Pentium D sorunu

tayyareci52
25-07-2007, 22:11   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
53 mesaj

Benim işlemcim Pentium D 945 3.4 GHz . ben görev yöneticisine girdiğim zaman CPU başlığı altında CPU kullanımı geçmişi grafiğinde benim CPU tek görünüyor.

sanırım bu durum normal değil. normalde iki tane CPU gözükmesi gerekmiyor mu?

görünüm sekmesinde bütün CPU lara ilişkin kullanım grafiklerini göster ayarı seçili. fakat hala tek CPU gözüküyor. yoksa benim çift çekirdekten birimi kapalı ?

eğer kapalıysa nasıl diğer CPU yu da aktif ederim?

bi de şöyle bir sorunum var. benim CPU sıcaklığı yüksek. ortalama 60 derece. bundaki neden tek CPU nun çalışması olabilir mi? bi yerde eğer çift CPU lardan biri kapatılırsa diğerinde aşırı ısı problemi çıkar diye bir yazı okumuştum. bu yüzden bir bağlantısı olabilirmi merak ettim.

Quad-Core
25-07-2007, 22:35   |  #2  
Yıllanmış Üye
844 mesaj

sevgili tayyareci52
intel pentium d ler çift çekirdeklidir  yani şüpheeye düşmenize hiç gerek yok sırasıyla şunaları yapın:
bilgisayarım sekmesine sağ tıklayıp özellikler diyin karşınıza çıkan ekranda donanım bölümüne gelin orda aygıt yöneticisini göreceksiniz aygıt yöneticisine girin karşınıza gelen sayfada işlemciler bölümünü açın işlemcile  bölümünü açtıktan sonra işlemcileri göreceksiniz orda eyer aynı işimli iki işlemci görürseniz sorun yok demektirr
kolay helsin

Quad-Core
25-07-2007, 22:38   |  #3  
Yıllanmış Üye
844 mesaj

işlemcilerden biri kapalı olamazzz.üstelik işlemci ısısı pendium d lere göre çok yüksek sistemini en kısa zamanda bir sevise götür  vede kardeş üstdeki uygulamayı yapp

tekrar kolay gelisinnn sonucu foruma yazarsan yine yardımçı olmaya çalışırım iyi günler dilerim

tayyareci52
25-07-2007, 22:40   |  #4  
OP Üye
53 mesaj

cevabın için teşekkürler .dediğini yaptım ama işlemciler bölümünde hala tek işlemci gözüküyor.

yani sorun çözülmüş değil...

Son Düzenleme: tayyareci52 ~ 25 Temmuz 2007 22:51
Quad-Core
25-07-2007, 22:54   |  #5  
Yıllanmış Üye
844 mesaj

arkdaşım o zaman çekirdekte bir sorun var bence hemen yarın servise gitmelisin zaten pentium d için 60 derece çok yüksek
zatii sana kolay gelsin senin işlemcide bir problem var kesinn bu sorunu ne zaman çıkarmaya başladı  kardeşş

tayyareci52
25-07-2007, 23:02   |  #6  
OP Üye
53 mesaj

ben bu işlemciyi bu yıl başında aldım. daha önce hiç kontrol etmemiştim. bugün nette dolaşırken benimle aynı işlemciye sahip ve aynı sorunu yaşayan birinin mesajını gördüm. ondan sonra bi baktım bende de tek işlemci gözüküyor. daha önce defalarca görev yöneticisine girdim ancak hiç de aklıma grafik olarak iki tane CPU gözükmesi gerekiyor gibi bir düşünce gelmemişti.

evet bana görede CPU nun sıcaklığı çok yüksek. ancak bugüne kadar bi kere bile sorun çıkarmadı, bilgisayarı  hiç resetlemedi.

garantisi var. servise götürürüm. ancak diğer arkadaşlardan da yorum bekliyorum. bu sorun kesinlikle servislik bir sorunmudur.ondan emin olmak istiyorum. eğer öyleyse sebep montaj hatasımıdır yoksa üretim hatasımıdır?

Quad-Core
25-07-2007, 23:29   |  #7  
Yıllanmış Üye
844 mesaj

arkadaşım bence hanii işlemcinde bir sorun olmasa bileee çok fanzla ısınıyorr pentium d  bu kadar ısınmaz

Quad-Core
25-07-2007, 23:30   |  #8  
Yıllanmış Üye
844 mesaj

hadiiiiiiiiiii diğer arkadaşlar yorumlarınızııı bekliiiiiiyoruzzzzzzzzz  Gözünü devirmişGöz kırpmaGülüşGülümsemeDeliKahkahaKamçıKızgınMasum[*<]

Son Düzenleme: Quad-Core ~ 25 Temmuz 2007 23:31
Recep Baltaş
26-07-2007, 00:43   |  #9  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Arkadaşlar öncelikle bu işlem Windows altından değil BIOS'tan yapılır. Pentium D işlemciler doğal çift çekirdekli değildirler. Yani bir nevi yanıltıcı çift çekirdek olan HyperThreading kullanırlar. Bu özelliğin aktif olması için de BIOS'a girtmeli ve Hyper Threading'i ahtif etmelisiniz.

Bir ikincisi 60 derce işlemcinizi için GAYET normal, servise falan gerek yok. Intel Pentium D serisi çok ısınır malesef. O işlemciler açılışta 50 derce ile başlayabiliyorlar. 60 derce soğuk bile o işlemci için.

tayyareci52
26-07-2007, 01:05   |  #10  
OP Üye
53 mesaj
Recep Baltaş
Arkadaşlar öncelikle bu işlem Windows altından değil BIOS'tan yapılır. Pentium D işlemciler doğal çift çekirdekli değildirler. Yani bir nevi yanıltıcı çift çekirdek olan HyperThreading kullanırlar. Bu özelliğin aktif olması için de BIOS'a girtmeli ve Hyper Threading'i ahtif etmelisiniz.

Bir ikincisi 60 derce işlemcinizi için GAYET normal, servise falan gerek yok. Intel Pentium D serisi çok ısınır malesef. O işlemciler açılışta 50 derce ile başlayabiliyorlar. 60 derce soğuk bile o işlemci için.

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Beğendim

yazdığınıza göre, o zaman benim Hyper Threading aktif değil.
bunu BIOS tan nasıl aktif edebiliriz? zahmet olmazsa detaylıca anlatabilirmisiniz ?

yine yazdığınıza göre, 60 derece sıcaklık normal.ancak Hyper Threading i aktif ettiğimizde CPU sıcaklığı düşer mi?yoksa yinede ben kasaya PSU takviyesi yapmalımıyım ? benim PSU 380 WATT. ama tam olarak o performansı sunuyor mu bilmiyorum. markası pegasus Beğenmedim

Son Düzenleme: tayyareci52 ~ 26 Temmuz 2007 01:08
Quad-Core
26-07-2007, 01:12   |  #11  
Yıllanmış Üye
844 mesaj
Recep Baltaş

teşekkürler bide benim işlemcii p4 3.0 ht bendede ht teknolojisi var doğal çift çekirdekle ht nin farkı nedir

Son Düzenleme: Quad-Core ~ 26 Temmuz 2007 01:15
tayyareci52
26-07-2007, 01:22   |  #12  
OP Üye
53 mesaj

Şu Hyper Threading i aktif ettikten ve görev yöneticisinde sağ salim iki CPU yu gördükten sonra yapacağım ilk iş iyi bir PSU almak olacak. bunun içinde forumdaki arkadaşlardan tavsiye alacağım.

ama öncelikle şu Hyper Threading i halletsem iyi olacak. ben bu Pentium D yi tek CPU gibi çalışsın diye almadım.

evet arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum. Hyper Threading nasıl aktif edilir ?

Son Düzenleme: tayyareci52 ~ 26 Temmuz 2007 01:42
asimileci
26-07-2007, 10:12   |  #13  
Yıllanmış Üye
1,996 mesaj

ht yada dual core yapay çift çekirdektir; pentium-d için 70 derece normaldir
core2duo ise doğal ve gerçek çift çekirdeklidir; c2d için 60 derece normaldir.

amd en son doğal 4 çekirdekli üretti örneğin
intel ise yapay yani gerçek olmayan 4 çekirdekli üretti.

BIOS ta ht enabled kısmı vardır orada enabled yap sende şu anda disabled konumundadır.

Son Düzenleme: asimileci ~ 26 Temmuz 2007 10:13
Recep Baltaş
26-07-2007, 10:32   |  #14  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj

BIOS'ta hangi menü altında bulunduğunu bilmiyorum zira hiç P4 kullanmadım. Ama seçenek Hyper Threading [Enabled/Disabled] olarak var. Enabled yapın ve ayarları kaydederek (Save & Exit) çıkın.

İşlemci sıcaklığı değişmez.

Doğal çift çekirdek ile yapay arasındaki fark şudur:

Doğal fiziksel olarak iki işelmci barındırır. Bu da destekleyen uygulamalarda &90'a varan performans sağlar.

Yapay da tek işlemci sanal olarak ikiye bölünür. Maksimum performans %30 artar.

Yani intel'in Pentium D serisi çift çekirdek sayılmaz diyebiliriz.

Asıl çift çekirdekli işlemciler Core 2 Duo'lar ve AMD X2 ve sonrasıdır.

erci_yes
26-07-2007, 11:33   |  #15  
erci_yes avatarı
Yıllanmış Üye
294 mesaj

İyide nasıl yaa? pentium d ler çift çekirdek değilmi yani eğer ht var diyorsanız neden p4 ht ve pentium d diye ayrılmışlar bende pentium d 820 var açılışta 55 derece oyunda falan 70 e vuruyo zaten ama ben bu çift çekirdek olayını anlamadım.

asimileci
26-07-2007, 12:01   |  #16  
Yıllanmış Üye
1,996 mesaj

pentium d ler geçiş işlemcisi yani yapay 2 çekirdeğe sahip o yüzden core2duo değil yani doğal 2 çekirdeği yok.

Quad-Core
26-07-2007, 12:10   |  #17  
Yıllanmış Üye
844 mesaj

Hyper Threading aktif etmek için bios menüsünden Advancede BIOS Features'e gir orda CPU Hyper Threading i göreceksin onu enabled yap UYARI: bendeki işlemci intelp4ht vede anakartım Gıgabyte
işallah işni yarar kolay gelsin eyer verdiğim bilgiler senin anakartda biraz farklıysa anakart kitapcığından yardım olabilirsin

Son Düzenleme: Quad-Core ~ 26 Temmuz 2007 12:12
darkstar
26-07-2007, 19:29   |  #18  
Yıllanmış Üye
1,029 mesaj

dostum sen işlemciyi acip bi kontrol et sana pentium D diye başka işlemci satmiş olabilirler. hyper threading pentium D de yoktur cunku zaten cift cekirdeklidir. h.t calişacak olsa o zaman 4 işlemci gorunur. bazi yeni işlemcilerde bu mevcut fakat senin soyledigin işlemcide bu mevcut degil. sana tavsiyem ya işlemcinin fanini sokup işlemciye bak yada başlata basip caliştir kismina gelip buraya dxdiag yazip entere basmak burada karşinacikan ekranda işlemcinin ayrintilari cikar ama kodu cikmaz işlemcinin kodunu ogrenmek icin everest tarzi programlardan birini kullanabilirsin boylece işlemcin hakkinda daha detayli bilgi elde edebilirsin

darkstar
26-07-2007, 19:40   |  #19  
Yıllanmış Üye
1,029 mesaj

eger işlemcin gercekten pentium d ise biosunu guncellemek kesin cozumdur.

black_flood
26-07-2007, 21:56   |  #20  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

bencede pentium d işlemci ozaman 4 tane gözükmelidir.hypertreading özelliği yanlış biliyorsunuz bunu sanallaştırma yaparak işletim sisteminden çift çekirdek performansı sağlamak için geliştirdiler.

tayyareci52
26-07-2007, 23:19   |  #21  
OP Üye
53 mesaj

Ben daha önce hiç bios a girip herhangi bir ayar değişikliği yapmadım. yani bios konusunda bilgi eksikliğim var.

benim anakartım " İntel D945GNT "

bilenler bana bilgisayar açılırken hangi tuşa basıp bios a girmem gerektiğini ( sanırım F2 tuşu ama tam emin değilim ) ve  Hyper Threading i aktif etmem için hangi yolu izlemem gerektiğini söyleyebilirler mi?

bios a girip te yanlış bir şey yapmamak lazım.

bu arada bazı arkadaşlar Pentium D de  Hyper Threading var diyor, bazıları yok diyor. hangisi doğru anlayamadım. ancak şu var bi arkadaş işlemcini kontrol et demiş  belki bana farklı işlemci satmış olabilirler diye.

benim işlemci kesinlikle Pentium D . everest  programıyla baktığımda Dual Core Intel Pentium D 945 yazıyor.

sonuç olarak intel anakart kullananlar yada intel anakarttan anlayanlar varsa, bana  Hyper Threading nasıl sağ salim aktif edilir onu söyleyebilirler mi ?

tayyareci52
27-07-2007, 00:07   |  #22  
OP Üye
53 mesaj

Beyler az önce nette araştırma yaptım . Pentium D ler Hyper Threading teknolojisini desteklemiyormuş.

destekleyenlerin listesi

yani Pentium D gerçekten de tek yonga içerisine oturtulmuş iki çekirdekten oluşuyormuş.

o zaman benim sorun Hyper Threading ilgili değil demekki.

bu bilgiler ışığında benim sorunla ilgili fikir yürütebilecek olan var mı?

Son Düzenleme: tayyareci52 ~ 27 Temmuz 2007 00:29
Recep Baltaş
27-07-2007, 00:51   |  #23  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj

Sp2 yüklü değil. Veya BIOS güncel değil.
Veya işlemcin Pentium D değil.

tayyareci52
27-07-2007, 01:01   |  #24  
OP Üye
53 mesaj
Recep Baltaş
Sp2 yüklü değil. Veya BIOS güncel değil.
Veya işlemcin Pentium D değil.
Bilgisayarımda everest programı yüklü. işlemcim Dual Core Intel Pentium D 945 olarak gözüküyor.

ayrıca bilgisayarım da sağ tıklayıp özelliklere baktığımda da işlemci Intel Pentium D 3.40 GHz olarak gözüküyor.

herhalde işlemci Pentium D değilse Pentium D olarak gözükmez sanırım.

bu arada bilgisayarda SP2 yüklü. bilgisayarı bu yıl başında aldım.

yani BIOS güncelleme problemi olduğunu sanmıyorum.

anlaşılan kimse bu işe anlam veremedi.

en iyisi ben toplattığım servise sorayım sorun nedir diye.

belki montaj hatası,belkide işlemci de üretim hatası vardır veya belkide dediğiniz gibi BIOS güncellemesi gerekiyordur bu problemin çözülmesi için.

Son Düzenleme: tayyareci52 ~ 27 Temmuz 2007 01:02