Sabit Disk Sıkıntısı ve Disk Boot Failure Hatası

arizali
05-06-2008, 18:31   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Akşam sorunsuz kullandığım bilgisayarımda sabah müzik dinlemek istedim fakat winup, gomplayer gibi programlarda hata verdi dinleyemedim.(hatta bearshare de bile şarkı açamadım) Ardından "IP çakışması" gibi ilk defa duyduğum bir uyarı aldım. Sonra bilgisayar kendi kendine kapanıp açıldı ve windows başlamadan önce "Disk Boot Failure" hatası aldım. bunun ardından bir kaç kere bilgisayarımı yeniden başlattım ama hep aynı hatayla karşılaştım. Bunun üzerine bilgisayarıma format atmaya karar verdim. Ama normalde C ve D sürücüsü olarak ikiye ayrılmış olan sabit diskimin 39203 Mb olarak tek parça halinde olduğunu gördüm ve format atmaktan vazgeçtim. D: klasöründe ödevlerim,resimlerim,filmlerim vardı. Hadi filmler neyse ama resimlerim ve ödevlerim silindiyse gerçekten çok üzülücem.Ağlıyor Sabit diskimin format sırasında bu şekilde tek parça olarak gözükmesi ne anlama geliyor. Gerçekten verilerim silindi mi geri getirilemezler mi? Biraz uzun oldu sanırım yazdıklarım ama yardımcı olursanız çok sevinirim.

Banned
05-06-2008, 18:49   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Yazdıklarınızın tamamı zararlı yazılım yada donanım kaynaklı olarak hardiskinizin hata verdiğine işaret ediyor.Sisteminiz hakkında bilgi vermemişsiniz.Keşke laptopmu masaüstümü, normalde disk bölüm ve boyutları hakkında bilgi verseydiniz.Sorun yazıım kaynaklı ise   39203 Mb alan d diskiniz olsa gerek ve c diskiniz komple uçmuş olmalı.

Çözüm için en iyi yöntemse sağlam çalışan bir sistme hardiskinizi ikincil disk olarak takıp chkdsk komutlarını kullanıp dosya sistemini onarmaya çalışmak ve zararlı taraması yaptırmak.Hem donanım kaynaklı ise bu  şeklide öğrenebilirsiniz.

İsterseniz sisteminiz hakkında biraz daha bilgi verin.

arizali
05-06-2008, 18:55   |  #3  
OP Taze Üye
3 mesaj

İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.

Windows XP

Pentium III
503 Mhz, 320 Mb RAM
Hdd 40 GB

Son Düzenleme: arizali ~ 05 Haziran 2008 19:00
Banned
05-06-2008, 19:45   |  #4  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Sanırım bir şekilde diskiniz zaten formatlanmış. En güzel yapacağınız iş  hdd yi söküp çalışan sisteme ikincil disk olarak takıp veri kurtarma programları ile bilgilerinizi kurtarmaya çalışmak.Kurtarma işleminden sonra diski yeniden yerine takıp format atmak.

Kurtarma programı olarak easy recovery programını tavsiye edebilirim (kullanımını nette iiyice araştırın). Diske yeni bilgi kaydetmediğiniz sürece tüm bilgilerinizi sorunsuz kurtarabilirsiniz.Tekrar edeyim verilerinizi kullanılabilir şekilde kurtarmak istiyorsanız ne format ne sistem kurma herhangi bir şekilde diske yeni bilgi kaydetmeyin.

Son Düzenleme: khramn ~ 05 Haziran 2008 19:46
arizali
05-06-2008, 19:48   |  #5  
OP Taze Üye
3 mesaj

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.