Ram ille ilgili

okan90
12-02-2008, 13:10   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
37 mesaj

Arkadaşlar benim bilgisayarımda 512 mb 400mhz ddr ramn vardı oyunlarda (silroad online vs..) donma yapıyordu oyunu simge durumuna bile düşüremiyordum 1 hafta önce 512daha alıp onu da bilgisayarıma taktım toplam 1gb oldu.. Fakat oyunlara , programlara girip çıktıktan sonra görev yöneticisindeki ayrılmış bellek çok fazla düşmüyor örn. oyunu açmadan önce 225 mb ayrılmıiş bellek gözükürken oyundan çıktıktan sonra 310 gibi bi rakam ortaya çıkıyor.. ayrıca ayrılmış bellek max.400 gösterirken ben onu bilgisayarım/özellikler/gelişmiş/performansın karşısındaki ayarlar/gelişmiş/sanal bellek yazan yeri ayarla yapıp daha üksek rakam elde etmiştim.. 2400 e kadar sanal bellek (max.) gösteriyordu fakat ram i aldığım ilk gün oyunu aynı anda 2 defa açabiliyordum şimdi ise 2. sini açtığım anda bilgisayar donuyor..
*defrag
*ccleaner
*avg free edition 7,5 ilevirüs tarattım
ram i aldığım ilk günkü performansı göremiyorum ve 1 hafta olmasına karşı .. sizce sorun neyde olabilir.. ramin daha az kullanmak için neler yapabilirim windowsun gereksiz hizmetlerininden hangilerini kapatabilirim.. bilgisayarımdaki görüntüyü dahi performans olarak ayarladım ama sonuç yok yardımcı olabilirseniz sevinirim umarım sorunumu anlatabilmişimdir şimdiden teşekkür ederim...

Son Düzenleme: Serkan Karadaş ~ 12 Şubat 2008 14:18
Diablotical
12-02-2008, 15:34   |  #2  
Yıllanmış Üye
593 mesaj

windows performans artıran bazı ip uçları verebilirim
1-Eğer programın otomatik açılma işlevini kullanmıyorsan msconfig de başlangıçtaki realplayer,nero gibi uygulamaları kapatabilirsin
2-gene aynı yerde windowsun gereksiz hizmetlerini kapatabilirsin;dizin oluşturma hizmeti(arama işlemini fazla yapmıyorsan),hata bildirim hizmeti,kablosuz sıfır yapılandırma(kablosuz bağlantı kullanmıyorsan),netmeeting remote desktop sahering(ağdaki diğer pc leri yönetmeye yarar ),telnet,uzaktan kayıt defteri..
3-NTFS önbelleği;kayıt defterinde HKEY_LOCAL_MACHİNE/SYSTEM/CurrenControlSet/Control/Filesystem anahtarında NtfsMftZoneReservation adında yeni bir DWORD değeri oluştur. değeri 2 olarak ata.
4-sonlandırmak için bekle komutu;normalde 20 sn olan bu süreyi 5 sn ye indirmek için kayıt defterinde HKEY_LOCAL_MACHİNE/SYSTEM/ControlSet001/control anahtarında WaitToKillServiceTimeout değerini 5000 yap.
bunları bi dene istersen.ram i boşaltmak için gereksiz hizmetler uygun olacaktır diğer seçenekler açılışta ve performansta etkili olacaktır.

muhendisbey
14-02-2008, 14:54   |  #3  
Yeni Üye
28 mesaj

bende bir soru sorayım. 512 ram taktıktan sonra 1gb lık yada 256 mb lık ram takmak sorun olur mu ddr ramler için?