Pc'ye Yeni HDD Takma Yardım !!

Mr.PessimisT
12-11-2010, 21:18   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
447 mesaj

Arkadşlar bugün yeni bir HDD aldım SEAGATE 1 TB 32 MB 7200 RPM NCQ HDD bende su an Samsungun 500 Gb 5400 rmp 16 mb önbellekki hdd 'si var ve bundan kurtulmak istiiiyorummm :D:D Şimdi Samsung Hdd'yi çıkarcam çift Hdd kullanmıcam yani ve yeni aldığım Seagateyi Pc'me bağlıcam Sorunda burda bu işlem için neler gerekli ne yapmam gerek nasıl takıcam ?  bağladıktan sonra hemen format mı gerek yarıdmlarınızı bekliyorum :)

Sis.Öz
İntel Core 2 Quad Q8300 Cpu
MSİ 7529 (G31-TmP21) Anakart
Nvidia Gefroce 9800 Gt ekran kartı
Win 7 Ultımate 64 bit
4 Gb ram

Kapalı Hesap (186082)
12-11-2010, 21:37   |  #2  
Kapalı Hesap
1,770 mesaj

Format derken? 

Ona işletim sistemi kurmanız gerekir.

Mr.PessimisT
12-11-2010, 21:38   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
447 mesaj

Tamam işletim sistemi kurmadan bahsettim orda yalnız işin o boyutu kolay zor olan öncesi ,takılması ve takılmasından sonra yapmam gerekenler bunlar hakkında pek bilgim yok.

Kapalı Hesap (186082)
12-11-2010, 22:05   |  #4  
Kapalı Hesap
1,770 mesaj

Onları bende bilmiyorum :D hiç hdd takmadım

coskunkolik
12-11-2010, 22:35   |  #5  
Yıllanmış Üye
382 mesaj

Acronis True Image ile eski diskinin bir Clone unu (Birebir Kopyası) alıp yeni diskine aktar. Yeni diske format Win7, programlar,oyunlar, güncellemeler yukle filan derken birkaç saatini alır. Bunun yerine Acronis yöntemi çok kısa sürer. Eski sistemdeki herşey yarım saatte küt diye önüne hazır gelir.

Zaym1n
12-11-2010, 22:51   |  #6  
Yıllanmış Üye
495 mesaj

neden öyle yapıyosunki c:\ 500 gb olsun sonra diğerinidi d:\ falan yapardın hem baya bi yerin olurdu c:\ bomboş bırakırdın sadece işletim sistemin olurdu d ye de istediğini yüklerdin hem performans düşmezdi ama 500gb olan biraz yavaş gibi xD 5400 rpm nese bende bilmiyorum ama şunu deneyebilirsin kasayı aç hdd nin nerelere takılı olduğuna tek tek bak sonra hiç bişeyi bozmadan çıkar diyerini tak aynı yerlere yanlız yenisini takınca sıfırdan işletim sistemi kurcan ve sonrasında ekran kartının falan driverlarıyla uğraşcan bence dediğimi yap 500 gb c olsun 1tb d olsun

Zaym1n
12-11-2010, 22:51   |  #7  
Yıllanmış Üye
495 mesaj

neden öyle yapıyosunki c:\ 500 gb olsun sonra diğerinidi d:\ falan yapardın hem baya bi yerin olurdu c:\ bomboş bırakırdın sadece işletim sistemin olurdu d ye de istediğini yüklerdin hem performans düşmezdi ama 500gb olan biraz yavaş gibi xD 5400 rpm nese bende bilmiyorum ama şunu deneyebilirsin kasayı aç hdd nin nerelere takılı olduğuna tek tek bak sonra hiç bişeyi bozmadan çıkar diyerini tak aynı yerlere yanlız yenisini takınca sıfırdan işletim sistemi kurcan ve sonrasında ekran kartının falan driverlarıyla uğraşcan bence dediğimi yap 500 gb c olsun 1tb d olsun

Mr.PessimisT
13-11-2010, 01:34   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
447 mesaj

Eski HDD komada gibi bişey bana lazım olan şeyler yedekte duruyo zaten tasınabilir hdd'de eskiyi takmıcam çıkardıktan sonra :),yani önce eskiyi çıkarıyorum yeniyi takıyorum eskide ne nereye taıkılıysa yenidede onu yapıyorum pc yi açıp işletim sistemi kuruyorum sonrası driver vb vb tamamdır öyle mi ? başka işleme gerek yok ??

Bide 3,5'' lik Tasınabilir HDD'ler güç adaptörsüz çalısmaz mı sadece usb ile ??

Zaym1n
13-11-2010, 02:27   |  #9  
Yıllanmış Üye
495 mesaj
Alıntı: Mr.PessimisT  
Eski HDD komada gibi bişey bana lazım olan şeyler yedekte duruyo zaten tasınabilir hdd'de eskiyi takmıcam çıkardıktan sonra :),yani önce eskiyi çıkarıyorum yeniyi takıyorum eskide ne nereye taıkılıysa yenidede onu yapıyorum pc yi açıp işletim sistemi kuruyorum sonrası driver vb vb tamamdır öyle mi ? başka işleme gerek yok ??

Bide 3,5'' lik Tasınabilir HDD'ler güç adaptörsüz çalısmaz mı sadece usb ile ??

sorduğun sorunun cevabını bilmiyorum :)

ne nereye takılıysa tak yani şimdi şöyle ben kendi pcme işlemci aldım 2. el sonra işlemci ram ve ekran kartı aldım tabi bunu 3-4 sene önce yaptım xD aslında benim kuzenin arkadaşı yapacaktı pcyi ama bende bi merak oluştu xD açtım kasayı ekran kartını buldum sonra baktım çok basit sadece vidasını çıkartıp ekran kartını alıp diğerini soktum o kolaydı xD sonra işlemciyi deniyim dedim o biraz zor geldi vidaları söktüm klikleri açtım sonra işlemciyi otutturdum falan öyle bişeyler yaptım oda oldu ram de kolaydı bide 1-2 sene önce cd-rom aldım onu taktım onun bi sürü kablosu vardı aynı yerlere taktım çalıştı heralde hdd de aynı şekildedir yani sonuç olarak anakartta 800 tane giriş yokki her parça için giriş yerleri var hdd yi çıkar öbürünü tak olması lazım her yeni hdd için farklı yermi yapcaklar XD

Mr.PessimisT
13-11-2010, 09:55   |  #10  
OP Yıllanmış Üye
447 mesaj
Alıntı: Geçenin_Yargıcı  

Sana diğer tarif edilen şekilleri bırak bu arkadaşşın dediğini yap yalnız bazı yerlerde eksik anlatımı var onuda ben tamamlayım.
1: Yeni diski takmadan evvel elindeki kullandığın diskki 2ye böl  böldükten sonra bölünmüş yeri biçimle.
2: Bilgi sayarına acronisi kur  eğer acronisi kullanmayı bilmiyorsan benim youtubede acronis nasıl kullanılır hakkında videom var onu izle. http://www.youtube.com/results?search_query=Ekremtasci&aq=f
3:Kullanmayı öğrendikten sonra acronis ile 1 aded  bot cd hazırla bu cd yardımı ile kurulum yapacaksın
Başka türlü kurulum yapamassın.
4: Kullandığın diskkin janpirine nereye takılıysa yeni kullanacağın diskkin janpirini ono göre tak.
5: Birde sıralamada atladım kullanacağın diski takmadan evvel gene  janpir değiştirerek muhakkak biçimle yoksa calışmaz.
6:Diskki ilk disk olarak   yukarda kullandığın disk janpiri nasılsa ona göre değiştir bağlantıyı yap.
7: Hazırladığın bot cd yardımı ile yedeklediğin yeri göster ve kurulumu yap.
Anlamadığın yer olursa sorarsı
. . Şimdi tamamda dediğim gibi benim bu hdd'den alacağıım yok yedek filan yookk herşey yedekli demiştim tamam şimdi eski Hdd 'de ne nereye takılıysa Yeniyi takınca aynı yerlere takıyorum sonrasında direk işletim sistemi kuramam mı format cd si ile bu acronis filan olmadan ?

Mr.PessimisT
13-11-2010, 10:48   |  #11  
OP Yıllanmış Üye
447 mesaj

??????????????