Php Kodlarım Neden Dönmüyor

ECHELON_
08-04-2012, 11:48   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,644 mesaj

uzunca süredir php ile uğraşıyorum ama henüz giriş seviyesindeyim sorun şu:
1.wamp server kurulu.
2. crimson editör kullanıyorum.

3. C/prog.files/wamp/www içine farzadelim editörler bir dosya açtık adıda "deneme.php" olsun sonra o sayfa içeriğine atalım şu kodu yazdık: <?php echo "chipeselam" ; ?> yazdık ve kayıt ettik bu dosyayı www içerisinden ie. açtığımda bir dosya kaydetmem gerektiğini, firefoxla açtıpımda ise ekranda hiç bişey gözükmüyor.

4. aynı şekilde aynı "deneme.php" dosyasının ismini değiştirip "deneme.html" yaptığımda ve kod içeriğinide
<html>
<head>
<title>
naberchip
</title>
</head>
<body>
<?php echo "selam" ; ?>
</body>
</html>

şeklinde yazıp firefoxla açtığımda da sadece title çalışıyor sayfada hiç bir echo dönmüyor sorun  nedir nasıl çözülür. teşekkürler. ayrıca "deneme.php" yahut deneme.html yi firefoxda açıp "kaynağı göster dediğimde php kodlarıda gözüküyor normalde o php kodları gözükmemesi lazım

Son Düzenleme: ECHELON_ ~ 08 Nisan 2012 12:00
tBox
08-04-2012, 13:59   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
388 mesaj

serverıda bir problem var internetten kullandığın program hakkında bilgi al ve nerde yanlış yaptığına bak

ECHELON_
08-04-2012, 16:05   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
1,644 mesaj

haci serverde sorun olsa yazdığım html kodları çalışmazdı benim içinde php olmayan sadece html kullanarak yazdığım kodlar sorunsuz çalışmakta iş html içine php sokunca oluyor. ve bir şey daha sormak istiyorum şimdi ben normalde php yi html içine yazıp çalıştırıyorum ama bazı eğitim videolarında adam direkt php kodlarını kullanarak hiç html içine koymadan yazıyor www klasörünüde atıyorum "index.php" diye kayıt ediyor ve firefoxda açıyor ve firefox açması gerekeni açıyor bende açmıyor bile yardım beyler chıp forum resmen bitmiş.

Kapalı Hesap (153535)
08-04-2012, 19:59   |  #4  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 27
2,297 mesaj
Alıntı: ECHELON_  
haci serverde sorun olsa yazdığım html kodları çalışmazdı benim içinde php olmayan sadece html kullanarak yazdığım kodlar sorunsuz çalışmakta iş html içine php sokunca oluyor. ve bir şey daha sormak istiyorum şimdi ben normalde php yi html içine yazıp çalıştırıyorum ama bazı eğitim videolarında adam direkt php kodlarını kullanarak hiç html içine koymadan yazıyor www klasörünüde atıyorum "index.php" diye kayıt ediyor ve firefoxda açıyor ve firefox açması gerekeni açıyor bende açmıyor bile yardım beyler chıp forum resmen bitmiş.
Evet php kodları sayfanın herhangi bir yerine yazılabilir doğrudur.Ama eğer sayfanız php ile kodlanmışsa dosya uzantısı mutlaka .php olmalıdır.PHP kodları genelde <body></body> tagleri arasına yazılır.
Örnek:

<html>
        <head>
        <title> Baslangic </title>
        </head>
        <body>
        <?php
        echo ("Merhaba PHP");
        ?>

</body>

</html>

Kodu bu şekilde yazıp(uzantısı .php olmak kaydıyla) www klasörüne atıp tarayıcıdan çağırın.Bir sorun çıkmaması gerekiyor.Ayrıca forum henüz bitmedi benim gibi yardım sever insanlar hala var fakat son zamanlarda derslerimin yoğunluğu sebebiyle forumda fazla aktif olamadım ben de.

Başarılar,

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (127778) ~ 08 Nisan 2012 20:24
Kapalı Hesap (153535)
08-04-2012, 20:18   |  #5  
Kapalı Hesap
2,297 mesaj
1.wamp server kurulu.

3. C/prog.files/wamp/www içine farzadelim editörler bir dosya açtık adıda "deneme.php" olsun sonra o sayfa içeriğine atalım şu kodu yazdık: <?php echo "chipeselam" ; ?> yazdık ve kayıt ettik bu dosyayı www içerisinden ie. açtığımda bir dosya kaydetmem gerektiğini, firefoxla açtıpımda ise ekranda hiç bişey gözükmüyor.

4. aynı şekilde aynı "deneme.php" dosyasının ismini değiştirip "deneme.html" yaptığımda ve kod içeriğinide
<html>
<head>
<title>
naberchip
</title>
</head>
<body>
<?php echo "selam" ; ?>
</body>
</html>

şeklinde yazıp firefoxla açtığımda da sadece title çalışıyor sayfada hiç bir echo dönmüyor sorun  nedir nasıl çözülür. teşekkürler. ayrıca "deneme.php" yahut deneme.html yi firefoxda açıp "kaynağı göster dediğimde php kodlarıda gözüküyor normalde o php kodları gözükmemesi lazı

PHP kodları HTML kodları ile birlikte kullanılırlar ve genellikle dediğim gibi <body> </body> tagleri arasına(sayfa içeriğinde kodun sonucunun görünmesi için) yazılırlar.Ayrıca PHP içinde de HTML kodları kullanılabilir ama okunmaz,işlenirler.Yanlış anlamayın niyetim kötü değil  ama uzunca bir süredir uğraşıp da bunu çözememiş olmanız(ya da bilmiyor) biraz tuhaf geldi bana.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (127778) ~ 08 Nisan 2012 20:38
ECHELON_
09-04-2012, 01:13   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
1,644 mesaj

cs87 eyvallah kardeş zaten ne varsa eskilerde var çok sağol dediğini deneyip tekrar döneceğim, çok sağol

mehmetkolbudak
17-04-2012, 14:32   |  #7  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

localhost/deneme.php olarak çalıştırdığında çalışmıyorsa yazılımda problem olabilir. Google'a appserver yazıp çıkan programı indirip kur hiç bir problem yaşamazsın.

Kapalı Hesap (153535)
17-04-2012, 18:59   |  #8  
Kapalı Hesap
2,297 mesaj
Alıntı: mehmetkolbudak  
localhost/deneme.php olarak çalıştırdığında çalışmıyorsa yazılımda problem olabilir. Google'a appserver yazıp çıkan programı indirip kur hiç bir problem yaşamazsın.
Onun sorununun sunucuyla bir ilgisi yok.İşin içine veritabanı falan girseydi olabilirdi ben de o yüzden wamp yerine appserver'ı kullanıyorum.

Kapalı Hesap (153535)
20-04-2012, 20:26   |  #9  
Kapalı Hesap
2,297 mesaj
cs87 eyvallah kardeş zaten ne varsa eskilerde var çok sağol dediğini deneyip tekrar döneceğim, çok sağ
Dönecektin kaç gün oldu ses yok :)

ECHELON_
21-04-2012, 12:48   |  #10  
OP Yıllanmış Üye
1,644 mesaj

dönecektim ama olmadı çünkü windowsda dediklerini yaptım lakin sonuç alamadım bende "sanırım ben bu işte biraz daha pişmeliyim milletin gereksiz zamanını almıyım" dedim dönmedim sonrasında işin linux tarafından devam ettim yani linuxte php yazmaya devam ettim ama şu aralar çok yoğunum bu sebeple çok fazla ilgilenemiyorum ama azimliyim bırakmayacağım php nin peşini .

şunuda unutmadan ekleyeyim misal senin dediğin gibi sadece php kodları ile yazıyorum satırları html kullanmadan ve www klasörüne atiyorum.php diye kayıt ediyorum firefoxla açıyorum bişey yok i.e ile açıyorum bir dosya indirmem gerektiğini uyaraan birşey çıkıyor ve tıkladığımda dosya iniyor yani server o yazdıklarımı indirilmesi gereken bir dosya olarak görüyor bu windeyken oluyor linuxde zaten i.e olmadığından opera ya da firefox açtığımda boş sayfa çıkıyor ve kaynağı görüntüle dediğimde php kodları açık gözüküyor fakat nomalde php kodları gözükmemesi lazım...

Son Düzenleme: ECHELON_ ~ 21 Nisan 2012 13:03
Kapalı Hesap (153535)
21-04-2012, 19:54   |  #11  
Kapalı Hesap
2,297 mesaj

Yukarıdaki yaptığım açıklamaya göre php dosyası oluşturup kaydettin mi?(ben html kodları kullanılmaz demedim dikkat edersen yukarıda html kodlarıyla php kodları birlikte kullanılır diye söylemiştim)

Kapalı Hesap (153535)
21-04-2012, 19:58   |  #12  
Kapalı Hesap
2,297 mesaj
Alıntı: cs87  
Evet php kodları sayfanın herhangi bir yerine yazılabilir doğrudur.Ama eğer sayfanız php ile kodlanmışsa dosya uzantısı mutlaka .php olmalıdır.PHP kodları genelde <body></body> tagleri arasına yazılır.
Örnek:

<html>
        <head>
        <title> Baslangic </title>
        </head>
        <body>
        <?php
        echo ("Merhaba PHP");
        ?>

</body>

</html>

Kodu bu şekilde yazıp(uzantısı .php olmak kaydıyla) www klasörüne atıp tarayıcıdan çağırın.Bir sorun çıkmaması gerekiyor.Ayrıca forum henüz bitmedi benim gibi yardım sever insanlar hala var fakat son zamanlarda derslerimin yoğunluğu sebebiyle forumda fazla aktif olamadım ben de.

Başarılar,

Burdaki açıklamalarıma göre yazıp da sonuç alamamış olman imkansız.

Kapalı Hesap (153535)
21-04-2012, 20:06   |  #13  
Kapalı Hesap
2,297 mesaj
1.wamp server kurulu.

<html>
<head>
<title>
naberchip
</title>
</head>
<body>
<?php echo "selam" ; ?>
</body>
</html>

şeklinde yazıp firefoxla açtığımda da sadece title çalışıyor sayfada hiç bir echo dönmüyor sorun  nedir nasıl çözülür. teşekkürler. ayrıca "deneme.php" yahut deneme.html yi firefoxda açıp "kaynağı göster dediğimde php kodlarıda gözüküyor normalde o php kodları gözükmemesi lazı

HTML kodları PHP kodları ile birlikte kullanılırlar.(genelde 3.de dediğin gibi yaptım sorun çıkmadı bende)Yani 4. sorudaki sayfanın uzantısını .php yapsan sorunsuz çalışacak.Tabi ki birşey dönmez çünkü uzantısı .html oluşturduğun dosyanın.(boş döndürüyor sayfanın uzantısı .php olmadığından yukarıda belirtmiş olduğun sorun ortaya çıkıyor.)

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (127778) ~ 21 Nisan 2012 20:13