ram hatası-(4 slot)

omerbali
30-11-2014, 00:01   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

Öncelikle herkese merhaba,

bugün 2gb ddr2 800mhz iki adet ram aldım. daha öncedendekasada 2 gb 800 ddr2 2 adet takılıydı.
anakart olarak GB nin EP41-UD3L modelini kullanıyorum . iki sarı iki kırmızı slot var. ram ler sağlam. slotlarda .. nerden bilyorum iki ram takınca prblem yok 4 ram yada 3 ramı aynı anda takınca makine ötmeye başlıyor ve açılmıyor. b,raz önce GB nin sitesin @bios indirerek update bios tıklayarak update de yaptım ama çözüm olmadı ? sizde nerde sorun var.

ramlerin üzernin Kvr800D2N6/2gb bu yazıyor hepsinde. yardımlarınız için teşekkürler.

önerilen bios pilini çıkarmayı denedim olmadı. farklı kombinasyonlar ile ramleri takmayıda denedim.

mrtsrdr
30-11-2014, 22:50   |  #2  
Taze Üye
10 mesaj

Merhaba, mevcut olan RAM'lerin ile yeni RAM'lerini yer değiştirince sistem problemsiz boot edilip açılıyorsa ;

1- Ram Mhz leri uyumsuz olabilir

2- Sisteminde OC yapılmışsa yeni RAM'lerin desteklemiyor olabilir.

3- Anakartının 3. ve/veya 4. RAM slotları arızalı olabilir

4- Temiz bir BIOS kurulumu tavsiye ediyorum.

Çözüm önerilerim yüzeysel, verdiğin bilgiler sonucu aklıma bunlar geliyor.

Bu arada anakartının Revizyon sürümü nedir?

omerbali
30-11-2014, 23:26   |  #3  
OP Taze Üye
5 mesaj
Alıntı: mrtsrdr  
Merhaba, mevcut olan RAM'lerin ile yeni RAM'lerini yer değiştirince sistem problemsiz boot edilip açılıyorsa ;

1- Ram Mhz leri uyumsuz olabilir

2- Sisteminde OC yapılmışsa yeni RAM'lerin desteklemiyor olabilir.

3- Anakartının 3. ve/veya 4. RAM slotları arızalı olabilir

4- Temiz bir BIOS kurulumu tavsiye ediyorum.

Çözüm önerilerim yüzeysel, verdiğin bilgiler sonucu aklıma bunlar geliyor.

Bu arada anakartının Revizyon sürümü nedir?

yeni ramler ile çalışıyor. hepsi 800 mhz. OC yok.  sağlam slotlar. ramler ile denedim. biosu güncelledim.

versiyon R 1.0

En son gelen öneri hepsi aynı marka olmalı nedersiniz?

mrtsrdr
30-11-2014, 23:37   |  #4  
Taze Üye
10 mesaj

Özellikler aynı ise marka problem değildir. Acaba RAM'lerinin marka modellerini tam olarak yollar mısın?

Ayrıca PSU nun Marka Modeli nedir?

Son Düzenleme: mrtsrdr ~ 30 Kasım 2014 23:38
omerbali
01-12-2014, 00:37   |  #5  
OP Taze Üye
5 mesaj
Özellikler aynı ise marka problem değildir. Acaba RAM'lerinin marka modellerini tam olarak yollar mısın?

Ayrıca PSU nun Marka Modeli nedir?

şimdi baktım ramlerin marka aynı hepsi. fotoları ektim .   PSU dediğin power supple ise 300w Pegasus modeli 300 u ? sakın ondandır deme atarım kendimi.

mrtsrdr
01-12-2014, 00:44   |  #6  
Taze Üye
10 mesaj

Kuvvetle muhtemel güç ile ilgili bir durum.

Ya anakartının ramleri besleyen yolları yetersiz kalıyor 4 ram için, ya da PSU (Power Supply, Güç Kaynağı) 'n yetişemiyor tüm bileşenlere. Daha sağlıklı bir karar için Ekran kartının modeilin, işlemci modelini, Kaç DVD/CD okuyucu/yazıcıya sahip olduğunu, işlemci soğutucunun modelini, kaç harddiskin olduğunu ve modellerini ayrıca güç harcayan parçaları paylaşabilir misin?

omerbali
01-12-2014, 00:52   |  #7  
OP Taze Üye
5 mesaj
Kuvvetle muhtemel güç ile ilgili bir durum.

Ya anakartının ramleri besleyen yolları yetersiz kalıyor 4 ram için, ya da PSU (Power Supply, Güç Kaynağı) 'n yetişemiyor tüm bileşenlere. Daha sağlıklı bir karar için Ekran kartının modeilin, işlemci modelini, Kaç DVD/CD okuyucu/yazıcıya sahip olduğunu, işlemci soğutucunun modelini, kaç harddiskin olduğunu ve modellerini ayrıca güç harcayan parçaları paylaşabilir misin?

işlemci Q8300 dört çekirdek. Ekran kartı HD 6850 . 160 gb hard disk ID bağlantılı birde 500 gb hdd var oda sata bağlantılı. bir 1 tb usb den bağlantılı. 1 dvd rom var okuyucu yazıcı. işlemci soğutuscu standart bir soğutucu. model felan yok üzerinde bir soğutucu birde faı var işlemcinin. başka güç harciyan ek bileşen yok. hdmı tv ye bağlı pc. usb den klavye mouse alıcı bağlı  bu kadar.

mrtsrdr
01-12-2014, 01:06   |  #8  
Taze Üye
10 mesaj

İşlemcin 95 (Yaşından dolayı daha fazla), ekran kartın 121 (Yaşından dolayı daha fazla), HDD ler 10 ar watt , DVD-Rom 10/20, RAM'ler modül başına 4 watt güç tüketiyorlar, PSU'n ise 300 (Ki yeni alındığında dahi 300ü tam vermez, Gold, Platinum olacak ki tam değerlere yakın versin. Üstelik PSU'n da yaşlı sanırım) civarı bir değer veriyor. Şüphelerim arttı PSU tarafından.

aktiveking
01-12-2014, 18:49   |  #9  
Yeni Üye
22 mesaj

muhtemelen işlemcin ve sistemin 32 bit ve bildiğim kadarıyla 32 bit en fazla 3 gb ram kaldırıyor.

omerbali
01-12-2014, 21:42   |  #10  
OP Taze Üye
5 mesaj
İşlemcin 95 (Yaşından dolayı daha fazla), ekran kartın 121 (Yaşından dolayı daha fazla), HDD ler 10 ar watt , DVD-Rom 10/20, RAM'ler modül başına 4 watt güç tüketiyorlar, PSU'n ise 300 (Ki yeni alındığında dahi 300ü tam vermez, Gold, Platinum olacak ki tam değerlere yakın versin. Üstelik PSU'n da yaşlı sanırım) civarı bir değer veriyor. Şüphelerim arttı PSU tarafından.

üstadım psu sanırım bneim yanmıştı sonradan ben eski kasamdan bunu takmıştım. ilk aldığımda bu yoktu sanırım.

yani dene diyorsun ok. deneyecem kısa zamanda.

bartek59
09-05-2020, 22:09   |  #11  
Taze Üye
4 mesaj

sorun ramlarde yada bir başka donanımmızda
değil.gighabaytın türk sitesine baktığımızda anakartın özellikler
kısmında ram kısmında bir bilgi eksik girilmiş: ''Intel chipset
limitation, please use single-side memory module if four memory modules
are to be installed''. yani türkçesi  '4 TANE SLOT KULLANDIĞINIZDA İNTEL
YONGA SINIRLANDIRILMASI YÜZÜNDEN TEK TARAFLI 'SS yanisingle-side
memory' RAM KULLANILMALI'.sizin kullandığınız rami incelerseniz iki