Pc Performansı ve Regedit

PrQmatHeuS
25-03-2009, 23:37   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
280 mesaj

Herkese merhaba.bilgisayarım son 1 aydır aşırı yavaşlamıştı.bunun chip online'da biraz takıldım. auslogics disk defrag kullandım, regcleaner kullandım.tüy gibi hafifledi fakat bu 2 gün sürdü.Daha sonra eskisi gibi yavaşlamaya başladı diğer web sitelerine bakıyorum da bunu engellemek için regedit'te birkaç işlem gerekiyor fakat regedit'e de giremiyorum şöyle hata veriyor :
"Kayıt defteri düzenleme, yöneticiniz tarafından devreden çıkarılmış"

bunun içinde  çoğu web sitesi birbirinden alıntı yaptığı için her çözüm genelde aynı bu yüzden pek alternatifiniz olmuyor.Şöyle diyorlar:
>"Başlat"
>>"Çalıştır"
>>>Aç Kutusuna
REG add HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System /v
DisableRegistryTools /t REG_DWORD /d 0 /f

değerini kopyalayın ve "tamam" deyin.
bunu da denedim yine aynı hata veriyor.Ne yapmalayım hem pc performansı için hem de regedit için?

Mustafa@PC
25-03-2009, 23:53   |  #2  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

öncelikle registry ayarını manual yani elle düzenlemek riskli iştir daha önce uğraşmadıysanız dokunmayın zaten ordan yapılan ayarlar performansa pek etki etmez ama illa gireceğim diyosanız bilgisayarı güvenli modda açın denetim masasına girin ordan kullanıcı hesaplarından hesabınızı kontrol edip tekrar deneyin...

Süleyman.
25-03-2009, 23:57   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

kalıcı bir yol yok. belli aralıklarla çöplerden arındıracaksınız bilgisayarınızı. yolu bu.

PrQmatHeuS
25-03-2009, 23:58   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
280 mesaj

o nasıl olucak disk birleştiriyi sürekli kullanmak gibi mi?

Süleyman.
26-03-2009, 00:00   |  #5  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj

sürekli değil tabi. ağırlaşınca, haftada bir, on beş günde bir gibi mesela. disk birleştirme, geçici dosyaları temizleme vs.

Mustafa@PC
26-03-2009, 00:01   |  #6  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj

arkadaşım sistemini yazarmısın...

Banned
26-03-2009, 00:07   |  #7  
Banlandı
556 mesaj

arkadaşlar halen çok büyük bir yanılgı var disk temizleyiciler felan pc hızını arttırmaz hatta hard diski c d diye bölmek bile size milyonda bir hız katar bu teraneler 1998 li yılların win98li evdeki duvar saatinden az hızlı dönen 4gb lık diskler için geçerlidir yani format esnasında c ve d tam format atıp birleştirbilirsiniz disk temizlecilere hiç gerek yok

Mustafa@PC
26-03-2009, 00:09   |  #8  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj
6.his
arkadaşlar halen çok büyük bir yanılgı var disk temizleyiciler felan pc hızını arttırmaz hatta hard diski c d diye bölmek bile size milyonda bir hız katar bu teraneler 1998 li yılların win98li evdeki duvar saatinden az hızlı dönen 4gb lık diskler için geçerlidir yani format esnasında c ve d tam format atıp birleştirbilirsiniz disk temizlecilere hiç gerek
dediklerine kısmen katılıyorum fakat çöp yığınına dönmüş bir harddisk yada birleştirilmemmiş harddisk bence ortalama %30 oranında performans kaybediyor...

Banned
26-03-2009, 00:31   |  #9  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
5,024 mesaj

eğer işletim sistemin xp professional ise şunu dene bakalım.

başlat<çalıştır<gpedit.msc<tamam< grup ilkesi<Kullanıcı yapılandırması<yönetim şablonları<sistem<kayıt defteri düzenleme araçlarına erişimi engelle seçeneği üzerine iki kere tıklayıp "yapılandırılmadı" seçeneğini etkinleştirip tamam deyip çık.

Süleyman.
26-03-2009, 01:40   |  #10  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj
6.his
arkadaşlar halen çok büyük bir yanılgı var disk temizleyiciler felan pc hızını arttırmaz hatta hard diski c d diye bölmek bile size milyonda bir hız katar bu teraneler 1998 li yılların win98li evdeki duvar saatinden az hızlı dönen 4gb lık diskler için geçerlidir yani format esnasında c ve d tam format atıp birleştirbilirsiniz disk temizlecilere hiç gerek
ne alakası var? boşuna o zaman vista'da otomatik olarak disk birleştirme koymuş adamlar mesela. ya da temizlik; temizlik sırf çerez ve temp dosyaları için değil, muhtemel zararlılar için de. ayrıca temizlik hala gözle görülür artış sağlıyor performansta. peki c;d meselesi. hızlansın diye diskini ikiye bölen var mı arkadaşlar? ben sistem çökerse şahsi dosyalarım güme gitmesin, uğraşmayayım recovery programlarıyla diye yapıyorum. yine de siz tek sürücü kullanabilirsiniz. ne de olsa disk bölümlemenin bilgisayarı hızlandırması taş devrindeydi!

ugurtokay
26-03-2009, 15:00   |  #11  
Yıllanmış Üye
132 mesaj

Bence disk bölümlendirmenin en büyük faydası,sisteminiz çökse bile verilerinizi kurtarma şansınız oluyor.

Hız için bölümlendirme yapmak artık ne kadar mantıklı bir iş, düşünmek lazım.

Regedit olayına gelince probleminizin çözümünü bilmiyorum ama ben bir program kaldırdığımda yada temizlik yaptığım zaman regedit'ten o satırlarıda siliyorum.

Mesela, ABC isimli oyunu kaldırdım. Regedit'te arama yaptırarak ABC oyununa ait kalan satırlarıda siliyorum.

Böylece birikim olmadan çöpleri atmış oluyorum.

Yanlız dikkat edilmesi geren nokta ilgili satırları silerken hangi anahtar grubunda,nerede olduğuna dikkat etmek lazım.

recep34
26-03-2009, 16:30   |  #12  
Yıllanmış Üye
413 mesaj

Disk birleştirme düznliaralıklarla yapılmalıdır.Performansada direkt etkisi var.Hatta en iyisi her program kurduğunuzda çalıştırmak.

Onun dışında Pc'yi zamanla yavaşlatan en büyük etken windows takas dosyasıdır.Microsoft'unda önerdiği şekilde windows takas dosyasını sistemin kurulu olduğu diskte kulllnmayın.Aynı harddikte farklı bölüme atayın.Hatta en yisi 10 gb bir bölüm oluşturup sadece takas dosyası olarak kullanmak.

Bu şeklide yaparsınız performans uzun süre aynı kalacaktır.

coskunismail
26-03-2009, 17:44   |  #13  
Yeni Üye
44 mesaj

Adwanced Windows Care programı ile PC taraması yaptırın bir sürü hata bulup düzeltiyor. Ayrıca Pc den programları Revo Uninstaller programı ile kaldırırsanız öyle kayıt defterine girmenize gerek yok. Bu program kaldırılan tüm programın kalıntılarını bulup önünüze koyuyor. İster sil ister bırak tercihi de sana bırakıyor. Ve PC her zaman neredeyse ilk günkü gibi hızlı kalıyor. Haaa tabi arada disk birleştirme de yaparsan Pc deki ağırlaşmayı 6 aydan önce hissetmezsin. Bir de C üzerine sağ tıklayıp özellikleri seçin. Çıkan ekranda disk temizle butonuna tıklayıp bekleyin. taraması bittikten sonra çıkan pencereden diğer seçenekleri tıklayıp alttaki sistem geri yükleme ve gölge kopyaların bölümünde bulunan temizle butonunu tıklayın. PC bütün bunları yaptığınız zaman gerçekten hep aynı ilk günkü gibi kalıyor. Ben böyle yapıyorum ve oldukça da memnunum.

samsamsa
26-03-2009, 19:49   |  #14  
Yıllanmış Üye
677 mesaj

internetten combofix i indir arada bir tarattır..