemcim intel olduğu için mi?merak ettiğim konu size satrken intel in ısınmadığını kim söyledi.Arkadaşlar bu ısı intel in (50 derece)normal ısısıdır.Bu da 35 derece AMD nin normal ısısıdır.Zalman marka fanlar bu işin üstesinden yi geliyorlar.

black_flood
01-06-2006, 20:44   |  #10  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
5,190 mesaj

intele para harca harca bitmiyor yok termal kasa yok özel cpu fanıymış yok pahalı kasa fanı ne anlamı kaldıki bu pcnin 1500 ytlnin altına çıkmıyor kesinlikle inteller.amd'ler 800 ytl yırtıyor.performans yönünden bakacak olursakta amd aşırı şekilde önde gözüküyor ve ısısıda oldukça makul enerji tüketimide çok düşük ben havalar ısındığından beri ancak 35 dereceyi gördüm kışın 25-28 derece idi çalışma ısısı.ama intelde kışın bile 50 dereceyi görüyorum rahatlıkla yazın aşırı sıcaklarda zaten 6 saat çalıştırdımmı inteli yanık kokusu gelmeye başlayıp donanımların ısıdan yıprandığını çok iyi farkedebiliyorum.

ferrarili adam
01-06-2006, 21:45   |  #11  
Yıllanmış Üye
457 mesaj
black_flood
intele para harca harca bitmiyor yok termal kasa yok özel cpu fanıymış yok pahalı kasa fanı ne anlamı kaldıki bu pcnin 1500 ytlnin altına çıkmıyor kesinlikle inteller.amd'ler 800 ytl yırtıyor.performans yönünden bakacak olursakta amd aşırı şekilde önde gözüküyor ve ısısıda oldukça makul enerji tüketimide çok düşük ben havalar ısındığından beri ancak 35 dereceyi gördüm kışın 25-28 derece idi çalışma ısısı.ama intelde kışın bile 50 dereceyi görüyorum rahatlıkla yazın aşırı sıcaklarda zaten 6 saat çalıştırdımmı inteli yanık kokusu gelmeye başlayıp donanımların ısıdan yıprandığını çok iyi farkedebiliyorum.
25 derecemi o kadarda değil 35 dereceden aşağısını görmedim ben

black_flood
02-06-2006, 08:32   |  #12  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
5,190 mesaj

kasan düzgünse psu kuvvetli ve kasanda havasilkülasyonu düzgünse amdlerde ısı çok düşük oluyor.birde ayrı bir not her anakart aynı kararlılıkta çalıştırmıyor cpuları bazıları amd cpuları 42 derecenin altında çalıştırtmıyor.anakartım msi benim ve bu sıcak havalarda sadece 35'i görür oldum oda render ve oyun oynarken.

turkmen86
02-06-2006, 13:41   |  #13  
Üye
67 mesaj

arkadaşım o sıcaklık normal ama istersen makinana su soğutmalı veya gaz soğutmaları sistemler alabilirsin benim kendi makinamda 85 derecede oyun oynuyorum yani işlemcide p4 3 ghz eğer makinan çok kasıyorsa senin görmediğin bazı programlar çalışıyordur arka planda onlara da dikkat et

nev18
02-06-2006, 13:43   |  #14  
Yeni Üye
25 mesaj

kasadaki hava akımını ön-alt taraftan arka üst taraf olacak şekilde ayarlayacak olursan sıcaklıklarda düşüş ve daha sessiz bi çalışma sağlarsın. yani hava girişini önden ve kasanın zemininden hava çıkışınıda arka üstten veririsen iyi bir performans elde edersin. ben tam olarak kasanın iç yapısını bilmediğim için bu kadar yardımcı olabildim.

Ramonnox
02-06-2006, 14:02   |  #15  
OP Yıllanmış Üye
112 mesaj

Kasa asus TA 250 çift eksoz fan var ve devir kontrollu anakart asus 945 chipsetli ve anakart power supply asus 550 watt ben sistemi ilk topladığımda aynı anda iki render yapıp cd ye aktarıyorum bir daha da ileriye gidip 2 render yaparken fifa 06 yı oynadığımı hatırlıyorum. ve geri planda virüs programalrı falan çalışıyordu şimdi bilgisayarı açar açmaz devre dışı bıraktığım ilk şey virüs programı oluyor ve msconfig le geri planda çalışan gereksiz programları kapattım zaten. sistem sıcaklığını düürmek için ya hava sirkilasyonu yapacam yada güçlü bir fanla sistemi soğutma yolunu sececem. İlgi bilgi ve birikimlerini paylaşan herkeze teşekkür ederim ama şunu net söylüyorum bir sonraki pc im kesinlikle amd olacak.

omarr
02-06-2006, 18:09   |  #16  
Üye
69 mesaj

arkadaslar ozellikle o/c li bilgisayarlar yazın fırın gibi

bunun için bir çözümüm var. yani benim uygulayacak olduğum teknik

1. vantilator alınır. (bizde tam kare kasa şeklinde yerde duran var onu kullanacağım)

2. kasanın kapağı açılır

3 vantılator kasanın tam yanına açık olan kapağın olduğu yere konur

4. vantılator calıstırılır

not: eğer derecenin daha fazla dusmesini isterseniz sırasıyla 1.ci 2.ci ev en son 3. kademe soğutma (:D) uygulanır. bence yaz sıcağında bilgisayarın tek çaresi

omarr
02-06-2006, 18:11   |  #17  
Üye
69 mesaj
black_flood
kasan düzgünse psu kuvvetli ve kasanda havasilkülasyonu düzgünse amdlerde ısı çok düşük oluyor.birde ayrı bir not her anakart aynı kararlılıkta çalıştırmıyor cpuları bazıları amd cpuları 42 derecenin altında çalıştırtmıyor.anakartım msi benim ve bu sıcak havalarda sadece 35'i görür oldum oda render ve oyun oynarken.
a

ayrıca bugun izmir 36 dereceydi. çalışan bir işlemci de en az 40 50 yi bulur herhalde. tabii neredensin bilemiyorum. yada bu mesaj ne zaman yazıldı ama burası cooook sıcak ben hala pervaneli çözümden yanayım :D

ugurmar
04-06-2006, 01:10   |  #18  
Yeni Üye
24 mesaj

kardeş vantilatör olayını sevvdim kulaklığı olanlar için pek sorun olmaz
takar kullaklığı açar sesi duymaz vantilatör sesini bilgisayarıda serin serin çalışır

black_flood
04-06-2006, 09:10   |  #19  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
5,190 mesaj

valla doğrusunu söylemem gerekirse amdler 40 - 45 in üstüne ateş yağsa çıkmıyor çıktımı zaten  direk kapatıyor kendini.antlyadada var pc sempron 2800+ 38.5 dereceyi geçmiyor eğer çoklu işlem yapılırsa 42 oluyor ama oda imkansız çünkü avukatlık bürosuna topladım bu pcleri çoklu işlem yapılmıyor pasif pc durumunda.

Banned
07-06-2006, 16:40   |  #20  
Banlandı
256 mesaj

BENCE İŞLEMCİ İÇİN TERMAL GRES KULLAN

black_flood
07-06-2006, 23:06   |  #21  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
5,190 mesaj

how much ????????????????? o kasa????????

Son Düzenleme: black_flood ~ 07 Haziran 2006 23:07
ufuks
08-06-2006, 10:15   |  #22  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,430 mesaj

Reklamlar...Arkadaşlar fatalitynin FS serisi fanlarından alırsanız işlemciniz buzzz gibi olurken diğer bileşenlerde sogur.

Karadavut
08-06-2006, 16:43   |  #23  
Yıllanmış Üye
555 mesaj

Bence en sağlamı su soğutma hem de sessiz fakat biraz pahalı.Param olsa hemen alırım.Fan olarak ta zalmandan şaşmam.Zalmanın bazı modellerinde 12-15 derece arasında İntelin standart soğucusundan daha iyi soğutuyor.Hemde İntelin orjinal fanından daha sessiz.