RESTART SONRASI PC AÇILMIYOR

Mustafa Deniz
01-08-2008, 19:35   |  #1  
Mustafa Deniz avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
752 mesaj

Lütfen arkadaşlar hiç bir yerde çözümü bulamadım. bana bi yardımcı olunuz,sorunum şu:
Pc'ye yeniden başlat komutu veriyorum,normal olarak kapanıyor tekrar açılmıyor bekleme durumundaymış gibi kalıyor harddisk ve fanlar çalışıyor ama monitör tassarruf modunda kalıyor. format attım format sırasında da aynı bu da demek oluyor ki bu bir yazılım sorunu değil donanım sorunu. iyi ama hangi donanım sorunlu sadece işlemciyi test etmeyi biliyorum anakart ve ram'i nasıl test edeceğimki?
işlemci= P4 3.0 Ghz
anakart= MSI
ram =kingston 1 GB 533 Mhz
işletim sistemi=Xp idi Şuan Vista home basıc

Son Düzenleme: Mustafa Deniz ~ 04 Ağustos 2008 14:48
Fatih_ARMAĞAN
01-08-2008, 20:01   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

1.  Başlat düğmesi  Denetim Masası Sistem ve Bakım ve ardından Güç Seçeneklerini tıklatarak Güç Seçenekleri ni açın.

2.  Bir güç planı seçin sayfasında  değiştirmek istediğiniz planın altında Plan ayarlarını değiştir i tıklatın.

3.  Planın ayarlarını değiştirin sayfasında,

Karşınıza çıkan listede Başlat ve güç düğmesi seçeneklerinin solunda + simgesine  tıklayın açılan seçenekleri Kendi isteğiniz doğrultusunda düzenleyin.

Sorununuzun düzelmesi gerekir.

Son Düzenleme: Fatih_ARMAĞAN ~ 01 Ağustos 2008 20:07
Mustafa Deniz
01-08-2008, 21:17   |  #3  
Mustafa Deniz avatarı
OP Yıllanmış Üye
752 mesaj

sakarboy kardeş sorunum yanlış anlaşıldı galiba, pc bekleme durumuna giriyor demedim yeniden başlatınca(restart yapınca), kapanıyor ama fan ve harddisk çalışıyor kasadaki açılış esnasında normal durumda duyulan bip sesi gelmiyor klavye ışıkları yanmıyor monitör bekleme durumunda kalıyor hiç bi müdahele cvp vermiyor format atarken bile durum aynı(format esnasında restart gerektiği zaman fişi çekip takıyorum Kahkaha). yani eğer formatda da bunu yapıyorsa yazılımla ilgili bir sorun olmadığını düşünüyorum.dediğini denedim sorun aynı denetim masası değilde bios,bios ayarları veya anakart sorunu olduğunu düşünüyorum.

Son Düzenleme: Mustafa Deniz ~ 04 Ağustos 2008 14:47
Fatih_ARMAĞAN
02-08-2008, 00:13   |  #4  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj

Ok pek vaktim yoktu fazla biraz hızlı okumuştum... :)

eğer normal şekilde ekran vs. kapanıyor ise kesinlikle anakart ile ilgili sıkıntı... yada kasanızda elektriksel bir sorun olabilir...

bios reset yapabilirsiniz. pili çıkarıp
- +  kutupları  kısa devre yapın...( power kablosu çıkıkken)

bios güncellemesi var ise öneririm...  

son çare anakartı kasanın dışında çalıştırmayı deneyin...

tuncay_geronimo
02-08-2008, 11:09   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
192 mesaj

sorunu çözemedin mi hocam sanirim sorun. windows ta olabilir. eğer dit sesleri gelmiyorsa yani belirli sayıda sürekli filan sorun olmayabilir bir format dene sonra tekrar mesaj yaz olmazsa. herhangi virüs yada trojan uzaktan kontrol da edebilir pc yi.

Mustafa Deniz
04-08-2008, 14:53   |  #6  
Mustafa Deniz avatarı
OP Yıllanmış Üye
752 mesaj

Bios restleme pc açıkkenmi yapayım? bios pilini çıkarmak bios ayarlarını değiştirmiyor daha önce denedim bunu ama pc kapalı iken çıkarmıştım.
Bir de biosu nasıl güncellerim risklimidir? belki biosu güncellersem ayarlar orjinal haline gelir ve sorun düzelir? çünkü daha önce bios yarlarında değişklik yapmıştım ben örn:boot yaparken Cd'yi 1.sıraya aldım ve işlemci hızı olarak maksimum seçtim vga bölümünü 256mb olarak v.s v.s değiştirdim sorun bundan hemen sonra ortaya çıkmadı ama yaklaşık 1 ay böyle kullandım son bir kaç gündür bu sorunum var. bir kaç solucan virüslü[*<] program yükledim ondan sonra böyle oldu format manyağıZonk yaptım pcyi yine de düzelmedi

Son Düzenleme: Mustafa Deniz ~ 04 Ağustos 2008 14:57
Mustafa Deniz
06-08-2008, 16:44   |  #7  
Mustafa Deniz avatarı
OP Yıllanmış Üye
752 mesaj

Arkadaşlar ilginize Tşk ederim. Sakarboy Bios ayarlarını fabrika ayarına çevirdim sorunum düzeldi. sonradan yaptığım ayarlardan hangisi bu duruma sebep oluyor diye yeniden kendi ayarlarımı girdim meğer bios ayarları içinden fsb frekansı diye bi ayar vardı ordan işlemci ve ram'i maximum ayarlamıştım ondan bu sorunu yapıyormuş.

Fatih_ARMAĞAN
06-08-2008, 18:35   |  #8  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj
DEMU
Arkadaşlar ilginize Tşk ederim. Sakarboy Bios ayarlarını fabrika ayarına çevirdim sorunum düzeldi. sonradan yaptığım ayarlardan hangisi bu duruma sebep oluyor diye yeniden kendi ayarlarımı girdim meğer bios ayarları içinden fsb frekansı diye bi ayar vardı ordan işlemci ve ram'i maximum ayarlamıştım ondan bu sorunu yapıyormuş.
çözüldüğüne sevindim ...

Bios pilini çıkarma işlemiyle bios hemen resetlenmez resetlenmesi için 5 dk dan fazla beklemeniz lazım ve pc kapalı olması lazım power kablosuda çıkık olucak..

benim size dediğim kısa devre olayını bunun daha hızlı çözümüydü..

kolay gelsin saygılar...

Blacksmith
22-10-2008, 01:43   |  #9  
Blacksmith avatarı
Yıllanmış Üye
312 mesaj

demek farkında olmadan hızasırtma yapmıssın... sanslısınkı sıstemınden parca bozulmamıs...

makena
06-12-2008, 18:56   |  #10  
Taze Üye
5 mesaj

evet gerçektende öile olmalı bende tam biyosunla oyınadın mı diye soracaktım ki yukardaki
yazıyı okudum ve sevindim problem çözülmüş bendebirzamanlar
biyosla çok oyınamıştım ve oradaki menuları ezberlemiş olmasayıidim bilgisayarıma asla giremezdim bende ekranı iptal ettmiştim ve sonrası ekransız çalışmak zorunda kalmıştım
ne kötü bir olayı ter su dökmüştüm...
neise bende diyecektim biyosunu optimize et fakat buna gerek kalmamaış....