Program ekle/kaldır temizlik

feyizu
18-05-2009, 18:20   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
18 mesaj

Sevgili XP uzmanı arkadaşlar, notebook hard diski açılışta memory hataları vermeye başlayınca baktım ki sadece 7 GB yerim kalmış..nerelerden ne kazanabilirim diye bakarken Revo uninstaller imdadıma yetişti ve hangi programın ne kadar yer aldığını gördüm şaşırdım..şöyle ki mesela Javanın update leri var her birisi 133 ila 145 MB arasında yer tutmuş...acaba bunların herbirisi gerekli mi? öyle ya adı üzerinde update..son update eskileri de kapsar gibi düşündüm..ne dersiniz bu updatelerden eski olanları siline bilir mi? bir de yine çok yer tutan bir sürü adını bile duymadığım program varmış program files da..bir temizlik yapılırken nelere dikkat edilmesini önerirsiniz.
Vakit ayırıp beni aydınlatacak olan arkadaşlara şimdiden teşekkürlerim iletiyorum.
Sevgiler saygılar

Kapalı Hesap (101323)
18-05-2009, 19:37   |  #2  
Kapalı Hesap
3,337 mesaj

başlat çalıştır regedit   hkey local machine  software microsoft  windows current version   uninstall   istediğini del basarak  sil

BOOMFUNKMCS
18-05-2009, 20:26   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
3,373 mesaj
carl246
başlat çalıştır regedit   hkey local machine  software microsoft  windows current version   uninstall   istediğini del basarak  
mantık erdirilemeyecek bu yanlış cevaba kesinlikle uymayınız!

kayıt defterine bilinçsizce yapılan müdahele sistemin bozulmasına neden olur.kayıt defteri düzeleyici ve temizleyici birçok program daha doğru seçimdir.sisteminizde yüklü olan ancak neden yüklendiğini bilmediğiniz programların tanımlarını ve ne işe yaradıklarını önce araştırın daha sonra müdahelede bulunun.

java updateleri hakkındaki sorunun yanıtını bende merak ediyorum :) birçok forumda silinmesinde sakınca olmadığı belirtilmiş ancak sildikten sonra gelipte teşekkür edeni göremediğimden bende updateleri bekletiyorum.

piRe_
18-05-2009, 21:01   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,183 mesaj

Ben yeni güncelleme çıktığında eskisini mutlaka kaldırırım. Daha sonra C:\Program Files\Java klasörünü ve C:\Documents and Settings\Kullanıcı adı\Application Data\Sun klasörünü silerim. Silemezsem adını değiştir daha sonra silerim. Hem bu sayede eski dosyalardan kurtulmuş olur hemde java yı tazelemiş olurum. Bu sayede eski dosyalar pc de gereksiz yer işgal etmemiş olur.
En güncel java yüklemesini aşağıdan indirebilirsiniz.

Benim pc deki javanın boyutu 97.04 mb.(6.0.130.3 sürümü) Şimdiye kadar bir sorun yaşamadım.

Son Düzenleme: piRe_ ~ 18 Mayıs 2009 21:02
Kapalı Hesap (101323)
18-05-2009, 22:52   |  #5  
Kapalı Hesap
3,337 mesaj
BOOMFUNKMCS
mantık erdirilemeyecek bu yanlış cevaba kesinlikle uymayınız!

kayıt defterine bilinçsizce yapılan müdahele sistemin bozulmasına neden olur.kayıt defteri düzeleyici ve temizleyici birçok program daha doğru seçimdir.sisteminizde yüklü olan ancak neden yüklendiğini bilmediğiniz programların tanımlarını ve ne işe yaradıklarını önce araştırın daha sonra müdahelede bulunun.

java updateleri hakkındaki sorunun yanıtını bende merak ediyorum :) birçok forumda silinmesinde sakınca olmadığı belirtilmiş ancak sildikten sonra gelipte teşekkür edeni göremediğimden bende updateleri bekletiyorum.

sen ne demek istiyorsun  benim anlattığım program ekle kaldırdaki   program listesinindeki istemediğimiz programları silmek için    lütfen bilip bilmeden konuşmayın

tayartekin
18-05-2009, 23:17   |  #6  
Yıllanmış Üye
802 mesaj

kardeş ccleaner programıyla temproray internet filesteki ve bilg. daki artık dosyaları temizeye bilirsin uzun zamandan beri temizlik yapmadıysan 1 GB bile tutabilir. buyur link:

BOOMFUNKMCS
18-05-2009, 23:52   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
3,373 mesaj
carl246
sen ne demek istiyorsun  benim anlattığım program ekle kaldırdaki   program listesinindeki istemediğimiz programları silmek için    lütfen bilip bilmeden konuşmayı
bakınız, konuyu açan arkadaşımız program ekle kaldır aracının işe yaramadığından bahsetmemiş ki siz bu ip ucunu ona sunmuşsunuz.üstelik arkadaşımız sisteminde yüklü prgramların neler olduğunu da belirtmemiş ne işe yaradıklarını bilmediğini söylemiş. yani siz yanlış bir uygulamayı tanımlamışsınız.

"temizlik yapılırken nelere dikkat edilmesini önerirsiniz" demiş ama siz "istediğini del basarak sil" demişsiniz , anlatabildim mi?

ayrıca programın uninstall seçeneğini kullanarak yapılan uygulama kaldırma işleminde program kendine ait tüm dosyaları sistemden kaldırır,belirttiğiniz yöntem ile sadece program files klasöründekini silersiniz,sistem içindeki diğer dosyalar artık olarak kalır.

ayrıca ; siz üye olduğunuzda ben yaklaşık 2 sene öncenizde bu ip ucunu paylaşmıştım.

Son Düzenleme: BOOMFUNKMCS ~ 19 Mayıs 2009 00:00
Mustafa@PC
20-05-2009, 13:59   |  #8  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Tune-up<<free up disk space'ten hdd den den yer açabilirsin...

Ayrıca ccleaner programının kolay kullanımı sayesinde gereksiz programları kaldırabilirsin

Java update'inde ise son update silmen demek son güncelleştirmeyi silmen demek yani eski bir java versiyonunu kullanıcaksın zaten javanın diğer güncelleştirmeleride gözükmez sadece java update gözükür ki o da tektir.

feyizu
20-05-2009, 15:02   |  #9  
OP Taze Üye
18 mesaj

Sevgili arkadaşlar vakit ayırıp yanıt verdiğiniz için teşekkür ederim hepinize..mesaj içeriğinde iki soru olduğu için izninizle yanıtlardan anladığımı tekrarlayayım ki konuyu okuyanlar içinde cevaplar net olsun;
1)Java için yüklenmiş olan eski update'ler silinebilir mi? gelen yanıtlardan anladığım eski update ler silinebilir..son update eskileri de içeriyor.

diğer soru çok genel olduğu için doğal olarak herkes anladığı kısmına cevap vermiş..cc cleaner ve tune-up makinamda yüklü ama açıkçası o bahsettiğim programlar ne işe yarıyor anlayabilmiş değilim..bir örnek vereyim: Microsoft.Net framework 2.0 service pack tam 189 MB..işte bunun gibi programlar..ne ise yaradığını vede ne zaman yüklendiğini bile bilmediğim hiç de bilerek kullanmakta olmadığım programlar.. yanıt özetlerinde aksik olan bir şeyler var ise lütfen düzeltiniz,sonradan tüh dememek için kırk kere ölç,bir kere kes usulü..hepinize tekrar teşekkürler.

Mustafa@PC
20-05-2009, 15:09   |  #10  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Gereksiz programlar o bahsedilen programlar ile zaten tespit ediliyor,

Örneğin bahsettiğin Microsoft.Net framework  çok gerekli programdır.o programı sen değil windows kullanıyor zaten istersen sen yüklü olan programların listesinin resmini yani program\ekle kaldır listeni buraya koy bir bakalım..

Ve bencede fazla kurcalama windowsunda aksaklıklar olmasın.

feyizu
21-05-2009, 00:11   |  #11  
OP Taze Üye
18 mesaj
Mustafa@PC
Gereksiz programlar o bahsedilen programlar ile zaten tespit ediliyor,

Örneğin bahsettiğin Microsoft.Net framework  çok gerekli programdır.o programı sen değil windows kullanıyor zaten istersen sen yüklü olan programların listesinin resmini yani program\ekle kaldır listeni buraya koy bir bakalım..

Ve bencede fazla kurcalama windowsunda aksaklıklar olmasın.

Mustafa kardeşim özelden yazdım ama posta kutunuz dolu diye uyarı veriyor