raid problemi

vbasic
30-07-2008, 23:06   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
11 mesaj

Arkadaşlar bilgisayar da 3 HDD var. Bir tanesi sata diğerleri değil. Sata olanda winxp kurulu. Anakart via chipssetli. Arkadaş diğer iki hdd yi bilmeden raid yapmış. Raid ayarları da bozulmuş. Diğer iki hdd şu anda içleri boş görünüyor.Kapasitesine bakınca dolu olduğu görülüyor ama içini açınca boş. Bilg. açılışta via raid tool diye bir program çalışıyor. Ama orda da tüm menüler nerdeyse pasif durumda. Bu diğer HDD lerin içini nasıl görürüz. Ya da yeniden nasıl XP kurarız. Teşekkürler.

Fatih_ARMAĞAN
30-07-2008, 23:42   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

Bilmeden nasıl raid yapmışki.. bilmeden yapılacak bişey değilki...
Vianın raid tool unu açıkcası hiç kullanmadım.
zaten ide diski nasıl raid yapatıki ??? anlam veremedim bi yanlışınız olmasın.. sata da xp kurulu ise normal anakart modellerinde ide diski raid yapabilecek bir özellik yok.. denetim masasında bilgisayar yönetimine girin disk yönetiminden diskleri silip yeniden oluşturmayı deneyin..
yada sorunlu olan diskleri tek olarak takıp xp kurulu başlatıp yeniden yapılandırın..

kkkmert
30-07-2008, 23:45   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
300 mesaj

Bios ayarları ile oynamıoş olabilr bir bilen arkadaşınıza yada bilgisayarcıya götürerek gerekli ayarları yaparak bilgileri kaypetmeden ulaşabilirsiniz.