ready boost

HPQ-User
28-08-2008, 09:47   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

lord of rings sormuş:
arkadaşlar ben vistada bulunan ready boost özelliğini kullanmak istiyorum.512mb flash bellekim var toshiba marka arkadaşlar sistemime göre iyi bir sonuç alabilirmiyim.bide bu ready boost özelliği tam olarak neyi hızlandırıyor.ne kadar hızlandırıyor.bide arkadaşlar vistam açılırken çok uzun sürüyo bazen bazende hiç açılmıyo o windowsun gifi çok uzun süreli devam ediyor.bir türlü açılmıyor.bana bi öneriniz varmıdır acaba.

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
p4 3.06 işlemci
2gb ram
480 gb hdd
512mb asus 8500gt ekran kartı

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.8.1.16) Gecko/20080702 Firefox/2.0.0.16

elektrobeyin
28-08-2008, 11:31   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
320 mesaj

Dostum zaten bilgisayarına 2 GB RAm var readyboost bir işe yaramayacaktır. Readyboost Flash Belleği RAm gibi kullanarak RAM'in yetersiz kaldığı durumlarda vb. performans artışı sağlıyor. Bilgisayarın hızlanması konusunda kullandığın antivirus vb. programları yazabilirsen daha çok yardımcı olabiliriz.

mesut_illegal
28-08-2008, 11:57   |  #3  
mesut_illegal avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
810 mesaj

bilgisayarımda vb.net sql servel 2005 nero 8 nod 32 winamp ve oyunlar yüklü disk birleştirme yapıyorum ccleaner kullanıyorum ama pc açılışta çok yavaş yaa o siyah ekranlar felan onu nasıl hızlandırabilirim.

Borga-x
28-08-2008, 12:00   |  #4  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

msconfig'den başlangıc prog. bir bak. Gerkesizleri kaldır. Ccleaner programı ıle de bunu yapabılırsın.

Onun dısında Vistanın C surucusunu sureklı ındexlemesini durdurabilirsin.

mesut_illegal
28-08-2008, 12:02   |  #5  
mesut_illegal avatarı
Yıllanmış Üye
810 mesaj

yok kaldırıyorum gereksizleri benim demek istedğim windows mavi ekranı değil ondan önce bi başlangıç gif'i felan varya o çok uzun sürüyo sinir ediyo beni her zaman da böyle yapmıyo manyak arada bir yapıyo.

elektrobeyin
28-08-2008, 14:25   |  #6  
Yıllanmış Üye
320 mesaj

Eğer Service Pack 1 yüklü değilse yükle ve bütün güncelleştirmeleri yükle.

mesut_illegal
28-08-2008, 14:37   |  #7  
mesut_illegal avatarı
Yıllanmış Üye
810 mesaj

yüklü onlarda yüklü her zaman yapmıyo bunu arada bi yapıyo beni o sinir ediyo

Osgn
28-08-2008, 15:05   |  #8  
Yıllanmış Üye
349 mesaj

Ben söz konusu programı yükledim ancak flash bellek yerine asbit disk seçiyorum. Önbelleği oluşturmaya başlıyor %100'e gelince sürücü yüklenmedi diyor ve alttaki listede bi ünlem işareti çıkyor:

Sorun nedir?

elektrobeyin
28-08-2008, 15:56   |  #9  
Yıllanmış Üye
320 mesaj

sanırım sabit disklerde readyboost kullanamıyorsun readyboost kullanmanın birçok koşulu var kesinlikle flashdisk olması lazım

Osgn
28-08-2008, 18:49   |  #10  
Yıllanmış Üye
349 mesaj
elektrobeyin
sanırım sabit disklerde readyboost kullanamıyorsun readyboost kullanmanın birçok koşulu var kesinlikle flashdisk olması lazı
Madem kullanamıyorsun neden o zaman bu program seçenekler arasına HDD koymuş?

Fatih_ARMAĞAN
28-08-2008, 19:12   |  #11  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj

Windows ReadyBoost sistemimizin hafizasina ek olarak calisan Windows Vista ile gelen yeni bir ozellik.USB Flash disklerimizi kullanarak, sistemimizin performansini arttirmamiz artik mümkün.Flash disklerde ek cache hafizalari oldugundan, bu tur hafizalar normal hafizalardan daha hizli calisirlar ve sabit diskimizdeki verilere daha hizli erisiriz.

Bildiginiz gibi Windows Vista oldukça fazla hafiza ve sistem kaynagi kullandigindan isletim sistemimizin acilmasi ve kullanilir hale gelmesi çok uzun zaman aliyor.Eger 1 GB veya daha yüksek boyutta flash diskiniz varsa, Windows ReadyBoost ozelligini kullanarak sisteminizi daha hizli acabilirsiniz.

NOT: Sisteminizin ReadyBoost ozelligini kullanabilmesi için tavsiye edilen flash bellek boyutu minimum 1 GB olmalidir.Aksi takdirde sisteminiz ReadyBoost ozelligini gormeyebilir.

Önemli; Ready boost işlemi Bilgisayarınızda genel bir hızlandırma yapmaz yaptğı işlem kısaca çalıştırdığınız programları belleğe alarak daha kısa sürede çalıştırmanızı sağlar. ve kısmen Vista açılışını hızlandırır.

Ayrıca Ready boost için özel üretilmiş Flash diskler bu konuda çok daha iyi performans vermektedir.

Birde BU işlemi Flashdisk'i Ram yerine kullanmaya yaradığını düşünen kişiler var bu işlem kesinlikle Flashdisk'i Ram gibi kullanmak değildir Mantık olarak abenzer işlem ama uzaktan yakından alakası yoktur.

(Bu işleme Ram i arttırmak olarak bakmayın)

Tavsiyem;
OCZ RALLY VISTA READY BOOST 2GB  Fiyat/Performansta oldukca iyidir.

Piyasada 20 YTL civarında satılmaktadır.

Son Düzenleme: Fatih_ARMAĞAN ~ 28 Ağustos 2008 19:15