Ram İşlemci Hız Destekleri ve Hesaplamaları?

mydreams
04-11-2009, 05:42   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Bir süredir takıldığım bir konu var ve çeşitli forumlardan bir kaç şey öğrendim fakat doğruluklarından emin değilim.

Satın almak istediğim AMD Athlon II x2 240 işlemcinin desteklediği ram hızları ve bu ramlari işlemcinin ne kadar kullanabileceği hakkında sorular sordum, cevaplar aldım, mantık yürüttüm ve şu sonuçlara vardım.

Öncelikle AMD sitesinde verilmiş bilgiler:

X2 - Support for unregistered DIMMs up to PC2-8500 (DDR2-1066MHz) -AND- PC3-8500 (DDR3-1066MHz)

Total Processor-to-System Bandwidth
X2 – Up to 33.1GB/s bandwidth [Up to 17.1 GB/s total bandwidth (DDR3-1066) + 16.0GB/s (HT3)]
Up to 28.8GB/s bandwidth  [Up to 12.8 GB/s total bandwidth (DDR2-1066) + 16.0GB/s (HT3)]

Bu bilgilere dayanarak DDR2 ram için yapılan hesapta;
işlemci hızı x 8 (byte)  x kanal sayısı formulünde rakamları yerine koyarak
1066 x 8 x 1 = 8500 =8,5 Gb/s sonucu elde edildiğine göre ve bu değer AMD sitesinde belirtilmiş olan DDR2 1066 Mhz  ile sağlanabilecek 12.8 Gb/s'lik bant genişliğinin tek kanal değil dual kanal 1066 Mhz ram ile elde edileceği sonucuna vardım.

Fakat bu aynı zamanda çift kanal ramle elde etmem gereken 1066 x 8 x 2 = 17,1 Gb/s'lik bant genişliğinin AMD işlemci tarafından ancak 12.8 Gb/s 'lik kısmının kullanılabildiğini gösterdi.
Buradan yola çıkarak DDR2 ile bana sunulan bant genişliği 12,8 Gb/s, olduğu üzere 1066 ram ile  fazla bant genişliği elde etmek yerine, ters işlem yaparak el ettiğim 12800 / 8 / 2 = 800 rakamını yani 800Mhz dual DDR2  ram kullanarak  maksimum bant genişliğine erişmenin daha uygun olacağı fikrine vardım. DDR3 1066 Mhz dual bellek için hesabı yinelediğimizde sağlanan 17.1 Gb/s'lik bant genişliğinin tamamının işlemci tarafından kullanılabildiği görülüyor. Fakat ben 1066 Mhz DDR3 rami nette tabiri caizse numune olarak bulabildim onun da fiyatı el yakıyordu.

Yukarıda yürüttüğüm mantıkla yaptığım hesaplar ve elde edilen sonuçlar doğru mudur yoksa hesabı etkileyen başka faktörler de mi mevcut?

Bir sorum daha olacak.
AMD Athlon II işlemcilerde HT3 teknolojisi ile ram bant genişliğinin üzerine eklenen 16 Gb
/s'lik bant genişliği ve ram bant genişliğinin işlemci tarafından nasıl kullanıldığını açıklayabilir misiniz?

Yani
X2 – Up to 33.1GB/s bandwidth [Up to 17.1 GB/s total bandwidth (DDR3-1066) + 16.0GB/s (HT3)]
Vaadinde bahsedildiği üzere ram veri yolu ve HT3 veri yolu toplanarak bize bir değer verilmişşe ,ben işlemcinin her iki yolu birbirinden bağımsız olarak kullanabildiği sonucuna varıyorum.
İşlemci HT3 veri yolundan (HDD, USB, Ekrandan vs vs)  gelen verileri kendi belleği el verdiği sürece kendi üzerinde depolayo işleyip  ilgili yere gönderecek yetmediği yerde ramleri kullanacak, aynı anda farklı yerlerden gelen verileri işlemek için diğer çekirdekler devreye girecek vs vs vs. kısacası (ben de şimdi anlamadım) aslında sorduğum işlemci, bellek ve diğer ile elemanlar arasındaki çalışma prensibi (özellikle Athlon II için)ve burada hangi değerlerin neleri etkilediği. Tek tek anlatmanızız çok uzun süre ve emek istediğinin farkındayım ve bu sebeple yalnızca kaynak göstermeniz de benim için minnettarlık sebebidir.

En azından okuduğunuz için teşekkürler.

Son Düzenleme: mydreams ~ 04 Kasım 2009 05:47
Süleyman.
04-11-2009, 14:00   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Öncelikle foruma hoşgeldiniz.

En son söyleyeceğim şeyleri baştan söyleyeyim:

1. Anakart seçiminize göre aşağıdaki remleri kullanabilirsiniz:
CORSAIR 4 Gb (2*2GB) KIT XMS2 DDR2 1066Mhz CL5
KINGSTON 4GB (2*2GB) KIT Hyperx DDR3 1333MHz CL7 XMP

2. Bant genişliği, birimler arasındaki en fazla veri aktarım hızını ifade eder. Bant genişliği, birimlerin birbirine hangi hızda veri gönderebileceğinden yani veri işleme kapasitesinden bağımsızdır ve bileşenin gücünü de belirleyen esas faktör budur; mesela işlemcinin, ekran kartının veriyi işleyebilme hızı, gücü gibi. Sistemlerin bant genişlikleri de her zaman birimlerin işlem gücünden yüksek olacak şekilde tasarlanır zaten. Bariz darboğazlar dışında bunlar bizim pek dert etmemiz gereken şeyler değil.

3. İşlemcinin rem kontrolcüsü belli frekansta çalışıyor diye hızı daha yüksek rem kullanamayacağınız anlamına gelmez. Özellikle "overclock" için yüksek hızlı rem seçmek daha uygundur. Aslında DDR3 1066 MHz remi bir bakıma boşuna aramışsınız.

4. AMD'nin sayfasında verdiği DDR2 bant genişliğinde hata olduğunu düşünüyorum. Çünkü sizin de dikkatinizi çektiği üzere 12.8 GHz bant genişliği çift kanal 800 MHz'e tekabül etmektedir. Bana kalırsa Athlon II ailesinin DDR2 için rem kontrolcü hızı 800 MHz'dir, bir yanlışlık var büyük ihtimalle.

5. Remler çoğu durumda hızları bakımından bir performans bileşeni değildir, esas görevleri depolamaktır.

6. Bütçenize göre belki daha iyi seçimlerde de bulunabilirsiniz.

Bazı şeyleri doğru anlamak için gelelim mimariye:

Kaynak: http://www.amd.com/us/products/d ... i-key-features.aspx

Kaynak: http://www.sudhian.com/index.php?/articles/show/434

Ayrıca çipsetle ilgili detaylı bir makale için: http://ixbtlabs.com/articles3/mainboard/amd-770-790-chipsets.html

Kaynak: http://ixbtlabs.com/articles3/mainboard/amd-770-790-chipsets.html

1. Yukarıdaki mimariye ait ilüstrasyonlarda hangi birimin nereyle haberleştiği gayet açık bir şekilde görülüyor.
  a) İşlemci, remlerle, rem kontrolcüsü üzerinden haberleşiyor ve bu haberleşme hızının detayları zaten verilmiş. Her işlemci için de farklı olabiliyor. Mesela Phenom II'lerde DDR3 için 1333 MHz, DDR2 için 1066 MHz.
  b) Hyper Transport kontrolcüsü üzerinden de, bu platformda, güney köprüsü aracılığıyla diğer bileşenlerle haberleşiyor; ekran kartı, sabit diskler, PCI cihazları, USB cihazları gibi... Server platformlarında işlemciler arası haberleşmeler de HT üzerinden yapılıyor. Intel'in yeni mimarisinde bunun karşılığı QPI oldu.

2. Kalınlaştırdığım ifadeye dikkat ederseniz; "İşlemciden sisteme toplam bant genişliği" diyor. Yani işlemci ve rem arasında duruma göre saniyede 17.1 GB-12.8 GB'lık bir bant genişliği söz konusu. Ama işlemci ile diğer bileşenler arasında 16.0 GB/sn.lik bir bant genişliği söz konusu.

http://www.amd.com/us/products/d ... ure-comparison.aspx

Total Processor-to-System Bandwidth: Attlon x2 – Up to 33.1GB/s bandwidth [Up to 17.1 GB/s total bandwidth (DDR3-1066) + 16.0GB/s (HT3)]
Up to 28.8GB/s bandwidth  [Up to 12.8 GB/s total bandwidth (DDR2-1066) + 16.0GB/s (HT3)]

3. Yukarıda da ifade ettiğim gibi; bant genişliğinin bariz darboğazlar haricinde pek önemi yok. Ondan daha fazla önemli olan birimin işlem gücü. Geniş veya dar bir yolunuz var ama bu yolu dolduracak trafik akışı yoksa pek birşey ifade etmiyor. Eski bir atasözü ile ifade edersek; "Cami ne kadar büyük olursa olsun, imam bildiğini okur."

Umarım zihninizdeki soru işaretlerine karşılık gelmiştir açıklamalar.

Son Düzenleme: Süleyman. ~ 04 Kasım 2009 16:38
alien_fx
04-11-2009, 14:02   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,671 mesaj

benim de işime yaradı süleyman abi. saol wallahi.

GameRMan
04-11-2009, 16:39   |  #4  
GameRMan avatarı
Yıllanmış Üye
3,045 mesaj

Konu Hortlamış . Hemde İkikere Süleyman. :)

Süleyman.
04-11-2009, 16:58   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj
Alıntı: GameRMan  
Konu Hortlamış . Hemde İkikere Süleyman. :)
Hortlamadı, iki kere ekleme yaptım. Hem bir günlük konu nasıl hortlasın...

GameRMan
04-11-2009, 16:59   |  #6  
GameRMan avatarı
Yıllanmış Üye
3,045 mesaj

:) peki

mydreams
05-11-2009, 05:20   |  #7  
OP Taze Üye
4 mesaj

Süleyman. çok teşekkür ederim.

Hoşbulduk.

Açıkladıkların benim açımdan kesinlikle yeterli. Farketmişsindir, ayrıntılara takılıyorum çoğunlukla. Gerçi bana da hak verilmesi lazım; işlemciye yüz lira verirken belleğe iki yüz lira vermek ağrıma gidiyor :) Hak geçmesin diyerek işlemciye de iki yüz lira ayırmak yerine " 200 lira ram için normal, işlemci ucuza geldi" diyerek avunacağım artık başka yolu görünmüyor.

Yalnız senin en üstte paylaştığın resimde AMD bant genişliği hesaplarını yine karıştırmış :)