S.M.A.R.T Status Bad Hatası

iaydin
05-01-2010, 11:04   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 3
79 mesaj

Bilgisayar açılışta resimdeki hatayı veriyor. İşletim sistemin ve birincil sabit diskim 3rd Master olarak gözüken 160 gb Samsung Sata disk.
Hdd üzerinde hiçbir bad sector yok. Hatalı hiçbir şey gözükmüyor. Bu hatayı aşmanın bir yolu var mı, yoksa artık hdd herhangi bir nedenden dolayı ömrünün sonuna gelmiş ve yenisi ile değiştirilmesi mi gerekiyor.
Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

xxömür
05-01-2010, 11:08   |  #2  
xxömür avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,574 mesaj

Aynen öyle hemen verilerini yedekle ve en kısa zamanda o harddiskten kurtul artın o hardiskin 2 ayagıda cukurda :)

iaydin
05-01-2010, 11:13   |  #3  
OP Üye
79 mesaj

HDD üzerinde hiçbir bad sector olmadığı için kurtarmanın bir yolu olabilirmi acaba.

xxömür
05-01-2010, 11:23   |  #4  
xxömür avatarı
Yıllanmış Üye
1,574 mesaj

nerden biliyorsun olmadıgını

iaydin
05-01-2010, 12:19   |  #5  
OP Üye
79 mesaj
Alıntı: xxömür  
nerden biliyorsun olmadıgını
Dik denetim programıyla sabit diski gözden geçirdim. Hiçbir bad sector bulamadı.
Onun için bed sector yok diyorum.

xxömür
05-01-2010, 12:45   |  #6  
xxömür avatarı
Yıllanmış Üye
1,574 mesaj

programlar bios kadar güvenli be kesin bilgi vermez ama sen genede bi fdisk yap eger tekrar aynı hatayı alırsan diskinin ömrü dolmus demektir

iaydin
05-01-2010, 12:49   |  #7  
OP Üye
79 mesaj
Alıntı: xxömür  
programlar bios kadar güvenli be kesin bilgi vermez ama sen genede bi fdisk yap eger tekrar aynı hatayı alırsan diskinin ömrü dolmus
Teşekkürler.
Dün akşam fdisk yaptım zaten, fdisk ile sorunu halledemediğim için konu açma gereği duydum.
Tekrar teşekkürler...

iaydin
05-01-2010, 12:51   |  #8  
OP Üye
79 mesaj

TBCMagic'in söylediği programı download ettim. Akşam kontrol edeceğim. Program çıktısını bir terslik olmazsa yarın sizlerle paylaşırım...

Son Düzenleme: iaydin ~ 05 Ocak 2010 12:52
uGuR.uK
05-01-2010, 18:09   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

en basit işlem olarak bios'a girip gelişmiş ayarların olduğu kısımdan SMART desteğini kapatırsın(disabled konumuna getirirsin) ve ayarlayı kaydetip yeniden başlatırsın bilgisayarı. arkadaşların önerileri işe yaramazsa bunu yap.

iaydin
06-01-2010, 09:08   |  #10  
OP Üye
79 mesaj

Active@ Hard Disk Monitor ile scandisk yaptım. Sonuç ekranı resimdeki gibi

Active@ Hard Disk Monitorde Smart Info ekranı resimdeki gibi

iaydin
06-01-2010, 09:11   |  #11  
OP Üye
79 mesaj
Alıntı: uGuR.uK  
en basit işlem olarak bios'a girip gelişmiş ayarların olduğu kısımdan SMART desteğini kapatırsın(disabled konumuna getirirsin) ve ayarlayı kaydetip yeniden başlatırsın bilgisayarı. arkadaşların önerileri işe yaramazsa bunu yap.
Bu yöntem sadece pc açılışında uyarıyı almamı engeller. Mümkünse ben bir çözüm arıyorum, hdd'yi değiştirmeden. Gülüş

uGuR.uK
06-01-2010, 22:43   |  #12  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj
Alıntı: iaydin  
Bu yöntem sadece pc açılışında uyarıyı almamı engeller. Mümkünse ben bir çözüm arıyorum, hdd'yi değiştirmeden. Gülüş
sorun orda işte, daha ziyade senin gördüğün sorunu gösteren bir SMART özelliği. şöyle söyliyim; "SMART status bad" hatası demek donanımı izleyen ve raporlayan smart özelliği diskin ölmeye başladığını belirtiyor, "durum kötü hacı" demenin ing. pc'cesiGülümseme donanımsal veya kontrol edilebilir bir durum değil bir süre sonra bi anda gidicek sabit diskin ve kurtarması çok çok zor, prof. elemanlar ve ekipmanlarla olur anca. o yüzden şimdiden yedekle verini tamamen yeni veya başka boş bir diske sonra bunu at gitsin(içini temizledikten sonra, başkaları bozulmadan içindekileri çalabilir).

iaydin
07-01-2010, 09:13   |  #13  
OP Üye
79 mesaj
Alıntı: uGuR.uK  
sorun orda işte, daha ziyade senin gördüğün sorunu gösteren bir SMART özelliği. şöyle söyliyim; "SMART status bad" hatası demek donanımı izleyen ve raporlayan smart özelliği diskin ölmeye başladığını belirtiyor, "durum kötü hacı" demenin ing. pc'cesiGülümseme donanımsal veya kontrol edilebilir bir durum değil bir süre sonra bi anda gidicek sabit diskin ve kurtarması çok çok zor, prof. elemanlar ve ekipmanlarla olur anca. o yüzden şimdiden yedekle verini tamamen yeni veya başka boş bir diske sonra bunu at gitsin(içini temizledikten sonra, başkaları bozulmadan içindekileri çalabilir).
Yeni bir HDD almayı düşünüyorum. Sorunun bir çözümü olup olmadığını merak etmiştim.
HDD'de XP ve Win7 yüklü, XP'nin birşeyden haberi yok ama Win7 HDD oluyor verilerini yedekle diyor ara ara.
Bilgi için teşekkürler...

iaydin
07-01-2010, 12:30   |  #14  
OP Üye
79 mesaj
Alıntı: TBCMagic  
Sorun isaretledigim iki yerde:

(Vrilere göre) Bozuk sektörler degistirilmis ve yedek sektör kalmamis (minimum seviyeye düsmüs).

Istersen SAMSUNG'un kendi programi ile testi tekrarla:
http://www.samsung.com/global/bu ... /Support_HUTIL.html

Bilgi için teşekkürler.
HDD'yi yenilemem gerekiyor anladığım kadarıyla.
Samsung'un kendi programını indirdim, akşam kontrol edeceğim...

iaydin
08-01-2010, 10:28   |  #15  
OP Üye
79 mesaj

Samsung'un kendi programıyla durum resimdeki gibidir. HDD ölüyor, çözümü de yok anladığım kadarıyla...

NOT: Yüzey taramasında herhangi bir sorun bulamadı. Gülümseme