RAMDAC kaynaklı arıza işi ne işidir...?

Tuti Urmeylander
10-02-2010, 01:02   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
469 mesaj

Sekiz ayönce dünya para verip topladığım PC mi oğlana hibe edip onun ''ne siz sorun nede ben söyliyeyim'' konfigüraslu ve XP kurulu PC sini kendime aldım ve bendeki 24'' AOCmonitöre DVI bağlantısıyla bağladım.Başta her şey çok iyi gidiyor ve bendekiçevre birimlerininin sürücülerini sırayla yükleyip duruyordum ki en son HP3400C tarayıcıyı yüklememden sonra ekran karardı ve bir daha açılmadı ( PCçalışıyor fakat ekran simsiyah). PC yi başka hiç bir şekilde dekapatamayınca (PC ''Reset''e bile cevap vermedi) mecburen elektriğini kesip PCyi tekrar başlatım ki anakarttan önce, tek bir kısa ''bip'' sesi geldi..4-5saniye sonra da 2 uzun 1 kısa sesi alınca ve bu olay bir kaç denemeden sonraaynen tekrarlanınca, dizüstünden nete girip anakartın bu seslerinin neye alametolduğuna baktım ve ''RAMDAC kaynaklı ekran kartı arızası'' olduğunuanlayınca kendi kendime ''ulan oğlana iyilik yaptım ama papazı da buldum''derken aklıma umutsuzca bir fikir geldi. DVI bağlantısını çıkartıp VGAbağlantısını takınca bu defa bu sorundan eser kalmadı. Bu iş ne iştir...Şimdideneyimli ve konusunda uzman olan arkadaşlara sormak istiyorum:
Bu RAMDAC denen olay yalnızca DVI bağlantısından mı kaynaklı ki VGA dan sorunçıkmıyor.Bu sorunu aşmanın yolu var mıdır.Yoksa DVI kullanmak istediğimde bu ekrankartına veda yeni bir ekran kartı satın almamın yolu mu göründü acaba.
Herkese esenlikler dilerim.