S.M.A.R.T hatası

superstars
27-10-2007, 04:20   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
46 mesaj

arkadaşlar ben bilgisayara yeni format attım ama son zamanlarda bilgisayarım internette gezinti yaparken sürekli kitleniyor ve bilgisayarı yeniden başlatmak zorunda kalıyorum.Daha önceki formatı yine kitlenmeler yüzünden attım.  Bilgisayar açılışında şöyle bir mesaj yazmaya başladı: PRİ MESTER HARD DİSC :S.M.A.R.T STATUS BAD ,BACKUP AND REPLACE acaba bir virüs mü bu hataya yol açıyor son zamanlarda bilgisayarın tepkiside değişmeye başladı tv kartı sürücüsünü yükledim daha önce hata yapmayan aygıt son zmaanlarda kitlenmeye başladı.windowsta vidyolarımı klasörde topluyorum klasörün içindeki vidyoların thumbnails kısmına girince explorer hatası veriyor (hata raporunda splitter codec hatası diyor) ama bunları daha önce yapmıyordu.Acaba sorun virüsten kaynaklı mı yoksa harddisc hatası bu tip hatalara neden olur mu?  (NOT: Bilgisayara yeni format attım)

hgedek
02-11-2007, 17:55   |  #2  
Taze Üye
13 mesaj

hard diskinde bozuk bölümler oluşmuş olabilir.Benim suse de smart hata sı veriyor ve %6 lık dilimin arızalandığını söylüyor.takılmalar bende de var.

Borga-x
02-11-2007, 18:08   |  #3  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Smart hatası hdd'de bad sector oldugunun işaretidir. Hatta mümkünse o HDD yedeğini alın ve kullanmayın yakında komple bozulacagına işarettir.

superstars
04-11-2007, 22:34   |  #4  
OP Yeni Üye
46 mesaj
Borga-x
Smart hatası hdd'de bad sector oldugunun işaretidir. Hatta mümkünse o HDD yedeğini alın ve kullanmayın yakında komple bozulacagına işarettir.
Zaten kullandığım harddisk çok eski pentium 2 ile birlikte kullanıyordum pcyi yeniledim sata2 aldım o sorunsuz çalışıyo önemli dosyaları ona alıyorum windows gibi geri dönüşü olan dosyalarda p2den kalma yakında emektar olacak harddiskte  ;) ama son zamnlarda fazla hata vermesi sinirlerimi iyiden iyiye germeye başladı en sonunda danışmak istedim.Bad sektor kısımlarını kapatan programları deneyim belki işime yarar. Yardımlarınız ve tavsiyeleriniz için çok teşekkürler.