sabit disk gb dagılımı

umuttekin
19-06-2010, 08:40   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
11 mesaj

XP kullandıgım icin yerel disk c alanı 15gb idi ama windows 7 e gececegim icin yerel disk c nin alanını yükseltmem gerekiyor ama d ve e deki dosyalarında silinmemesi gerek bunu nasıl yapabilirim format sırasında yada simdi

Roadrunnner
19-06-2010, 09:15   |  #2  
Yıllanmış Üye
694 mesaj

Keyfi olarak disk bölümlerinden bir tanesini seçip içini tamamen boşaltman lazım.Mesela D'yi seçtin, bunun içindeki verilerini farklı bir yere taşı.Daha sonra format sırasında eski Windowsunun olduğu bölüm ve içini boşalttığın bölümü silip yeniden biçimlendireceksin.Hepsi bu...

umuttekin
19-06-2010, 11:33   |  #3  
OP Taze Üye
11 mesaj

simdi c yi 30gb d yi 50 gb e yi de 70 gb yapabilirmiyim sadece bir diski bicimlendirirsem yani format sırasında disklerin boyutlarını degistirebilirmiyim sadece 1 diski bicimlendirsem ben hepsinin bicimlendirilmesi gerekiyor biliyordum

Roadrunnner
19-06-2010, 12:10   |  #4  
Yıllanmış Üye
694 mesaj

Yazdığın son mesajdan hiçbir şey anlamadım ama ben yapılması gerekenleri daha açık bir şekilde anlatırsam sanırım aklındaki soruları gidermiş olacağım.

Windows 7 için 40 GB'lık bir alan rahat rahat yeter.Bu 40 GB'lık alanı tek bir bölüm halinde elde edebilmek için diskin diğer bölümlerinin birinden biraz almamız gerekiyor.Bunu yaparken de o bölümü silmemiz gerek.Bölüm silinince de doğal olarak içindeki veriler de silinecek.Bunun olmasını istemeyiz.O halde disklerden birini seçip içini boşaltmamız gerekiyor.Seçtiğin disk bölümü içindeki verilerini farklı bir yere taşı.Şimdi format aşamasına geçelim.Format sırasında karşımıza disk seçme ekranı gelir.Bu ekranda şunları uygula: Eski Windowsunun olduğu bölümü sil.Daha sonra içini boşalttığın disk bölümünü de aynı şekilde sileceksin.Şimde elinde ham olarak bir disk bölümü kalacak.Bu bölümden yeni ve kullanılabilir bir disk bölümü oluşturacağız.Dediğim gibi 40 GBlık bir bölüm ayırırsan yeterli gelir.Bölümü oluşturduktan sonra elinde başka bir ham bölüm kalacak.Şimdilik ona dokunma.Onu Windows'u kurduktan sonra halledersin.Yeni oluşturulan bölüme Windows'u kur.İşte bitti...

Geri kalan bir ham bölümümüz vardı.Başlat menüsünde disk yönetimi araması yap.Disk yönetimini aç.Orada Biçimlendirilmemiş bölüm gibi bir yazı altında bir disk bölümü göreceksin.Onu da biçimlendirdikten sonra format işlemini tam anlamıyla bitirmiş oluyoruz.Üstelik verilerinde de herhangi bir kayıp olmadan.Umarım yeteri kadar açıklayıcı olmuştur.Eğer hala yapabileceğinden emin değilsen sana yardımcı olabilecek bir arkadaşından yardım istemelisin...

şafak89
24-06-2010, 23:00   |  #5  
şafak89 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
2,522 mesaj

ben şuan win 7 mi 40 gb lık bölümmümde kullanıyom :)