reset çalışmıyor

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
RIZA
20-08-2004, 12:23   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

Sevgili arkadaşlar
celeron 1000  128 sd ram ge force32 mb2mx inca tv cartı
inca fax modem kutusunda jetway yazan anakartım var.Makinem açılırken kilitleniyor.Bazen işletim sistemi açılmadan kilitlenip kalıyor bazen de işletim sistemi açılırken sağ alt köşedeki araç çubuğu gelmeden kilitleniyor.fdisk attım format attım yeniden bir kaç kere işletim sistemini kurdum olmadı.Kilitlendiği vakit reset de çalışmıyor.Açma kapama düğmesinden kapatıyorum.işlemcinin fanı çalışıyor.Acemiyim  lütfen biri bana yardım etsin

SpaceUnDeRiac
20-08-2004, 12:31   |  #2  
Yeni Üye
21 mesaj

kardeş PC'nin tam olarak özelliklerini söylersen belki yardımcı olabiliriz özellikle de board'un

SpaceUnDeRiac
20-08-2004, 12:47   |  #3  
Yeni Üye
21 mesaj

aynı zamanda reset atmamasının sebebi reset kablosunun mainboard'daki pinlerden çıkmış olabilir

RIZA
20-08-2004, 12:57   |  #4  
OP Taze Üye
5 mesaj

üstünde görebildiğim yazılardan bir tanesi VİA vt82c686b TAİWAN
soğutucunun üstündede crush yazıyor resetin takılı olduğu kabloyu kontrol etim pim takılı ilgilendiğiniz için sağolun

RIZA
20-08-2004, 13:07   |  #5  
OP Taze Üye
5 mesaj

Anakartın üzerinde birde 694TAS1B madein china  REV:1.0 yazılı ramin slotunu değiştirdim ama sorun çözülmedi kilitlenme devam ediyor.Reset te çalışmıyor

SpaceUnDeRiac
20-08-2004, 13:12   |  #6  
Yeni Üye
21 mesaj

RAMleri değiştirerek dene veya başka bi RAM dene bendede sana benzer bi sorun olmuştu böyle halletmiştim aynı zamanda reset kablosunu pinden çıkarıp düz uçlu bi tornavida ile pinlere değdir eğer olursa kablodan olmazsa tam emin değilim ama pinlerdende olabilir kolay gele

Cors_Paradox
20-08-2004, 16:58   |  #7  
Taze Üye
6 mesaj

Specific Ram sorunu olarak algılanan ancak benim kanaatime göre bununla ilgisi olmayan bir sorunun var. Aynı sorun benim başıma gelse idi ne yapardım. (Eğer böyle yanıtlarsam daha iyi anlarsın)

1- Önce kasayı dağıtırdım. Anakartın üzerindeki bileşenleri ve anakartı sökerdim.
2- İyi bir temizlik yapardım. Basit bir fırça ile bunu yapabilirsin.
3- Daha sonra anakartı takardım.
4- Ekran kartı , ram , hdd , Cdrom ve Power supply de takardım. Anakartın üzerindeki Pw , Reset , Led pinleri boş kalsın. Bunları bağlamazdım.
5- Daha sonra Pc yi açardım. ( Kabloyu taktıktan sonra bir metal yardımı ile power pininin birbirine 1-2 sn değmesini sağla , fan çalışırsa Pc açılır. Power butonunun görevini manuel yapıyoruz.)
6- Bios a girer (muhtemelen DEL tuşu ile )Bütün ayarları default (varsayılan) yapardım.
Daha sonra win Xp yada 98 ne kuracaksam O cd ile boot yapardım.
7- Temiz bir fdisk ve formattan sonra işletimim sistemini kurardım. Daha sonra makine bir müddet böyle çalışırdı. Hata vermiyorsa ki ( Ram , anakart yada İşlemci sorunun yoksa, Ayrıca hdd fazla hasar görmediyse)  vermeyeceğini düşünüyorum. Donanım çakışması (ilk aklıma gelen) bu tip bir sorun olduğunu düşünürüm. Bazen pin leri yanlış bağalamak yada jumper ayarlarındaki sorunlarda  buna neden olur.  Bunları uygulayabilirsen alacağın netice sonrası ne yapman gerektiğini sana söylerim.

Not: bir teknik servise götürsen Makinene bunları bile yapmaz..

Kolay gelsin.

SpaceUnDeRiac
20-08-2004, 17:44   |  #8  
Yeni Üye
21 mesaj

kardeş sorunu hallettiğin zaman burayada yaz ya merak ettim

RIZA
23-08-2004, 13:07   |  #9  
OP Taze Üye
5 mesaj

Arkadaşlar ilginize teşekkür ederim.Cors Paradoks arkadaşın söylediklerini bilgisayarda anlaya bir arkadaşın yardımıyla yaptık ama sorun çözülmedi.Yine kilitlenme yaptı.Yeniden işletim sistemi kurmayı başaramadım bende makineyi bir servise götürdüm.2 gün oldu onlardanda bir ses seda yok. 2 sene daha idare etse iyi olacaktı ama galiba makine gidici

Cors_Paradox
23-08-2004, 15:47   |  #10  
Taze Üye
6 mesaj

Keşke servise götürmeseydin. Onların daha fazla bilgisi yok. Ve bu senin için iyi bir tecrübe olacaktı. Şimdi senin anakartını dağıtcaklar. Ondan sonrada sana şunu diyecekler ;

Anakart arızalı
veya
Ram arızalı
veya
Cpu arızalı

Aslında bence hepsi sağlam. anakart üzerinde bir orun var ;
bir kısa devre veya kondansator gibi ..

Neyse yardım etmek isterdim .. Kesinlikle fazla para verme. Birde
keşke parçalarının seri numaralarını alsaydın.
Kolay gelsin.