pili çıkarsam

history83
12-10-2009, 22:56   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
758 mesaj

bi işlemci değiştirdim bios güncellenmesi gerekli oldu unkovn processörupdate bios... uyarısı veriyor bir türlü biosu güncelleyemedim.buyüzden açılışta sürekli r1 le resume yapıp geçiyorum şimdilik.servisegötürmeden son çareaklıma pili söküp-yeniden takmak geldi.bunu yapsam ne olur?mesela söküp-taktım pc yi çalıştırdım nasıl bi durum olur?bios sıfırlanır mı?bios yukle mi yazar?yani tıpkıilk defa toplanmış bi bilgisayar gibi mi olur?elimdeki anakart cd sindeneski-meski biosu yuklesem sanki sisteme ilk defa bir işlemci takılmışgibi mi algılar yoksa halen bilinmeyen işlemc revizyonu mu der?

Semih Özyurt
12-10-2009, 23:04   |  #2  
Semih Özyurt avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,748 mesaj

Bios pilini çıkarmak Biosu resetler ama sonra ne olur bilemem hiç denemedim bugüne kadar ama denemende fayda var.

Son Düzenleme: Semih Özyurt ~ 12 Ekim 2009 23:04
history83
12-10-2009, 23:28   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
758 mesaj

bende yeni pil takılmış yada pili sökülüp takılmış bi pc görmediğim için açıkçası önceden bilgi almak istedim.yani neyle karşılaşırım bilerek gitmek iyi olur.

history83
14-10-2009, 14:44   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
758 mesaj

başka pil sökmüş-takmış yada sonrasını gören ve fikri olan yok mu?noluyo pili çıkartınca?neler yüklenmesi lazım.çıkarıp taksam oturum açabilirmiyiz işlem yapmadan.

ECHELON_
14-10-2009, 15:03   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,644 mesaj

pili çıkarırsan bios sıfırlanır yani ana kart biosu fabrika çıkışı bios sürümüne geri döner ve eğer fabrika çıkışı biosun o işlemciyi desteklemiyorsa yine biosunu güncllemeni ister yani senin korktuğun gibi pil çıkınca ğcnin açılmaması gibi bir durum olmaz ama daha öncede dediğim gibi senin yeni taktığın işlemciye değil eski işlemciye uyan biosa döner

GameRMan
14-10-2009, 15:07   |  #6  
GameRMan avatarı
Yıllanmış Üye
3,045 mesaj

Bir çare daha var eğer bios pilini çıkartmak çare getirmez ise, Mecburen başka bir işlemci takıp pc yi açtığınızda bious u default ayarlarına getirecek. Ben denemiştim . Olmuştu.

history83
14-10-2009, 16:35   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
758 mesaj

asusun bios güncelleme programı vardı.çizgi.com un sitesinden indirmiştim.update aracı.onunla bios yedeği aldım 512kb bişey sadece.dosya adı:dosya,adı:bios diye yazıyor.doğru mu yedeklemişim?doğruysa bu dosyayı hangi programla açabilirim-kullanabilirim?hani fabrika  çıkışı ayarlara dönünce işe yaramazsa bu biosu yeniden yukliyim diye soruyorum evdeki pirinç pozisyonunda çünkü o bios dosyası:)

Qromodynmc
14-10-2009, 16:38   |  #8  
Qromodynmc avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 126
4,184 mesaj

windowsunuz açılıyorsa anakartınızın cd içeriğini kontrol edin,mutlaka içerisinde bi bios update programı olmalı,onu bulup biosunuzu güncelleyebilirsiniz,çok basittir.

history83
14-10-2009, 17:08   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
758 mesaj

cd de var program

şurdakiyle aynı.cd den açtım program kuruyor.programlardan çalıştırıyorum bi noktada tıkanıyor.hadi cddeki eskidir siteden indireyim dedim.ordaki son sürümleri denedim yine aynısı oluyor.update from bios nternet diyip next yapıyorum outo select de yapsam orada çıkan siteleri de (örn:asuscom tw) elle seçsem connect yazıyor daha da ileri gitmiyor.sadece bir kere sonraki adıma geçtim tarih seçme adımına tarihi seçtim.program yanıt vermiyor.4-5 saat bekledim yok.

history83
16-10-2009, 00:33   |  #10  
OP Yıllanmış Üye
758 mesaj

pili çıkartdım taktım saat değişti.2 hdd var.işletim sistemi satada ama o patyı gördü o yüzden başta açmadı biostan onu ayarladım saatle birlikte.bu arada disket sürücüm yok disket sürücüsü gözüktü.başkada bişey olmadı.biosumu yedeklediğim yerden geri yukledim.en azından merakımı gidermiş oldum pili sökünce ne oluyo gördüm:)sonuçta hala aynı.biosu güncelle diyo ama sürekli "SERVER!" diye kırmızı uyarı çıkartıyo asus update programı.sanırım güncelleme yapacağim asus online merkezi yoğun ama gece gündüz deniyom olmuyo.hep server hatası veriyo.