Phenom X4 9950 vs INTEL Q9300 QUAD CORE ?

bjk_memo
05-08-2008, 19:33   |  #26  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
290 mesaj
pctrans
amd nin ısınma sorunuyla baş edemezsin yemin ediyorum oyun hevesimi gursama koyuyor her defa P4 işlemcinin tık demedigi oyunda kasmaktan kendine gelemiyo helede laptopsa yandın mecaz degil gerçek ayagın kıpkırmızı ediyo yakıp ayrıca sen pc ni böyle toplarsan intel-nvidia-ocz bu markalara yönel amd yetişsin nsl yapacaksa artı
dostum bende AMD kullanıyorum ama hiç ısınma sorunuyla karşılaşmadım kullandığım işlemci 6400+ tam yükte bile 40 derecenin üstüne çıkmıyor.... ve AMD işlemciler Intel işlemcilerin yanında çok serin kalıyor.....

Z1mBaBwE
05-08-2008, 20:49   |  #27  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj
bjk_memo
dostum Core2Quad ların sanal 4 çekirdek olduğunu kim söyledi sana yanılıyorsun Quad serisin hepsi gerçek 4 çekirdekdir. Biraz araştır anlarsın ne demek istediğimi

örnek olarak (E6700-Q6700)

Q6700 de iki adet çift çekirdek tek pakete entegre edilmiştir...Tüm Core2Quad serisi fiziksel olarak gerçek 4 çekirdeğe sahiptir

Madem öyle ise phenom için dünyanın ilk gerçek dört çekirdekli işlemcisi boşunamı diyorlar.Ocak 2007 de Intel tarafından piyasaya sürülen ve Core 2 Quad serilerinin en güçlü işlemcilerinden biri olan Core 2 Quad Q6600 aslında kardeşi olan Core 2 Duo E6600 modelinin çiftlenmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Yani tek çekirdek üzerinde iki adet E6600 varmış gibi düşünebilirsiniz. İki adet silikon yüzey, iki adet önbellek yani kısaca herşey iki katına çıkartılmış bir E6600 gibidir.

scaniaperest
05-08-2008, 21:59   |  #28  
Üye
69 mesaj

Bence de Requem, ilk doğal çekirdek yapısı Phenom'lardaydı. Nehalem ile onlar da çalınacak, tıpkı diğer AMD teknolojileri gibi... ;)...

Diablotical
05-08-2008, 22:09   |  #29  
Yıllanmış Üye
593 mesaj
bjk_memo
dostum Core2Quad ların sanal 4 çekirdek olduğunu kim söyledi sana yanılıyorsun Quad serisin hepsi gerçek 4 çekirdekdir. Biraz araştır anlarsın ne demek istediğimi

örnek olarak (E6700-Q6700)

Q6700 de iki adet çift çekirdek tek pakete entegre edilmiştir...Tüm Core2Quad serisi fiziksel olarak gerçek 4 çekirdeğe sahiptir

kendi ağzınla sööylüyorsun 2 adet çift çekirdek :D

2 adet çift çekirdek,peki o çift çekirdeklerin sanal çift çekirdek olduğunu biliyormusun ? :D
bilmiyorsun
dünyada tek 4 doğal bağımsız çekirdekli işlemcisi vardır adıda PHENOM arkadaşım,intel bunu çalmakta gecikmeyecek herzamanki gibi,
boyunun yetmediği yerde yok 16 8 mb chace yok OC performansıymış gibi safsatalarla milleti kandırıyorlar.
fiyat düşüremeyip (tabi bi işlemciye okadar chace entegre için gerekn maliyet nerden çıkacak)
üfürükten işlemci uyduruyorla örn:e2*** serisi örn e7*** serisi!!!!
Bana söylermisin AMD nin 3.6ghz lik veriyolu hızıyla kim başedebilecek PHENOMlarda,sen bi belleğe nekadar hızlı bağlanırsanmı performans alırsın nekdar çok belleğin olursamı performans alırsın bana bunu açıkla sonra bana inteli savun.
Bırakın bunları arkadaşlar intel hep bir adım geriden gidecektir,bazı arkadaşlar AMD 2500+ larda kalmış yani 6 7 sene öncesinde AMD ısınıyor diyor,benim 4400+ ım bile 35 derecenin üstüne zar zor çıkıyor crysis oynarken bile,DVD yazıyorum,oyun oynuyorum(WoW),alttan müzik dinliyorum banamısın demiyor ve bunların hepsini aynı anda yapıyorum. ısınma hantallaşma yok,Kendi PC m İstanbulda şu an core2duo e2*** serisi bir işlemci kullanan PC den yazıyorum,farkı kolayca anlayabilirsiniz emin olun,ben şu an anlıyorum farkediyorum ve işlemci 57 60 arası geziniyor ara ara oyuna girdiğim internette dolaştığım halde.
AMD ısınır diyenler 6 7 yıl koşsunlar,p4 ü bana övmesinler!!!

yok_artık
05-08-2008, 22:51   |  #30  
OP Yıllanmış Üye
184 mesaj
Diablotical

2 adet çift çekirdek,peki o çift çekirdeklerin sanal çift çekirdek olduğunu biliyormusun ? :D
bilmiyorsun
dünyada tek 4 doğal bağımsız çekirdekli işlemcisi vardır adıda PHENOM arkadaşım,intel bunu çalmakta gecikmeyecek herzamanki gibi,
boyunun yetmediği yerde yok 16 8 mb chace yok OC performansıymış gibi safsatalarla milleti kandırıyorlar.
fiyat düşüremeyip (tabi bi işlemciye okadar chace entegre için gerekn maliyet nerden çıkacak)
Bana söylermisin AMD nin 3.6ghz lik veriyolu hızıyla kim başedebilecek PHENOMlarda,sen bi belleğe nekadar hızlı bağlanırsanmı performans alırsın nekdar çok belleğin olursamı performans alırsın bana bunu açıkla sonra bana inteli savun.
Bırakın bunları arkadaşlar intel hep bir adım geriden gidecektir,bazı arkadaşlar AMD 2500+ larda kalmış yani 6 7 sene öncesinde AMD ısınıyor diyor,benim 4400+ ım bile 35 derecenin üstüne zar zor çıkıyor crysis oynarken bile,DVD yazıyorum,oyun oynuyorum(WoW),alttan müzik dinliyorum banamısın demiyor ve bunların hepsini aynı anda yapıyorum. ısınma hantallaşma yok,Kendi PC m İstanbulda şu an core2duo e2*** serisi bir işlemci kullanan PC den yazıyorum,farkı kolayca anlayabilirsiniz emin olun,ben şu an anlıyorum farkediyorum ve işlemci 57 60 arası geziniyor ara ara oyuna girdiğim internette dolaştığım halde.

Çok sert çıkmışsın dostum :D  Bundan sorna cvb yazabileceklerini sanmıyorum :D Bende zaten kararımı verdim amd alıyorum kesinlikle .
Birde vatanbilgisayarın msn üzerinden online müşterihizmeti veren bi adresi varsa yazarsanız sevinirimCool

Son Düzenleme: yok_artık ~ 05 Ağustos 2008 22:54
bjk_memo
05-08-2008, 22:52   |  #31  
Yıllanmış Üye
290 mesaj
Diablotical

bilmiyorsun

Erkanc'tan alıntı

Bu sanal olayını çözmüş değilim şunu deseniz anlayacağım Doğal 4 çekirdekli değil yani nedir iki adet çift çekirdeği tek pakete entegre etmişler sanal demeniz için yazılımsal olarak varmış gibi gösterilen örneğin Hyper Threading teknolojisi onda bir adet fiziksel bir adet sanal işlemci var ancak Q6600 fiziksel olarak Dört çekirdeğe sahip baştada dediğim gibi İki adet çift çekirdeği tek pakete sığdırmışlar

Son Düzenleme: bjk_memo ~ 05 Ağustos 2008 22:59
Name
05-08-2008, 22:54   |  #32  
Yıllanmış Üye
234 mesaj

Intel e Para Verılmez Zaten Intel Tek Reklamını Yapıyorda Buluyor Parasını Amd eklamını Bır Yapabılse Intel Mıntel Kalmaz

Ama Yahudıler Iste Gelırımın % Bılmem Kacını Reklama Yatırırım.Sozlerı Var Adamlarda Ondan Intel  Kazanıyor Kısacası Intele Verılen Para Yazık Olr
Amd Hem Intel In Yaptıgı Performansı Saglıyor Hemde Oyunlarda Sorurnsuz(Intel Islemcım War Kombı Bıle Boyle Isınmıyordur:D)

Bende Bılgısayarımı Elden Cıkarırsam Saglam Bısı Alıcam

Ha Intelı Kotulemıyorum Burda Sadece Amd Hem Ucuz Hemde Intelden Daha Kulanıslı Bence (Sımdılık)

Ekran Kartı Olarakta Atı Kartlardan Bırını Alabılrsın

Ana Kart Alıcaksan Gıgabyte Al Derım

ozan_alp
05-08-2008, 23:47   |  #33  
Taze Üye
7 mesaj

merhaba arkadaşlar yorumları okudumda hadi misal Core2Quad serisi sanal çekirdekden oluşuyor Core2Extreme işlemcilere hangi bahaneniz var bakalım

yorumlarınıza çok güldüm sakın ola Quad serisini HT teknolojisiyle karıştırmayın...
HT teknolosijinde yazılımsal destek vardı yani bir fiziksel çekirdek ikincisi sanal çekirdekti ve işlemci birden fazla işlemi kasmadan yapıyordu ama Quad serisinde böyle bir durum söz konusu bile değil Core2Quad serisi işlemciler gerçek fiziksel 4 çekirdeğe sahiptir bunu iyi bilin

Kapalı Hesap (82835)
05-08-2008, 23:51   |  #34  
Kapalı Hesap
88 mesaj

intelden şaşma

Z1mBaBwE
05-08-2008, 23:53   |  #35  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj

Senin bu yazınıda görünce biz çok güldük extreme serisi işlemciniz var diye havamı atıyorsunuz AMD de FX serisi var.Q6xxx serisinde 4 tane fiziksel çekirdek olabilir bu çekirdekler bir birinden bağımsız değildir.Diğer sayfada yazmış olduğumuz yorumları okuma zahmetinde bulunsaydın bunu anlardın.Dünyanın ilk gerçek dört çekirdeği AMD Phenomdur.

ozan_alp
06-08-2008, 00:27   |  #36  
Taze Üye
7 mesaj
R3QU3M
Senin bu yazınıda görünce biz çok güldük extreme serisi işlemciniz var diye havamı atıyorsunuz AMD de FX serisi var.Q6xxx serisinde 4 tane fiziksel çekirdek olabilir bu çekirdekler bir birinden bağımsız değildir.Diğer sayfada yazmış olduğumuz yorumları okuma zahmetinde bulunsaydın bunu anlardın.Dünyanın ilk gerçek dört çekirdeği AMD Phenomdur.
AMD nindoğal 4 çekirdekli işlemcileri olabilir ama bu bişey ifade etmez zaten Phenom lar performanslarıyla Quad ve Extreme işlemcilerle kıyaslanamaz Phenom lar performansları yerlerde sürünüyor L3 cache bellek sorunları var yalan mı?

Son Düzenleme: ozan_alp ~ 06 Ağustos 2008 00:29
Diablotical
06-08-2008, 02:24   |  #37  
Yıllanmış Üye
593 mesaj
ozan_alp
AMD nindoğal 4 çekirdekli işlemcileri olabilir ama bu bişey ifade etmez zaten Phenom lar performanslarıyla Quad ve Extreme işlemcilerle kıyaslanamaz Phenom lar performansları yerlerde sürünüyor L3 cache bellek sorunları var yalan mı?
AMD Phenom L3 chace lerdeki sorunun 3 revizyon geçirerek atlatmış,şu an piyasadaki B3 revizyonu Phenomlarda hiçbir bellek sorunu yoktur.
Bilgilerinize,ayrıca kim ne derse desin Dünyanın en iyi işlemcisi gene AMD dir açık ara farkla.

şimdi diyeceksin bu server işlemcisi kıyaslanamaz,bende sana dicem siz yeri gelince extreme ile x2 serisini kıyaslarsınız.İntelin server işlemcisi nerdeeee AMD nin işlemcisi nerdee, Phenom un teknolojisi nerde quad ınki nerde.
Şimdi desteklemeyen programlarla işletim sistemleriyle tam performans vermeyebilir ancak,önümüzdeki ilk 2 sene içinde ak koyun kara koyun belli olacak
saygılar

Z1mBaBwE
06-08-2008, 09:00   |  #38  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj

Phenomlardaki L3 bellek sorununa masaüstü kullanıcılarının hiç birisi karşılaşmadı bu sorunun ortaya çıktığı işlemci barcelona server işlemcisidir.

Gurcell
06-08-2008, 13:11   |  #39  
Yıllanmış Üye
311 mesaj

Phenom

SAİNT
06-08-2008, 13:43   |  #40  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

babaya selam intele devam ucuz olsun amd olsun diyenler sağ tarafa kaliteli olsun ama aldığı paranın hakkını versin diyenler buraya yani intel kullanıcıları amd kullananlar siz üstünüze alınmayın şahine doodge motoru atmışlar şahin yine şahin şasi ortadan ikiye ayrılmış amd böle işte ısınma problemini aşamadılar hala 90 nm teknolojisi kullanıyorlar en güçlü 2 işlemci dedikleri ve savundukları 6000 mesela utanmasa kasadan ceyranlar fışkıracak KahkahaKahkahaKahkaha

Son Düzenleme: SAİNT ~ 06 Ağustos 2008 13:50
Z1mBaBwE
06-08-2008, 13:51   |  #41  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj

AMD hem kaliteli hem ucuz hemde hızlı bir uygulamayı 5 dk daha erken bitirmek için intele verilen paraya değmez.5200+65nm athlon x2 bir işlemci 84-85 dolar civarı arasında E7200 ise 130-140 dolarlarda geziyor ve bana göre 5200 den yavaş.Ayrıca siz hala gerilerde kalmışsınız AMD nin yeni işlemcileri ısınmıyor.6000 en fazla tam yükte yaz sıcaklarında 62 dereceye çıkıyor boştayken 45-47 arasında geziyor.Q6600 gibi ısınmıyor anlıycağın.65nm işlemci üretiyor şuan AMD yakında 45nm ve ardından 32nm ye geçeceğini belirtmiş bulunuyor.

Son Düzenleme: Z1mBaBwE ~ 06 Ağustos 2008 14:08
Diablotical
06-08-2008, 15:09   |  #42  
Yıllanmış Üye
593 mesaj
saint
babaya selam intele devam ucuz olsun amd olsun diyenler sağ tarafa kaliteli olsun ama aldığı paranın hakkını versin diyenler buraya yani intel kullanıcıları amd kullananlar siz üstünüze alınmayın şahine doodge motoru atmışlar şahin yine şahin şasi ortadan ikiye ayrılmış amd böle işte ısınma problemini aşamadılar hala 90 nm teknolojisi kullanıyorlar en güçlü 2 işlemci dedikleri ve savundukları 6000 mesela utanmasa kasadan ceyranlar fışkıracak KahkahaKahkahaKahkaha
Abi hangi devirde kaldınız anlamıyorum,çok komiksiniz ya hakketten hala AMD nin ısınma sorunu diyolar gülüyorum,AMD nin piyasada bulunan herhangi bi işlemcinin boşta 45 dereceyi yük altında 55 dereceyi geçen herhangi bi kanıtını gösterin ben burda susacam arkadaş.
Gidip AMD 2500+ ların resmini koymayın piyasada olan işlemcilerinden bahsediyorum.Hatta daha iddialı bişi olsun
Piyasadaki herhangi bi AMD nin piyasadaki herhangi bi İntel işlemciden daha çok ısındığını gösteren bir resim koyun şuraya bidaha AMD yi savunmayacağım.
Hodri meydan
Önceki konularda ben koymuştum 17 derecede çalışan (odam 20 derecedeyken) işlemcimin resmini arayıp bulurum gerekirse!!!

Diablotical
06-08-2008, 15:17   |  #43  
Yıllanmış Üye
593 mesaj

https://www.chip.com.tr/forum/Sis ... vesorun_t51822.html

Buyrun konu burda
Sıcaklıklar resmiyle ortada,

ordaki 49 derece anakart sıcaklığı
MSI k9N neo V3 çok ısınan bi anakartdır onuda belirteyim gerçi İntel kadar değil ama
yanlış hatırlıyormuşum işlemci 1 =12 ve işlemci 2=14 derece
cpu genel sıcaklığı 30 derece
farkettiyseniz başlat menüsü simgelerinde netlimiter simgesi var;peki bu nedemek eMule kullanıyorum demek :D ve PC 24 saat açık bazen 1 hafta reset dahi atılmadığı oluyordu gerçi ozmanlar ekran kartı ve anakart chipset uyumsuzluğundan doğan bi reset sorunum vardı ama güncel driverlar çözdü olayı
saygılar

yok_artık
06-08-2008, 15:22   |  #44  
OP Yıllanmış Üye
184 mesaj

Bugun bilgisayarcıları dolaştım hd4870 almak için biri 450ytl ye getirtecek sitemimi sordu amd dedim adam car curt sınır demeye başladı anakart dedi gigabyt dedim yine sınır demye başladı ne desem millet kötülüyo ya stoktaki malları kakalamak için yada uyarmak için valla hevesimi kaçırıyorlar :D

Diablotical
06-08-2008, 15:33   |  #45  
Yıllanmış Üye
593 mesaj

İmkanın varsa http://www.exa.com.tr/shop/product.asp?caid=334&pid=5671
stokata olması lasım exa güvenilirdir gönül rahatlığı ile alabilrsin.
Sistemden kuşkun olmasın,ileriye dönük bir tercih seninki,artık oyunlar x3 x4 işlemcileri destekler hale gelcek,diablo 3 ATI destekli çıkacak,
anakart önerim ise PHENOM işlemcilerle max performans arıyorsan

ben önümüzdeki hafta almayı planlıyorum
saygılar

yok_artık
06-08-2008, 15:45   |  #46  
OP Yıllanmış Üye
184 mesaj

Bende anakart olarak bunu düşünmğştğm

Hangisi iyise onu alıyım?
exa güvenlidir ama ben oldukça hesaplıya alacam kredi kartı ile tek çekiş 450ytl

pctrans
06-08-2008, 17:24   |  #47  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
542 mesaj
ozan_alp
merhaba arkadaşlar yorumları okudumda hadi misal Core2Quad serisi sanal çekirdekden oluşuyor Core2Extreme işlemcilere hangi bahaneniz var bakalım

yorumlarınıza çok güldüm sakın ola Quad serisini HT teknolojisiyle karıştırmayın...
HT teknolosijinde yazılımsal destek vardı yani bir fiziksel çekirdek ikincisi sanal çekirdekti ve işlemci birden fazla işlemi kasmadan yapıyordu ama Quad serisinde böyle bir durum söz konusu bile değil Core2Quad serisi işlemciler gerçek fiziksel 4 çekirdeğe sahiptir bunu iyi

ahanda hade cvp verin amd ci arkadaşlar inter core 2 extreme dünyanın en güçlü işlemcisi performansta amd mercedesin yanında murat 131 gibi durur ve intel daha penry adı aklıma gelmedi 2 tane daha çıkartmayı düşünüyo

Diablotical
06-08-2008, 17:59   |  #48  
Yıllanmış Üye
593 mesaj
yok_artık
Bende anakart olarak bunu düşünmğştğm

Hangisi iyise onu alıyım?
exa güvenlidir ama ben oldukça hesaplıya alacam kredi kartı ile tek çekiş

süper paran yetiyorsa harika önerdiğimden daha iyi hayırlı olsun

Z1mBaBwE
06-08-2008, 18:05   |  #49  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj

İlla en iyi işlemcimi istiyorsun alsana AMD opteron var intelin hiç bir işlemcisi onun karşısında duramaz tabi FX serisinide unutmamak gerekiyor.

Diablotical
06-08-2008, 18:07   |  #50  
Yıllanmış Üye
593 mesaj
pctrans
ahanda hade cvp verin amd ci arkadaşlar inter core 2 extreme dünyanın en güçlü işlemcisi performansta amd mercedesin yanında murat 131 gibi durur ve intel daha penry adı aklıma gelmedi 2 tane daha çıkartmayı düşünü
kesin öyledir!!!

bişeye açıklık getirelim arkadaşlar fanatikliktense,
intel core2duo e6*** serisiyle çok işler yaptı haklısınız,
intel core2dou e8*** serisiylede çok işler yapıyor
intel core2quad serisi ise göstermelik extreme serisi ise OC li işlemcilerden başka bişey değil

AMD teknolojide öncü,ucuz,kaliteli,ısınmayan,hantallaşmayan(intelin aksine)
f/p kralı,gerçek 4 doğal çekirdekli ve ş uanki test sistemlerinde tam performans gösteremiyor
ancak parnız çoksa intel alın ne diyim!!! ama aynı performansa yarı fiyatına sahip olacağınıza emin olabilirsinz.tıpkı nVidia ATI kapışmasında olduğu gibi !!!