pc de xp profetional ve home edition kurulu Help.

JammaH
13-03-2009, 20:59   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

Merhaba arkadaşlar pc me format attırdım.. xp profetional kurdu bilgisayarcı aradan zaman geçti ve bende tekrar format atmak istedim bu sefer  kendim format attım ve D: ye xp home edition kuruldu... Bilgisayarımı açınca karşıma 2 seçenek geliyor. home edition ve profetional die bunun olmasını istemiyordum tekrar format atıp hepsini silip sadece home edition kurmak istedim.. format işlemi sırasında karşıma gelen diskleri silmek istediğimde ''Kur istenilen işlemi seçilen bölümde yapamıyor. Bu birim yüklemenin tamamlanması için gereken seçili kurulum dosyalarını içeriyor'' uyarısı geliyor karşıma.. ve silmeden üzerinede format atmıyor.. çok karışık oldu ama heralde bi çıkış yolu vardır yardımlarınızı bekliyorum...

Banned
13-03-2009, 21:09   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Uğraşmayın boot.ini dosyasını düzenleyip istediğinizin önyükleme kaydını silin ve sonra kurulu bulunduğu dski biçimlendirin. Sorasında gerekirse sorunsuz format atabilirsiniz.

JammaH
13-03-2009, 21:11   |  #3  
OP Taze Üye
6 mesaj
khramn
Uğraşmayın boot.ini dosyasını düzenleyip istediğinizin önyükleme kaydını silin ve sonra kurulu bulunduğu dski biçimlendirin. Sorasında gerekirse sorunsuz format atabilirsiniz.
boot. ini dosyalarını nasıl düzenlicem yani o alana nasıl gidicem?

Banned
13-03-2009, 21:21   |  #4  
Banlandı
5,777 mesaj

Hangi işletim sistemini bırakacaksanız onda oturum açın. Bilgisayarımı sağ tıklayıp gelişmiş  başlangıç ve kurtarma düzele seçeneğinden boot.ini dosyanınızın açılmasını sağlayın. Açılan not defterinden kladrımak istediğiniz işletim sisemine ait satırı silip, kaydedin. Sonrasında kurulu olduğu diski sağ tıklayıp silebilir ve yeniden biçimlendirebilirsiniz. Eğer xp pronun olduğu diski silerseniz ve o disk aktif disk ise sisteminiz tekrar açılmayabilir bu nedenle onun kurulu bulunduğu diski disk yönetiminden biçimlendirin sonrasında kalan işletim sisteminizin kurulu olduğu diski (disk yönetiminde)sağ tıklayıp aktif disk olarak atayın.

JammaH
13-03-2009, 21:30   |  #5  
OP Taze Üye
6 mesaj

sildiğim zaman ''c:\boot ini dosyası yaratılamıyot. yolun ve dosya adının doğru olduğundan emin olun'' uyarısı geliyor
Bakın bu şekilde o dosya..

[Boot Loader]
Timeout=5
Default=C:\$WIN_NT$.~BT\BOOTSECT.DAT
[Operating Systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Home Edition" /noexecute=optin /fastdetect
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect
C:\$WIN_NT$.~BT\BOOTSECT.DAT="Windows Kur"

birde kur seçeneyi var o nie var anlamadım :S

Banned
13-03-2009, 21:42   |  #6  
Banlandı
5,777 mesaj

Sizin boot.ini dosyanız moffolmuş. O ne iki işletim sistemi birde işletim sistemi kurulum girdisi.

Kardeş klasör sçeneklerinden gizli dosya ve klasörlerle korunan işletim sistemi dosyalarını görünür hale getirin. Sonrasından hem C hemde D diskinizdeki boot.ini dosyalarını masaüstünde oluşturacağınız ayrı ayrı iki klasöre kopyalayın. Sonrasında önce C den kopyaladığınıza aç- birlikte aç seçeneği ilenot defteri ile  açıp içeriğini konuya ekleyin, aynı işlemi diğeri içinde yapın. Birde disk yönetiminden kontrol edermisiniz hangi disk aktif sistem önyükleme diski olaak gözüküyor.

JammaH
13-03-2009, 21:48   |  #7  
OP Taze Üye
6 mesaj

ben d yi kaldırdım.. kurulu bi d yok şu anda sitersen kurim..
Buda disk yönetimi..
[URL=http://img26.imageshack.us/my.php?image=sistemh.jpg][/URL]

JammaH
13-03-2009, 22:28   |  #8  
OP Taze Üye
6 mesaj

BAYA ÇORBA OLMUŞ GALİBA

JammaH
13-03-2009, 22:35   |  #9  
OP Taze Üye
6 mesaj

dosyayı bu şekilde yapmayı başardım..
[Boot Loader]
Timeout=5
[Operating Systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Home Edition" /noexecute=optin /fastdetect

Banned
14-03-2009, 00:07   |  #10  
Banlandı
5,777 mesaj
JammaH
dosyayı bu şekilde yapmayı başardım..
[Boot Loader]
Timeout=5
[Operating Systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Home Edition" /noexecute=optin /
Masaüstünde yeni bir meti belgesi oluşturup aşağıdakileri aynen kopyalayıp içerisine yapıştırın, farkı kayde seçeneği ile adını boot.ini olarak kaydedin. Oluşan boot.ini dosyasını C\: dizinine atın değişsinmi uyarısına evet deyin işlem tamadır.Attıktan sonra dosyaya sağ tıklayıp özelliklerden gizli olarak seçemeyi unutmayın. Ha derseniz ki böylede sorun çözüldü gerek yok, olabilir, değişen pekte birşey olmaz.

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS
[operating systems]