RAİD O NASIL YAPILIR ?

bulferan
18-02-2008, 15:50   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
244 mesaj

Arkadaşlar 2 gün önce sistemimdeki 250 GB Seagate 16 MB bellekli sata 2 diskin aynısından bir tane daha alıp sisteme taktım. Tek hardiskim varken onu C: ve D: partition olarak bölmüştüm. Yeni hardiski takınca her ikisini de tek partition olarak biçimlendirdim. Daha raid bile yapmadım ama harddiskleri tek parça olarak biçimleyince özellikle oyun yükleme, kopyala yapıştırma işlemleri hissedilir derecede hızlandı. Bunun üzerine raid 0 yapmaya heveslendim. Ama acemi olduğumu tam bu noktada anladım ve çakıldım. Anakart kılavuzunda raid için flopy disketle raid driverı yapılması isteniyor. Biostan raid-ahci modu aktif edip sistemi yeniden başlatıp ctrl+ I kısayolu ile raid düzenleme ekranına girmeyi de başardım. Hatta raid o volume seçeneğini de kaydettim. Ama raid o olunca tek bir hardisk gibi gözüken 464 GB lık yeni partitiona vista home premiumu yükleyemedim. Kılavuz ingilizce anlayabildiğim kadar tekrar tekrar okuyup işlemleri tekrarladım ama en sonunda bios pilini çıkarıp biosu resetleyip raidi kapattım. Normal kurulum yaptım. Sistemi şimdi raidsiz kullanıyorum. Dediğim gibi bu şekilde bile performans artışı var ama gigabyte X38 gibi bir anakartım varken de , yenilgiyi kabul etmek istemiyorum.
Şu raid kurulumu için resimli açıklama yapabilirseniz , hem ben hem de birçok insan faydalanacaktır. Olası yardımlar için şimdiden teşekkür ediyorum.