power supply önerisi hd5750

freekid_54
05-11-2010, 21:50   |  #1  
freekid_54 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
189 mesaj

merhaba arkadslar bir ay önce yeni sistem toplamıstım (imzamdaki) kasa ustunde gelen power cooler master 460 w yetersiz kaldıgı için fsp epsilon 700 w power aldım 8 gun sonra power bozuldu garantiye yolladım yenisini gonderdiler ve yine 8 gun sonra power arıza verdi çalısmadı.
Üretici firma evdeki elektrik sistemini sucluyor ama ben o sistem de 6 yıldır pc kullanıyorum yıldırım bile dustu power yanmadı. Zaten power da yanma yok benim dusuncem seride üretim hatası var var ve ürünü geri iade ettim sistemlede kasa ustundeki poweri bir ay kullandım hiç bir sıkıntı olmadı.
Neyse şimdi yeni power alıcam uzmab arkadaslardan öneriler bekliyorum bütce sorun degil benim kafam ocz ye yatıyır 600 w.
Sistemim imzamda yazılı
Amd phenom ll x4 965 125  w
Ati hd 5750 1 gb   110 w

Vereceginiz cevaplar için şimdiden tesekkurler.

ADEM-KAYA
05-11-2010, 22:07   |  #2  
ADEM-KAYA avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 10
12,271 mesaj

Şurayı incele:
https://www.chip.com.tr/forum/500 ... aklari_t181929.html

Alacağın PSU da:
http://www.teknobiyotik.com/dona ... 5w-guc-kaynagi.html

freekid_54
06-11-2010, 06:07   |  #3  
freekid_54 avatarı
OP Yıllanmış Üye
189 mesaj

peki hocam sistemle alakalı bir sıkıntı söz konusumu acaba .
Sistem aşırı yuk harcasa dicem ama ıkı arızadada normal internetteyken gitti. Zaten yuk bindirecek bir oyun yok wolfteam yuklu sadece şimdi alacagım power insallah boyle bir sıkıntı yapmaz. Yani çözüm bulamıyorum cevremde bu poweri kullanan hiç kimsede yok nettede sadece bir tane soruna rastladım anakartı ve ekran kartını yakmıs sorun bendemi yoksa power damı buna kesin bir sonuc getirsem rahatlıyacam ama alıcagım power çözüm getircek insallah bu seriyi kullanan arkadaslar olumlu olumsuz yorum yapabılırlermı iade talebi daha onaylanmadı pazartesi belli olacak aynı power la devam mı edicez yoksa ?????

turbocat
06-11-2010, 14:14   |  #4  
Yıllanmış Üye
269 mesaj

adem beyin verdiği powerı inceledim.yazılanlar doğruysa kaliteli gibi ama taki powerın sepecifation bölümünü görene kadar.powerın 3.3  v ve 5 volt kanallarından maksimum 140 watt verilebildiği yazılmış.12 volt kanallarından 600 watt çekildiği yazılmış.diğer kanalların gücü önemli değil.(-12 +5v) toplam power 625 watt olduğu yazmakta.ben  bir elektronik teknisyeni olarak şunu söylüyorumki 140 watt 3.3 v 5volttan çekseniz  12 volt kanallarından 460 watt anca çekersiniz.toplam 600 watt eder.geri kalanlarla beraber yaklaşık 625 watt eder.yani bence bu etiket sahte arkadaşlar.kesin sahte.aldatmaya yönelik  bir olay bu. hiç bir power 12 volt kanallarından toplam gücün %96 sını veremez.verdi diyelim  diğer bölümlere ne kaldı.modern kartlarda 3.3 volt önemli değil ama iş 5 volta gelince bu kanalda aşırı güç düşüşü olursa  reset problemi oluşur arkadaşlar.12 volt kanalı önemli olabilir ama 5 volt kanalıda çok önemlidir.bir çok donanım parçası 5 voltdan güç çekmek zorunda.sapphire sitesinden bir bakmak lazım.eğer aynısı o sitede varsa büyük yanlış yapılmış demektir.eğer power 780 wattlık olsaydı söyledikleri doğru olabilir derdim.
eğer tabiki 3.3 volt ve 5 volt kanalı 12 volt kanallarından  bağımsız çalışıyorsa  biri güç artırımı yaparken ötekinin gücüne etki etmiyorsa ki bu güne kadar hiç bir psuda ben bunu görmedim, ama bu seferde wattın 780 watt olması gerekir.combined power denilen bir olay var.yani bütün kanaların aynı anda maksimum vereceği güç miktarı vardır.mesela benim power 500 wattlık olmasına rağmen bütün kanallarına maksimum yüklenildiğinde combined  gücün 430 wattı geçemeyeceği yazmakta, ama 3.3 volt 5 volt kanalları gücü düşük olursa 12 voltluk kanallarında güç artışı olur ve 500 wattlık bir güce ulaşılır.combined power kaliteli güç kaynağınızın üstünde yazdığı değerden 50-70 watt daha düşük olur.bütün kanallara %100 yüklenirseniz o kadar güç çekersiniz.nedenine gelince psu  gücü kanallara yayarken kullanılan donanımın çektiği güce göre dağılım yapar.mesela psumuz şöyle der 500 wattlık psuda  12 volt kanallarından 360 watt çekerseniz ki bu çok iyi bir değerdir (kaliteli güç kaynaklarında 500 watlık olanlarında 12 volt kanallarından 320-400 watt arası maksimum güç verebilecek şekilde tasarlanmıştır 12 volt kanalları),3.3 volt ve 5 volt kanallarından çekebileceği güç  140watt ve altına düşer.(110 watta kadar düşebilir) yani 12 volt kanallarına ne kadar yüklenirseniz 3.3 volt ve 5 volt kanallarından alacağınız güç düşer.fakat yeni çıkan psularlarda bu kanalların birbirlerini etkilemeyecek şekilde yapılmıştır.3.3 volttan 5 volttan  140 watt çekerseniz 12 volt kanalları 360 watta sabit kalmakta.12 volt ve 3.3 ve 5 volt kanalları birbirini etkilemeyecek şekilde yapılmıştır.(çekilen güç bakımından) sadece hepsinden %100 güç çekildiğinde combined power dediğimiz durum oluşuyor.(stabilite bozulmasın diye).combined power değeri mutlaka kaliteli güç kaynaklarında yazılır,ki bir çok kaliteli güç kaynaklarında bu değer yazılmakta.kaliteli olupda yazılmayan da var.zaten 3.3volt kanalından bir halt çekilmediğinden yine kaliteli psularda  etiket değerindeki gücü alırsınız.bir de peak güç var buda psunun verdiği değerinin üzerinden anlık olarak ne kadar gücün çekilebildiğini anlatan terimimiz.bu 10 dakikada olabilir 10 sn ye bile olabilir.mesela 500 watt maksimum güç veren psumuzda  birde maksimum 600 watt peak power ifadesi varsa bu güç kaynağının aslında 500 wattlık olduğu fakat kısa süreli kullanımlarda  600 watta kadar verebildiğni anlatır.ama asla 30 gün peak güçte psuyu çalıştırmayın benden söylemesi.sonra psu dandikse (kaliteli olsa bile koruma sistemi dandikse) boommmmmmmm.kaliteliyse zaten peak güç çekmeye devam ettikçe psu unun içindeki koruma devresi yavaş yavaş gücü sınırlayacaktır.en sonda  ise psu kendini kapatacaktır.(şayet aşırı güç koruması yada termal koruma varsa.peak güç psuyu ısıtır hamam gibi yapabilir.ama piyasada sanırım 1-2 modelde peak güç çekilirken fazla ısınma problemi yaşanmamakta.o modellerde biraz tuzlu (+80 plus gold sertifikalı )

ErKaN-23
06-11-2010, 17:57   |  #5  
ErKaN-23 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
931 mesaj

imzandaki sistemine göre 460w cooler master yeterli bence, ben 500w termaltake ile gtx 460 kullanıyorum hemde sorunsuz bir şekilde senin kart 128 bit

freekid_54
06-11-2010, 20:20   |  #6  
freekid_54 avatarı
OP Yıllanmış Üye
189 mesaj

turbocat arkadasım boyle bir acıklama dan dolayı tesekkur ederim. Zaten ilk defa gordugum bir power i allmam ama Adem Hocamdada kolay kolay yanlıs olmaz tabi bu urunleri kullanmadan konusmak bazen yanlıs sonuclar cıkartabılıyor...

Sevgili Erkan 460 w yeterli senin dedigin gibi ama hd5750 nin minimum calisma gucu 460w zaten yuk bindigi zaman otomatik devre dısı kalıyor bu yuzden en az 500 w gercek guc veren power lazım benim dusuncem Ocz fatal1ty 550 w moduler guc kaynagi. Farklı dusuncelerinizide uygulayabilirim saygılar