pentium dual core mu yoksa i5 mi??

ihsan96
08-12-2010, 20:07   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
172 mesaj

arkadaşlar ben bir laptop alacağım. hatta alındı. abim ayarlıyordu laptop'u. ben de i5 işlemci istemiştim ama ayarladığında pentium dual core varmış. modelini bilmiyorum. gelen pc hakkında markasını bile bilmiyorum. abim bi iki özellik saydı saydığı kadarıyla 2 gb ram win7 (hangi sürüm söylemedi.) ve de intel pentium dual core işlemci söyledi onun da modelini bilmiyorum... acaba pentium dual core almakta hata mı etmişiz.??

SüRmenaJ KaOSs
08-12-2010, 21:04   |  #2  
Yıllanmış Üye
2,907 mesaj

hayır i5 alın siz

black_flood
08-12-2010, 22:59   |  #3  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

İ5 hayatın hatası olur artık her yönü ile amd phenom x6 İ5 ile aralarında 50 tl fark var ama fazlası ile değer verilen paraya i5 yerinde phenom x4 965 serisi kullanabilirsin daha iyi verim alacaksın.

Y.İ.Ğ.İ.D.O.
08-12-2010, 23:20   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 14
3,152 mesaj

İ5 Pentium Dual Core'a göre çok daha performanslıdır. İ5'in 500 serisi fakat UM olmayan M olan işlemci serisi bulunan laptop alın. UM serisi M serisinin kırpılmış versiyonu denebilir.

Blacksmith
09-12-2010, 14:12   |  #5  
Blacksmith avatarı
Yıllanmış Üye
312 mesaj

hata ettınız demeyelım cunku i5 islemciler performanslarıyla dogru orantılı olarak daha pahalılar..core 2 ıslemcılı bır laptop bır laptopun gormesı gereken ıslevlerı fazlasıyla gorur zaten..eger cok paranız yoksa i5 almamanız gayet ıyı olmus..ama yok bız oyunda oynayacaktık photoshop falan gıbı programlarda kullanacaktık dıyorsanız o ıs ıcın zaten laptop uygun dusmez masaustu pc gerekırkı i5 lı bır laptop parasına harıka bı masaustu toplanabılır.zıra cogu ınsan guclu olsun dıyerek tonla para verıp laptopun en ıyısını aldıgı halde yaptıgı seyler ınternete gırmek, facebooka bakmak, ufak tefek programlar kullanmak, msn, chat  falan fılan gıbı basıt ıslemler..halbukı bunları yapmak ıcın o kadar para vermeye gerek yok..sızınde yapacaklarınız bunlar gıbı seylerse kararnız ısabetlı olmus..pc secerken once ıhtıyaca sonra parasına gore secım yapılmalıdır.

isletim sistemi muhtemelen win7 basic yada home premium dur

ihsan96
09-12-2010, 20:06   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
172 mesaj
Alıntı: Blacksmith  
hata ettınız demeyelım cunku i5 islemciler performanslarıyla dogru orantılı olarak daha pahalılar..core 2 ıslemcılı bır laptop bır laptopun gormesı gereken ıslevlerı fazlasıyla gorur zaten..eger cok paranız yoksa i5 almamanız gayet ıyı olmus..ama yok bız oyunda oynayacaktık photoshop falan gıbı programlarda kullanacaktık dıyorsanız o ıs ıcın zaten laptop uygun dusmez masaustu pc gerekırkı i5 lı bır laptop parasına harıka bı masaustu toplanabılır.zıra cogu ınsan guclu olsun dıyerek tonla para verıp laptopun en ıyısını aldıgı halde yaptıgı seyler ınternete gırmek, facebooka bakmak, ufak tefek programlar kullanmak, msn, chat  falan fılan gıbı basıt ıslemler..halbukı bunları yapmak ıcın o kadar para vermeye gerek yok..sızınde yapacaklarınız bunlar gıbı seylerse kararnız ısabetlı olmus..pc secerken once ıhtıyaca sonra parasına gore secım yapılmalıdır.

isletim sistemi muhtemelen win7 basic yada home premium

hadi ya o kadar kötü mü ultimate hayallerim suya düştü....

ben i5 işlemci istemiştim ama bu pc güzel demiş bilgisayarcı abimin arkadaşı...

bence benim isteklerimi söylemedi yoksa eminim adam daha iyi bi sistem verirdi...

i5 işlemci
4 gb ddr3 ram
16 inç falan ekran
ultimate x86 (neden 64 değil diceksiniz 64 bit uyumsuzlukları yüzünden)
250 gb hdd
wifi, bluetooth, 3g
512 mb ekran kartı.

Kapalı Hesap (154666)
09-12-2010, 23:46   |  #7  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

Laptoplarda işlemci herşey demek değildir. Genel konfigürasyon, malzeme kalitesi, ağırlık. batarya ömrü ve şarj güvenliği gibi unsurlar daha ön plandadır.
Amaç oyun ise zaten çok özel tip laptoplar gereklidir ki ağırlığı yaklaşık 4-5 Kg

vmesut
09-12-2010, 23:57   |  #8  
Yıllanmış Üye
264 mesaj

bu arada windows 7 ultimate ile gelen kaç laptop var ki piyasada? Giriş seviyesi laptoplar Starter veya home basic, eğlence ağırlıklı laptoplarla home premium, iş adamlarının kullanabileceği laptoplarla da professional sürümü ile gelir. Herhalde sadece alienware gibi markaların vardır ultimate seçeneği.

black_flood
11-12-2010, 22:17   |  #9  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

windows 7 ultimate bilemem ama zaten üreticilerin alayı sobalık kereste odunu başka hiç bir halt değil ellerindeki öküz mühendislerde buna dahil.

windows 7 basic verilen ürünlerde win 7 basic laptoplariçin değilki zaten özelliklerini desteklemiyor opsiyonel çalışlıyor en az premium lazım.

adam i7 işlemcili laptop üretiyor windows 7 basic ondan sonra uğraş dur stabilite sorunu baş gösterdiğinde formalara yazarlar i7 işlemci 6 gb ram makinam var sürekli kasılıyor donuyor . windows 7 premium ve ultimate kurduğumda bu sorun olmuyor neden diye?

adam gbi iiş yaparsalar öldürecekler kafalarına sanki biri silah dayamış zorla basic vereceksiniz diyor adamlara.

ihsan96
12-12-2010, 15:32   |  #10  
OP Yıllanmış Üye
172 mesaj

sağolun laptop geldi blacksmith dediği gibi home basic geldi x64. ben de x86 ultimate yükledim driverlarını yüklüyorum şimdi.

ihsan96
12-12-2010, 15:35   |  #11  
OP Yıllanmış Üye
172 mesaj
Alıntı: ihsan96  
sağolun laptop geldi blacksmith dediği gibi home basic geldi x64. ben de x86 ultimate yükledim driverlarını yüklüyorum şimdi.
bu arada laptop: dell inspiron n 5030

bayfiko
10-06-2014, 19:12   |  #12  
Taze Üye
1 mesaj

AMD nin kendine has teknik özellikleri olabilir ama AMD benim için kullan at dan başka bişey değil.
konununda başında bahsedildiği üzere Pentium Dual Core. yani 2006 dan beri üretilen bir işlemci serisi.yani 8 yıl önce üretilmeye başlayan bir işlemci serisi. Win7 de defalarca çoğu i5 den normal bir dual in(2m ve üzeri chache) çok daha performanslı olduğuna defalarca şahit oldu.
kullandığım pc e 7500... 16 kopya shaiya yı sorunsuz çalıştırıyor 4gb bellekle. i5( kaç olduğunu hatırlamıyorum) 4gb ram ile 18inci kopyada salaklaştı.
dual ve i serisi arasında amaç performans ise i3 ve i5 ten fiyatları kadar abartılı bir performans farkı beklemeyin derim.
amaç laptop ise ve batarya ömrü ise amenna i serisinin dual e karşı bence en büyük avantaji enerji tüketim oda sadece işlemci ile değil laptobun tamamıyla alakalı bir durum.
nihayetinde dual de daha fazla enerji tüketen i5 ler var.
yani düzgün bir dual laptop un ortalamaa 500 tl ortalama bir dual kadar gücü olan i5 in ortalama 1500tl ve üzeri olduğunu hesaba katarsak sanırım dual daha avantajlı olur.
2 örnek işlemci

konu epey eskiymiş ama halen aynı durum geçerli olması ilginç :)

Son Düzenleme: bayfiko ~ 10 Haziran 2014 19:13