Pentium III makineye 7200 HDD

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
abbasyolcu
11-08-2005, 07:21   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Arkadaşlar.. Pentium III 450 makine için aldığımız (aldırıldığımız!) Seagate Barracuda Ultra Ata 7200 80Gb diski (32 Gb ve ne yazık ki slave olarak) tanıttık. Ne var ki windows xp işletim sistemini bir türlü kuramıyoruz. Kurulum cd si başlangıç dosyalarını kaydedip bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra donanım hatası veriyor. Çocuklar çok üzüldüğü için bu konuda yol gösterebilecek kişiye her zaman minnettar kalacağım. Saygılar...

Gone
12-08-2005, 22:30   |  #2  
Yıllanmış Üye
346 mesaj

Jumper dogru takildi mi? 32 GB ayari icin jumper elektrik baglama noktasina yakin olmali. Eger jumper öte tarafa baglandiysa o zaman HD "Master" (Primary) olur. WinXP yüklenirken sistem hatasi verir.

Sanirim sorun "Jumper" ayari.

Lütfen bir kontrol edin.

lazrailefsanesi
13-08-2005, 03:15   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,393 mesaj

Birde aklıma takıldı onuda ben söyliyim bende celeron 1200 var senin işlemcinin türevi yani.anakart'ın cok caf caflı degilse 80'in üstünü zaten görmüyor ve bi sürrü sıkıntıya yol acıyor.80 lik haricinde bi harddisk takılı ise kafadan hata vermesi normaldir.Bunun haricinde TBCMagic'in dedigi gibi sorun büyük ihtimal jumper ayarından kaynaklanıyor.

Gone
13-08-2005, 12:10   |  #4  
Yıllanmış Üye
346 mesaj

Benim bir PII-350 (Intel ana kart RC440BX) var. Bios maksimum 65 GB gösteriyor, fakat 80 GB,120 GB HD' leri görüyor ve hic problem cikmiyor.
Sanirim bende sinir 137 GB. Aslinda 32 GB sinirlamsini yapmadan bir deneseler iyi olur.

Son Düzenleme: Gone ~ 13 Ağustos 2005 12:11
bluebeta
15-08-2005, 00:04   |  #5  
Yeni Üye
40 mesaj

TBCMagic arkadaşım belki senin anakartın yüksek kapasiteki harddiskleri kabul ediyordur fakat abbasyolcununki kabul etmiyordur. Sen bi bios güncellemesi yaparsan belki o maksimum 65GB gösterilen kısım 80-120 ye kadar çıkar. lazraileefsanesinin dediği doğru olabilir. harddisklerin normal kapasitesinin altında görülmesinin sebeblerinden biri anakartın desteklememesindendir.

Gone
15-08-2005, 19:34   |  #6  
Yıllanmış Üye
346 mesaj

Intel benim ana kart icin destegini cekti. Yani Bios güncelemesi artik yok. Benimkisi zaten bir programlama hatasi. Adamlar "UNSIGNED LONG INT" veya "double word" yerine "unsigned short int" veya "word" degrini kullanmislar. 504 MB sinirlamasindan sonra 32 GB sinirlamasi cikmisti. Bu yetmemis gibi sonra 137 GB sinirlamasinda takilmislardi.

32 GB jumperin anlami zaten o: bazi ana kartlar > 32 GB HD'lerde takiliyorlar. Fakat yinede bir denemekte fayda var. Benim ana kart'ta oldugu gibi.

abbasyolcu
16-08-2005, 05:02   |  #7  
OP Taze Üye
2 mesaj

Arkadaşlar, ilginize yürekten teşekkür ediyor ve merak edebilecekler için bazı gelişmeleri aktarmak istiyorum...
Değişik jumper ayarlarıyla bile tanıtamadığım diski seagate'in yardımcı bir programı aracılığı ile tanıttım ve bu arada öğrendim ki bios yüksek kapasiteli diski desteklemiyorsa, o diski 32 Gb olarak hazırlamak ve boot edebilmesi için Dinamic Disk Overlay (DDO) denilen bir işlemi gerçekleştirmek gerekiyormuş. Bu aşamadan sonra, setup'ta 32 Gb olarak tanınan diske işletim sistemini yükledim ve tabii ki öncelikli tüm programları.. İki saatlik uğraştan sonra ne yazık ki bilgisayar kilitlendi ve yeniden başlattığımda boot etmedi. Yılmadım, baştan başlayarak bu işlemleri 4 (yazıyla dört) kez daha tekrarladım ama tümü de sistemin göçmesiyle sonuçlandı...
Korkum, işler yolunda gitse bile, eninde sonunda yine bir sorun oluşacak ve ben sık sık baştan başlamak zorunda kalacağım.. Diske verdiğim yaklaşık 100 YTL'ye üzülüyorum ama beni asıl daraltan çocukların hayal kırıklığı ve üzüntüsü...
İlginiz ve yardımlarınız için tekrar teşekkür ediyor ve sorunsuz günler diliyorum...

Gone
16-08-2005, 16:40   |  #8  
Yıllanmış Üye
346 mesaj

Aslinda "Ontrack Disk Manager"i tavsiye etmek istemedim. DDO (Dynamic Disk Overlay) bu program tarafindan gerceklestirilir.

1) Bu program genellikle HD üreticileri tarafindan HD ile birlikte verilir. Tam sürüm olup olmadigini bilmiyorum. (Bazi fonksiyonlar eksik olabilir. Demo sürümü oldugunu söylemek istemiyorum)

2)Windows XP altinda programin "Dos"-Versionu kullanilmali

3)Bu program jumper ayarlari yapilmadan kullanilmali (bu durumda sadece "slave" ayari yapilmali. 32 GB ayari olmamali. Seagate HD icin bu jumper'siz ayar demek.

4) Ontrack Disk Manager PC Bios'ta olan HD sinirlamasini kaldirir (INT 13 Disk ulasimi kesmesi)

5) "Ontrack Disk Manager" HD'nin MBR (Master Boot Record) yerlesir ve bundan dolayi WinXP Boot sektörü ile cakisabilir.

6) Seagate HD "Slave" olarak tanitildigi icin, belki Ontrack Disk Manager birinci HD'ye kurulmak istenir. Fakat burada WinXP ikinci HD'ye kurulmak isteniyor.

Bu durumda: 1.ci HD ile 2.ci HD'nin yerleri degistirilebilir. (Master <> Slave) ve bu sekilde bir kurulum denenebilir.

Hem Para'ya hemde cocuklara yazik oldu......

Son Düzenleme: Gone ~ 16 Ağustos 2005 16:42
e-sahin
17-08-2005, 13:12   |  #9  
Taze Üye
8 mesaj

Anakartın uyumlu olmayabilir. Ben de pIII 1000 var, diskim bozuldu yeni disk alırken sıkıntı çektim. Makinen görmeyebilir dediler. Hiçbir bilgisayarcı emin değildi.Hatta birisi git 2. elden al dedi. Morelim bozuldu, isteksiz bi şekilde yeni sistem toplamayı düşündüm.bi' süre chip dergisinin verdiği cd den çalışan knoppix linux'u kullandım. En son bi' yere gittim, Allah ondan razı olsun ki, kesin bi' şekilde uyar dedi. 80 gb 2 mb önbellekli sabitdisk aldım. Şükürler olsun ki gördü. Morelini bozmak istemiyorum ama eski sistemlerde görmeye biliyomuş, veya diskin birazını görüyomuş. Senin sorunun da bu sanırım. Üzgünüm...