psu nun fanı

HPQ-User
07-04-2008, 19:53   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

takma kafana :D sormuş:
psu fanı dönmüyor.

sistem elektriği düzgün bir şekilde alırken, psu fanı dönmüyor.
dikkatimi çeken olay ise kasa düğmesine bastığım zaman fan kısa bir süre dönüyor ondan sonra duruyor.:(

sıcaklık buna rağmen stabil. yük altında değilken cpu 20-30 derecelerde, yük altında (oyun özellikle) ise 40-50 dereceyi buluyor(everest programının ölçümüyle)

tabi sıcaklığın normal olması bunu böyle bırakacağım anlamına gelmez.çünkü sistemim 3 aylık ve bu durum son bir aydır bu şekilde.

internetten yaptığım araştırmalara göre donanım uyuşmazlığından kaynaklanabileceğine dair bilgiler edindim.
ama bana pek mantıklı gelmedi çünkü psu kasa daki sistemin çalışması için yeterli enerjiyi veriyor.

psu yu tek başına çalıştırmak istedim ama start düğmesi olmadığı için yapamadım :)

eğer sorun benim halledebileceğim bir mesele ise (bios ayarları vs.) yardımlarınızı beklerim.

yapamacağım bir şeyse garantiye göndermekten başka çare yok.

not: ürünü aldığım firma estore internet sayfası.
psu nun içinde garanti belgesi çıkmadı.sadece ürünü göndersem bir sorun olur mu?

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
msi p4m900 via chipset li anakart
intel e4500 2.2 ghz işlemci
samsung 200 gb hdd
glacialpow 450w psu
veritech 2 gb 667 mhz ram
ati radeon hd2600pro 512 mb ekran kartı

İnternet Tarayıcı: Opera/9.27 (Windows NT 5.1; U; tr)

Borga-x
08-04-2008, 09:33   |  #2  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Soyle bır durum olabılır. Akıllı fan yonetım sistemiyle PSU cok ısındıgı zaman fan devreye gırıyor olabılır. Bunu denemek ıcın sıstemı acın ve arkadakı hava cıkıslarını bır kagıtla kapatın. Eger PSU cok ısındıgında fan hala donmuyorsa o zaman aldıgınız yere vererek degısımını veya tamırnı ısteyın. PSU'yu startlamak ıcın gri ve yeşil kablo uclarını bulun ve duz kontak yapın bunun ıcın yıne 10cmlık bır kablo kullanabılırsınız. ıkı ucu da ıletken olan kablonun bır ucunu yesıl kablo gırısıne dıgerını griye dokundurdugunuz anda psu calısacaktır.

Son Düzenleme: Borga-x ~ 08 Nisan 2008 10:40
GaMeRr
08-04-2008, 10:23   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,264 mesaj

psu fanının kendisinde bir problem olabilir.Borga-x inde dediği gibi bir koruma sistemide olabilir.Everest programıyla voltaj değerlerine bakın her hangibi oynama warmı.PSu fanlarının çalışmaması psunun yanmasına sinyal olabiliyor ve genellikle böle durumlarda çoğu kullanıcı psu suna weda edebiliyor.
En kısa sürede garantiye wermenizi tawsiye ediorum.