PLATFORM BELİRSİZLİĞİ!..

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
mr.bsb
26-03-2004, 18:12   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
58 mesaj

Platform nedir, türleri...platforma bağımlı ya da platformdan bağımsız yazılımlar, diller.. Soru  TEŞEKKÜRLER!

hasanyasin
26-03-2004, 18:59   |  #2  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

Platform kelime anlamı olarak saha, meydan, zemin demek. Aslında deniz çekildiğinde ortaya çıkan alanı ifade için kullanılıyor olması lazım diye hatırlıyorum; ama emin değilim...

Bir teknoloji terimi olarak da benzer bir anlamda kullanıyoruz bu kelimeyi. Donanımıyla, yazılımıyla çalışan bir sistem bütününe platform diyoruz. Windows bir platform, pentium işlemcili bir bilgisayar da bir platform. Bu bilgisayar ve windowsun bir araya gelmesiyle oluşan sistem de platform...

Her yazılım platforma bağımlıdır. Platformdan bağımsız bir yazılım olamaz. Java için söylenen bu şey, aslında biraz doğru gibi olsa da, özünde platformdan bağımsız yazılım olmayacağı gerçeğini değiştirmiyor. Java, derlenmiyor; byte code denen bir ara forma dönüştürülüyor. İşlemci tarafından değil de, java sanal makinesi tarafından çalıştırılıyor. Java sanal makinesi yüklü olan bir sistemde, bir java programı, değişikliğe ihtiyaç duymaksızın çalışıyor. Tabii buna ne kadar platformdan bağımsızlık denir; ne kadar aksi iddia edilir ben bir şey demek istemiyorum. Sizin de gördüğünüz gibi, platform bağımsızlığı denen şey ortada... Java sanal makinesi her platform için ayrı ayrı yazılıyor ve böylece programlar bu platformlar üzerinde çalışabiliyor. Yani java sanal makinesi, platformlara özgü özellikleri standarda bağlayan, bu farklılıkların yok edildiği yeni bir platform sağlıyor. Bir nevi "adaptör" diyebilirsiniz...

Bunun dışında, normalde her yazılım belli ölçüde platforma bağımlıdır. Dil çok önemli tabii. Mesela, C dilinde yazılan bir program, her işletim sistemi için ayrı ayrı derlenmelidir. Assembly'de bir şeyler yaparken, bu sadece bir işlemci ailesine özgü bir şey olacaktır. Yani genel olarak diyebiliriz ki, dilin seviyesi arttıkça, platformlar arası geçiş esnekliği de artar; çünkü araya "adaptör"ler girmektedir...

mr.bsb
26-03-2004, 19:41   |  #3  
OP Üye
58 mesaj

anladığım kadarıyla, windows bir platform ve herhangi bir bilgisayar ya da sistem de bir platform ise, o halde platform sanal da olabiliyor gözle görülür elle tutulur bir şey de!

platformdan bağımsız bir yazılım veya dil olamıyacağından söz etmişsin.peki ama platform yazılım veya dilin kendisi olamaz mı? (ki bunun cevabının bir kısmını yukarıda "windows bir platformdur" diyerek açıkladın) birkaç yerde "java" için platform kelimesinin kullanıldığını okudum, yani java için "java platformu" şeklinde bahsediliyordu.

aslında bunu javayla sınırlamak olmaz sanırım değil mi? gerçi sen örnek verirken java'yı kullanmışsın. ben ise bu sorumu nereye yazacağımı bilmediğim ve java'dan "java platformu" olarak bahsedildiğini okuduğum için buraya yazdım.senden ricam bu konuyu biraz daha benim gibi bilmeyen birinin anlayacağı şekilde uzatman.

bu arada unix ve linux için de platform kelimesinin kullanıldığını okudum.gerçekten de nedir şu platform, herşey için kullanılabilir mi öyle gelişigüzel...TEŞEKKÜRLER!

hasanyasin
26-03-2004, 20:05   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

Platform kelimesi, "şey" kelimesi gibi bir "şey" değil... Gülümseme Bununla beraber, "üzerinde durabileceğimiz her düzlüğe" platform diyebiliriz. İçinde bulunduğunuz odanın zemini bir platformdur. Mutfaktaki masayı getirip bu odanın ortasına koyarsınız ve bu masanın üstü de bir platformdur. Sonra üstüne bir sandalye koyarız masanın, [ampul değiştireceğiz ya o nedenle] bu sandalye de bir platformdur. Efendim, odanın dışına çıksak, evimiz de bir platformdur, apartmanımız da, mahallemiz de birer platformdur. İç içe, üst üste platformlar işte...

İstanbul'da bir yere inşası düşünülerek çizilen bir mimari projeyi Van'da uygulayamayız. Oranın şartları farklıdır. [Müteahhitlerimiz uygulayabilir, o başka mesele.] Aynı şekilde, windows için yazılan bir programı, linux'ta çalıştıramayız; zira her iki "platform" da çok farklıdır. Bir de bazı projeler var mesela; windows uygulamalarının linux'ta çalışabilmelerini sağlamayı amaçlıyor. Program çalıştığı ortamı daha doğrusu platformu windows zannediyor. Bu da şu demek oluyor: Bu programın linuxta çalışabilmesini sağlayan projenin amacı, linux üzerinde sanal bir "windows platformu" ortaya çıkarmak. Yani Van'da İstanbul kurmak gibi bir şey...

Sanırım bu sefer yeterince açık olmuştur. Aslında bu kavramın ne olduğunu tam olarak anlamıştınız; fakat bundan emin olamadınız. İnanın tam da düşündüğünüz şey platform... Cep telefonunuz da bir platform, microdalga fırınınız da, az önce masanın üzerine sandalye koyarak değiştirmeye çalıştığımız ampul ve onun çalışmasını sağlayan şebeke de birer platform... Gülümseme

mr.bsb
26-03-2004, 20:28   |  #5  
OP Üye
58 mesaj

açıklaman için çook sağolasın! aslında buna açıklama demek yanlış olur; çünkü,evet tam düşündüğün gibi, açıklama da bir platform!

aslında bu dünyada hepimiz eşitiz.sen de, ben de, diğer insanlar da hepimiz birer platformuz.öyleyse savaşlar niye, kavgalar niye!...bu platform dünyanın üzerinde yine birer platform olan bizler niye kendi soyumuzdan,platformdan, olanları katlediyoruz!

kısaca söylemek gerekirse: "platformers optimus prime!"  Gülümseme

gidip kendime bir platform su alayım bari, çok susadım!  Göz kırpma

BYE...(aslında yine bir platform olan bu yazıyı uzatmak isterdim ama dışarı çıkmalıyım.ve umarım bu yazıyı şaklabanlık gösterisi veya seninle bu platform davası yüzünden alay ediyorum şeklinde algılamazsın.algılamayacağını biliyorum fakat forumdaki bazı kişiler yazdıklarımı anlamayabiliyor.onları bizden-platformdan-saymasak mı yoksa! anlayışın için sağolasın!)