pc kendi kendine kapanıyor

mrt43mrt
18-01-2012, 00:42   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

ıyı geceler.bılgısayarla ılgılı bı sorunum varda bana yardımcı olabılırmsınız yada bırıne yonlendıreblırmısınız?bılgısayarımın ıslemcı fanını temızleyıpp taktıktan sonra actım bıp bıp sesı geldı ve pc kapandı yaklasık 1 aydır pcmı kullanamıorum napıcam:(

hakean
18-01-2012, 00:55   |  #2  
hakean avatarı
Yıllanmış Üye
1,572 mesaj

ramlere bak işlemciyi dogru taktıgına emin ol baglantıları kontrol et

mrt43mrt
18-01-2012, 01:09   |  #3  
OP Taze Üye
1 mesaj

hepsının kontrolu yapıldı ramler cıkarılıp tekrar saglam takıldı ama nafıle napıcam bılmıyorum sızce nasıl bı cozum bulabılırım yada kıme yonlendırırsınız varmıdır buna yardımcı olabılecek bırı bu forumda

İndex35
18-01-2012, 01:42   |  #4  
İndex35 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
176 mesaj

pc kapandı derken ?. nereye kadar açılıyo hata fln veriyomu daha ayrıntılı sölersen iyi olur. Bide cd rom ve harddisk in anakarta bağlanan 2tane kablosu var (En azından bnde öle ,Kalın bi kablo) onları çıkarıp tekrar tak

M.G.G
18-01-2012, 07:17   |  #5  
M.G.G avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,367 mesaj

Termal macunu değiştirdiniz mi?
Fanın oynamadığına emin misiniz?

fbli
18-01-2012, 07:56   |  #6  
fbli avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
1,158 mesaj

Gelen bip seslerini detaylı olarak yazar mısınız? Sayısını, uzunuğunu ve atma aralığını. Aslında tam olarak yazmanız gerekmiyor. Kendinizin anlaması yeterli. Aşağıdaki tablo sayesinde sorunun nerede olduğunu anlayabilirsiniz:

Sürekli Ses: Güç kaynağı arızası
Birçok kısa bip: Anakart arızası
1 uzun: Bellek tazelenmesinde hata
1 uzun 1 kısa: Anakart veya BIOS çipi arızası
1 uzun 2 kısa: Ekran kartı arızası (Genellikle eski kartlardaki DIP switch kaynaklıdır)
1 uzun 3 kısa: Ekran kartı arızası
2 uzun 1 kısa: Ekran kartı arızası (RAMDAC kaynaklı (?) )
2 kısa: Bellek parity (eşlik) hatası
3 kısa: Belleğin ilk 64k’lık bölümünde hata
4 kısa: Timer hatası
5 kısa: İşlemci hatası
6 kısa: Klavye işlemcisi hatası
7 kısa: İşlemci hatası
8 kısa: Ekran kartı belleğinde okuma/yazma hatası
9 kısa: BIOS ROM hatası
10 kısa: CMOS okuma/yazma hatası
11 kısa: Tampon Bellek Hatası

viking20
18-01-2012, 12:10   |  #7  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

sayfanın en altına:İlgili Konular bölümüne bak.Ayrıca açtığın her yeni sayfanın da yine en altına bakmaya devam et,çünkü aynı konu orada da devam eder.
(bunlar var örneğin) 
        PC Kendi Kendine Kapanıyor. Yardım!        _Burak_        10        06 Şub 2009  18:48
        PC KENDI KENDINE KAPANIYOR ACIL YARDIM...!        cihat199        7       09 Eyl 2008  22:32
        pc.kendi kendine kapanıyor        HPQ-User        4        13 Eki 2009  16:03
        pc kendi kendine kapanıyor        HPQ-User        4        17 Tem 2009  03:17
        pc kendi kendine kapanıyor        HPQ-User        2        29 Ara 2009  13:35

Son Düzenleme: viking20 ~ 18 Ocak 2012 12:15
mrt43mrt
18-01-2012, 13:04   |  #8  
OP Taze Üye
1 mesaj

desteklerınız ve yardım cabalarınız ıcın cok tesekkur ederım arkadaslar,sımdı cevap bekleyen soruları cevaplayalım.bılgısayarın acma dugmesıne basıyorum acılırken bıp bıp uzun sesler gelıyor ve hos geldınız yazısından sonra pc kapanıyor.bu ben fanı cıkarıp taktıktan sonra olmaya basladı.yenı fan bıle aldım orgınal ama nafıle.bu web sayfasında bır kısı benım sorunumu detaylı belırtmıstı vıdeosuda vardı ama bulamadım.o vıdeoda olan hersey benım pcde harfıyen mevcut.ogrencıyım yaptıramayacagımdan emınım sorunu cozmeyı cok ıstıyorum.pc markası casper w765s laptop. ayrıca benzer konulara baktım hıc bı yardım edıcı bırsey cıkmadı ve sunuda belırtıyım bıp sesının ne anlama geldıgını cozemedım neden cozemedım cunku belırtılen bıp seslerınde benım pcdekı yok sanırsam.benım pcde 5 6 kere uzun bıp sesı gelıyor

Son Düzenleme: mrt43mrt ~ 18 Ocak 2012 13:06
fbli
18-01-2012, 16:03   |  #9  
fbli avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
1,158 mesaj

http://forum.donanimhaber.com/m_34050255/tm.htm
Yukarıdaki sitede her şey anlatılıyor.
Bir de gelen 5-6 tane bip sesinin arasında biraz bekleme oluyorsa o da 2. tabloda yazıyor. Örneğin:
1 bip #bekleme# 3 bip #bekleme# 1bip

M.G.G
18-01-2012, 17:26   |  #10  
M.G.G avatarı
Yıllanmış Üye
3,367 mesaj
Alıntı: mrt43mrt  
desteklerınız ve yardım cabalarınız ıcın cok tesekkur ederım arkadaslar,sımdı cevap bekleyen soruları cevaplayalım.bılgısayarın acma dugmesıne basıyorum acılırken bıp bıp uzun sesler gelıyor ve hos geldınız yazısından sonra pc kapanıyor.bu ben fanı cıkarıp taktıktan sonra olmaya basladı.yenı fan bıle aldım orgınal ama nafıle.bu web sayfasında bır kısı benım sorunumu detaylı belırtmıstı vıdeosuda vardı ama bulamadım.o vıdeoda olan hersey benım pcde harfıyen mevcut.ogrencıyım yaptıramayacagımdan emınım sorunu cozmeyı cok ıstıyorum.pc markası casper w765s laptop. ayrıca benzer konulara baktım hıc bı yardım edıcı bırsey cıkmadı ve sunuda belırtıyım bıp sesının ne anlama geldıgını cozemedım neden cozemedım cunku belırtılen bıp seslerınde benım pcdekı yok sanırsam.benım pcde 5 6 kere uzun bıp sesı gelı
Yemin ederim aynı kasaya bugün rastladım.Ram slotu ramleri gevşek tutuyor iyice bastır.Fanı kapağa iyi vidaladığına emin ol ve dönüp dönmediğine bak.Sonra da biosu restle.Sorun kalmıyor.

mrt43mrt
19-01-2012, 13:03   |  #11  
OP Taze Üye
1 mesaj

https://www.chip.com.tr/forum/bil ... rdim-s_t208047.html

fbli kardeşim ile m.g.g kardeşim bu sorunu bırı belırtmıs,bu vıdeoda ne goruyosanız hersey aynı bıp sesı bılgısayarın kapanması laptopun markası hersey bırebır uyuyor sunu ızleyıp m.g.g. kardesım sorunu tahmın edebılırmısın cok rıca edıyorum senden ve benım sorunumla ugrastıgınız ıcın herkese ama herkese cok ama cok tesekkur ederım cok sagolun ınsallah ALLAH hepınıze en ıyı yerler nasıp eder...

M.G.G
19-01-2012, 19:57   |  #12  
M.G.G avatarı
Yıllanmış Üye
3,367 mesaj
Alıntı: mrt43mrt  
https://www.chip.com.tr/forum/bil ... rdim-s_t208047.html

fbli kardeşim ile m.g.g kardeşim bu sorunu bırı belırtmıs,bu vıdeoda ne goruyosanız hersey aynı bıp sesı bılgısayarın kapanması laptopun markası hersey bırebır uyuyor sunu ızleyıp m.g.g. kardesım sorunu tahmın edebılırmısın cok rıca edıyorum senden ve benım sorunumla ugrastıgınız ıcın herkese ama herkese cok ama cok tesekkur ederım cok sagolun ınsallah ALLAH hepınıze en ıyı yerler nasıp eder...

Dostum söylüyorum ve daha önce de söylemişim ısınma var.Saat 7de cevap atdım.Saat 5 de yazdığımda düşürülmüş w765s 'e rastladım.Şansıma anakart çatlamamış sadece işlemci oynayıp panel çatlamıştı.Monitorün yedeğini 1,5 saat uğraş sonucu bir tane pcde buldum.Adamla sıkı pazarlık sonucu(ulan sanki öğrenci değilmişim gibi pazarlık yaptı hanzo.Neyse okul ödeyecek sonuçta ((: ).Ev yakınken eve de uğrayıp xp cdsi aldım.Çatlak paneli çıkartıp yeni paneli taktım.Rami söktüm toprakladım.Işlemciyi çıkartıp iğnelerini silgiye batırdıktan sonra geri taktım.Bakır soğutucuyu yerleştirirdim.Fanın kablosunu taktım.Fan kapağa monte olduğu için zarzor kapağı kapattım.Yine hata verdi.Biosu resetleyince hata vermedi.Içindeki w7nin sorunlu olduğunu biliyrdum.Formatı bastım driverları yükledim.Ben böyle sorunu çözdüm.Daha ayrıntısına bakamadım.Ama sorun kesin ısınmadan.

emilli34
20-10-2012, 12:48   |  #13  
Taze Üye
0 mesaj

dostum sorunun montajlamadan kaynaklanıyor anakarta uzun vida çakmışın yolları kopartmışın istersen ulaş bana işini halledeyim daha önce birçok kez tamir ettim googleye erhan emilli yazarsanız telefonuma dükkanın adresine ulaşabilirsiniz. yol atmayı denemeyin tamiri mümkün olmayacak duruma getirmeyin

Son Düzenleme: emilli34 ~ 19 Kasım 2012 23:14